Co mohlo stát nad Prahou? Podívejte se

28. 3. 2007 18:40
Praha - Kamenné termitiště, čtyři skleněné věže či velké zrno fazole. I tak mohla vypadat budova Národní knihovny na Letné, kdyby uspěl jiný návrh.
David Titz, Česká republika
David Titz, Česká republika | Foto: repro Aktuálně.cz

Jakou konkurenci měla "chobotnička" architekta Jana Kaplického včera Národní knihovna poprvé představila veřejnosti. V Galerii Klementinum otevřela  výstavu, na které je k vidění všech 355 návrhů, z nichž mezinárodní architektonická porota vybírala.

Mezi neúspěšnými návrhy jsou jak standardizované krychle ze skla a betonu, tak i odvážné futuristické vize.

CHCETE JE VIDĚT? PROJDĚTE SI GALERIE

4. místo a první odměnu získal projekt amerického architekta Toma Wiscomba. Porotě se podle jejího místopředsedy Petra F. Bílka líbil po výtvarné stránce, na štíru však byl s efektivitou. "Je to velmi zdařilý projekt. Tvarově po Kaplickém asi nejzajímavější, to se nám hodně líbilo. Pak jsme ale byli zklamaní konstrukcí a opláštěním, které je sice výtvarně moderní a evokuje určitou gotizující architekturu, ale není nakonec tak účelné, jak by mělo být. Zvenku se totiž dovnitř dostává jenom málo světla, ačkoliv oken je na budově hodně. Ovšem uvnitř prostoru je zavěšené obrovské srdce, opláštěné velmi složitým kovovým systémem přeneseným na čtyřicetimetrové konzoly, které průchodu světla brání," vysvětluje architekt Bílek důvody, proč návrh nakonec neuspěl.
4. místo a první odměnu získal projekt amerického architekta Toma Wiscomba. Porotě se podle jejího místopředsedy Petra F. Bílka líbil po výtvarné stránce, na štíru však byl s efektivitou. "Je to velmi zdařilý projekt. Tvarově po Kaplickém asi nejzajímavější, to se nám hodně líbilo. Pak jsme ale byli zklamaní konstrukcí a opláštěním, které je sice výtvarně moderní a evokuje určitou gotizující architekturu, ale není nakonec tak účelné, jak by mělo být. Zvenku se totiž dovnitř dostává jenom málo světla, ačkoliv oken je na budově hodně. Ovšem uvnitř prostoru je zavěšené obrovské srdce, opláštěné velmi složitým kovovým systémem přeneseným na čtyřicetimetrové konzoly, které průchodu světla brání," vysvětluje architekt Bílek důvody, proč návrh nakonec neuspěl. | Foto: repro Aktuálně.cz
2. místo hned za Janem Kaplickým obsadil návrh britských architektů Kevina Carmodyho a Andy Groarka. "Je to monument, který je sochařsky zajímavý. Užší stranou je obracený k historické Praze, takže neprovokuje a nekonkuruje Hradčanům a dalším dominantám. Ale přesto vytváří na Letné dominantu příliš diskutabilní pro tento prostor. Je zajímavý, ale nevyhrál," shrnuje krátce místopředseda poroty Petr F. Bílek.
2. místo hned za Janem Kaplickým obsadil návrh britských architektů Kevina Carmodyho a Andy Groarka. "Je to monument, který je sochařsky zajímavý. Užší stranou je obracený k historické Praze, takže neprovokuje a nekonkuruje Hradčanům a dalším dominantám. Ale přesto vytváří na Letné dominantu příliš diskutabilní pro tento prostor. Je zajímavý, ale nevyhrál," shrnuje krátce místopředseda poroty Petr F. Bílek. | Foto: repro Aktuálně.cz
3. místo v soutěži obsadila pražská kancelář HŠH architekti (Petr Burian, Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šepka). "Je to velmi dobrý projekt. Sklidili velký úspěch hlavně za své řešení provozu, kdy mají skladové a čtenářské části velmi dobře zmodelované. Terasy pro čtenáře byly zajímavě zavěšeny v prostoru. Porota se ale domnívá, že vztah toho oblého tělasa k terénu by byl příliš dramatický," komentuje návrh místopředseda poroty Petr F. Bílek.
3. místo v soutěži obsadila pražská kancelář HŠH architekti (Petr Burian, Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šepka). "Je to velmi dobrý projekt. Sklidili velký úspěch hlavně za své řešení provozu, kdy mají skladové a čtenářské části velmi dobře zmodelované. Terasy pro čtenáře byly zajímavě zavěšeny v prostoru. Porota se ale domnívá, že vztah toho oblého tělasa k terénu by byl příliš dramatický," komentuje návrh místopředseda poroty Petr F. Bílek. | Foto: repro Aktuálně.cz
6. - 8. místo získala studie německé architektky Dagmar Richterové, spolu s dalšími dvěma návrhy si odnesla ze soutěže třetí odměnu. Pro Aktuálně.cz komentuje její návrh místopředseda poroty Petr F. Bílek: "Tento návrh vychází ze tří věží, z nichž každá má specifickou funkci. To porotu na počátku zaujalo - oddělitenost těch funkcí: skladovací, admistrativní a veřejné. Proto byl návrh vybrán do druhé kola. Ovšem v něm jsme zjistili, že autoři se příliš soustředili na estetiku, ale už ne tolik na funkčnost a že rozdělení na tři části není nakonec tak praktické."
6. - 8. místo získala studie německé architektky Dagmar Richterové, spolu s dalšími dvěma návrhy si odnesla ze soutěže třetí odměnu. Pro Aktuálně.cz komentuje její návrh místopředseda poroty Petr F. Bílek: "Tento návrh vychází ze tří věží, z nichž každá má specifickou funkci. To porotu na počátku zaujalo - oddělitenost těch funkcí: skladovací, admistrativní a veřejné. Proto byl návrh vybrán do druhé kola. Ovšem v něm jsme zjistili, že autoři se příliš soustředili na estetiku, ale už ne tolik na funkčnost a že rozdělení na tři části není nakonec tak praktické." | Foto: repro Aktuálně.cz

NÁVRHY OSMI FINALISTŮ SOUTĚŽE ZDE

Olafur Thordarson, islandský architekt žijící v New Yorku, navrhl pro Prahu knihovnu jako obrovské kamenné termitiště.
Olafur Thordarson, islandský architekt žijící v New Yorku, navrhl pro Prahu knihovnu jako obrovské kamenné termitiště. | Foto: repro Aktuálně.cz
Tým rakouského architekta Thomase Puchera navrhl pro Prahu prosvětlenou budovu ze skla. V soutěži neuspěl. Výhru si vloni naopak vysloužil v mezinárodní soutěži na stavbu sídla Organizace Islámské konference v Saudské Arábii.
Tým rakouského architekta Thomase Puchera navrhl pro Prahu prosvětlenou budovu ze skla. V soutěži neuspěl. Výhru si vloni naopak vysloužil v mezinárodní soutěži na stavbu sídla Organizace Islámské konference v Saudské Arábii. | Foto: repro Aktuálně.cz
Francouzský architekt Jean Pierre Laboudie a jeho krychle pro Prahu. U porotců návrh neuspěl.
Francouzský architekt Jean Pierre Laboudie a jeho krychle pro Prahu. U porotců návrh neuspěl. | Foto: repro Aktuálně.cz
Další z neúspěšných návrhů. Podíleli se na něm španělští architekti Federico Soriano Palaez a Dolores Palacios Dias.
Další z neúspěšných návrhů. Podíleli se na něm španělští architekti Federico Soriano Palaez a Dolores Palacios Dias. | Foto: repro Aktuálně.cz

DALŠÍ Z TÉMĚŘ ČTYŘ STOVEK NÁVRHŮ

Český architekt David Titz například poslal do soutěže budovu ve tvaru přilby bojovníků z hvězdných válek, Francouz Benjamin Colboc čtyři skleněné věže převyšující i Hradčany.

"Za všemi z těchto návrhů je vidět obrovská práce a velká tvořivost stovek lidí, proto si jich prosím važte. Mnohé z nich jsou velmi zajímavé," řekl na vernisáži vítěz soutěže, architekt Jan Kaplický.

Výstava "Oko na Prahou" rozděluje návrhy do tří částí podle úspěšnosti v klání. V první jsou studie, které se dostaly do prvního kola, v druhé pak ty, které se probojovaly mezi osmičku finalistů. Vítězný návrh Jana Kaplického má vyhrazený samostatný prostor.

Vítěz soutěže: Jan Kaplický a jeho tým Future Systems, Velká Británie
Vítěz soutěže: Jan Kaplický a jeho tým Future Systems, Velká Británie | Foto: repro Aktuálně.cz

 

Aktutálně.cz vybralo z každé části výstavy několik nejzajímavějších návrhů a požádalo o jejich okomentování českého architekta a místopředsedu mezinárodní poroty Petra Bílka.

V první zveřejněné fotogalerii se můžete podívat na návrhy, které skončily těsně za osmičkou finalistů. A posoudit, zda porota vybrala pro Prahu tu nejvhodnější stavbu a jestli "chobotnička" Jana Kaplického neměla zajímavější konkurenty.

Výstava OKO NAD PRAHOU

  • Galerie Klementinum - vstup od Karlova mostu z Křižovnické ulice do areálu Klementina
  • 29. března - 31. května 2007
  • otevřeno úterý až neděle: 10.00 - 19.00 hod.
  • Vstup zdarma
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy