ČSSD chystá nejdražší kampaň svých dějin

Martina Macková
28. 8. 2008 15:10
Strana rozdá milión růží, má dva tisíce dobrovolníků
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Největší a nejdražší. Takovými superlativy označují sociální demokraté svoji předvolební kampaň pro krajské a senátní volby.

Předseda Jiří Paroubek připouští jedinou strategii: My tyto volby vyhrajeme.

"Kampaň začne mítinkem 4. září v Brně," upřesnil volební manažer Jaroslav Tvrdík. Aktuálně.cz se podařilo získat i další podrobnosti o plánech nejsilnější opoziční strany.

Dva tisíce dobrovolníků, dvě turné

Generálku si ale šéf strany Jiří Paroubek naplánoval na příští úterý do Ostravy, kde se sejde s polskými sociální demokraty. Po setkání s politiky využije čas i pro setkání s voliči. V Brně se pak představí všech třináct lídrů, které přijede podpořit i slovenský premiér Robert Fico.

Foto: Ludvík Hradílek
Online rozhovor s Jiřím Paroubkem:
V krajích můžeme jít do koalice i s komunisty

ČSSD vyzbrojila do voleb, které jí mají přinést dříve ztracená senátorská křesla a nové posty hejtmanů, na které je doposud ODS vůbec nepustila, opět s americkou agenturou.

Stejnou značku už použila už ve volbách do sněmovny v kampani ODS mínus. ČSSD sama připouští, že do kampaně investuje dosud největší sumu. Tu ale strana úzkostlivě tají.

ODS přitom připustila, že do kampaně investuje až 60 milionů korun. "Účet zveřejníme až po volbách," řekl Aktuálně.cz Jiří Paroubek.

Kromě americké reklamní pomoci ale ČSSD vsadí na kontaktní kampaň a tu hodlá dovést do největších detailů. Do terénu podle informací Aktuálně.cz ČSSD vyšle ve volební kampani 80 mobilních týmů.

ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy
ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy | Foto: Aktuálně.cz

Pro práci v kampani se straně navíc přihlásilo navíc 2 100 dobrovolníků straníků a sympatizantů.

Sociální demokraté mají také v plánu rozdat během kampaně rovný milion oranžových růží, symbolu strany. Zaplatili údajně i 1 500 bilboardů.

Spanilé jízdy oblíbených tváří

Počítá se i se spanilými jízdami vedení ČSSD. Lídry v krajích, kterými jsou mimo jiné i tři poslanci - Michal Hašek (Brno), David Rath (Střední Čechy) a Martin Tesařík (Olomouc), podpoří špičky partaje na dvou okruzích.

"Nebudou to klasické výjezdy typu Zemák, jak je voliči znají z dřívějších let. Naše tváře pojedou turné a podpoří kontaktní kampaň," řekl Aktuálně.cz zdroj z Lidového domu.

Strana počítá s tím, že jednou okružní jízdu povede místopředseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Sobotka je dlouhodobě v průzkumech důvěryhodnosti politiků na předních příčkách," vysvětlují strategii sociální demokraté, kteří se na kampani podíleli. Je obecně známo, že předseda Jiří Paroubek se průzkumy veřejného mínění zabývá a často se podle nich řídí.

Čtěte také:
Poslanci ČSSD chtějí být hejtmany, sněmovna se změní
Volby? Dva hejtmani, tři čtyři senátoři, věří předseda
Lidovci jdou do voleb v českých krajích v koalicích

Lubomír Zaorálek je naopak známým kritikem amerického radaru. To potvrzuje, že odpor proti základně hraje ve strategii ČSSD důležitou roli. A ČSSD by radarové téma mělo přinést další body.

Dalším reprezentačním týmem bude sám předseda Jiří Paroubek, který pojede podpořit jednotlivé krajské lídry. Velkou práci bude mít zřejmě v Brně, Pardubicích a Středočeském kraji.

I když sociální demokraté nasadili dva poslance a exministra Radko Martínka. Pardubice a Brno jsou přitom baštou lidovců, kteří téměř jistě počítají s tím, že získají posty hejtmanů v těchto regionech. Jiří Čunek ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil případnou povolební spolupráci s ČSSD.

David Rath před druhým kolem druhé volby
David Rath před druhým kolem druhé volby | Foto: Tomáš Adamec

Rathova ordinace měří tlak

Středočeský kraj naopak ovládá ODS v čele s hejtmanem Petrem Bendlem. Poslanec David Rath, který proti němu kandiduje, možná proto už svoji kampaň zahájil před více než měsícem.

Jeho autobusová volební "lékařská ambulance" brázdila naposled včera Příbramsko.

"Ordinace se to nejmenuje pro nic za nic. Měříme lidem tlak, nabízíme měření procenta tuků v těle a také test nálady. Já se výjezdů účastním z poloviny až ze dvou třetin," popisuje osobní kampaň Rath.

Cíl: Přivést lidi k volbám

Nejdůležitější ale pro ČSSD je, aby lidé vůbec k volbám přišli. U krajských voleb byla volební účast vždy nižší. Mnozí voliči tak dávali najevo svůj nesouhlas se vznikem krajů.

Průzkumy dávají ČSSD velkou šanci, ale jen v případě, že lidé přijdou k volbám. Nyní ČSSD vede nad vládní ODS o deset procent.

"Budeme nejsilnější stranou a tomu bude odpovídat zastoupení hejtmanů, bude to významná část," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 6 Jiří Paroubek.

Foto: Ondřej Besperát

"Nízká účast nepřidá nikomu, budeme apelovat na lidi, aby přišli k volbám," řekl Ondřej Macura z tiskového oddělení ČSSD.

Socialisté chtějí voliče vyburcovat celostátními tématy. A také hesly: "17. říjen - den změny. Přijďte k volbám!"

Její program Naděje, který médiím představila už během léta, bude mottem celé kampaně. Reforma podle nich výrazně ovlivňuje život v krajích. "Říkám lidem, že mají první jasnou šanci vyjádřit se k tomu, co dělá vláda Mirka Topolánka. Ať už jde o poplatky u lékaře či privatizace nemocnic," řekl poslanec Rath.

Vedení ČSSD potvrzuje, že krajské volby jsou pro ni důležité jako první krok k návratu k moci na celostátní úrovni. "Bez změny na krajích nedojde na úrovni celé země. Pokud ODS vyhraje krajské volby, bude to brát jako plnou legitimizaci své vlády," míní Paroubek.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ve škole v Rusku se střílelo, na místě jsou zranění

Dva neznámí ozbrojenci začali střílet v jedné ze škol v Kazani v ruském Tatarstánu. Střelba si podle předběžných informací vyžádala zraněné, uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Agentura Reuters se zmiňuje o výbuchu.

"Podle předběžné informace dva neznámí rozpoutali střelbu. Jsou tam zranění, jejich počet a okolnosti se upřesňují," řekl TASS jeho zdroj. Podle místních úřadů byli na místo vysláni zdravotníci. TASS později s odvoláním na neoficiální informace dodal, že jednoho ze střelců se podařilo zadržet a že mezi zraněnými nejsou děti. Podle Reuters zadrženým střelcem je dospívající mladík.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy