Komora zvažuje stížnost na novou knihovnu

Veronika Suchá, Jakub Jareš
12. 3. 2007 16:05
Praha - Projekt na novou budovu Národní knihovny na Letenské pláni měl v plánu vyvolat diskusi a zatím se tak děje. Česká komora architektů (ČKA) zvažuje, že se obrátí se stížností na garanta soutěže - Mezinárodní unii architektů.
Foto: Future Systems

Zda se k projektu bude moci vyjádřit Národní památkový ústav zatím vůbec není jasné.

"O dalším postupu diskutujeme. Definitivní verdikt padne až na zasedání představenstva," řekla Aktuálně.cz mluvčí komory Markéta Pražanová.

Podle ČKA byly porušeny podmínky soutěže, kterou vyhrál ateliér Future Systems architekta českého původu Jana Kaplického. Problém má být v prostorách pro uchování národního konzervačního fondu, které vítězný návrh umístil do podzemí.

To podle ČKA podmínky vypsané mezinárodní soutěže zakazovaly, a soutěžní porota tak podle jejího názoru měla návrh ze soutěže vyřadit.

I pokud se česká komora rozhodne na mezinárodní svaz obrátit, její námitky nejspíš nebudou vyslyšeny. Podle názoru zástupců Mezinárodní unie architektů totiž pravidla porušena nebyla.

"Výsledky soutěže jsou absolutně v pořádku a není žádný důvod k pochybnostem," uvedl ředitel soutěžní komise UIA Wolfgang Tochtermann, který na průběh soutěže dohlížel.

Podle poroty se 80 procent ze 355 soutěžních návrhů alespoň zčásti odchýlilo od zadání.

"A z toho třicet nevyhovělo právě požadavkům týkajícím se skladů. Jenže v duchu pravidel UIA je, aby porota v prvním kole soutěže hodnotila především celkový charakter řešení soutěžního zadání, a nikoliv jeho dílčí provedení," uvedli v tiskovém prohlášení předsedkyně poroty Eva Jiřičná a místopředseda Petr F. Bílek.

Podle jejich vyjádření pravidla UIA umožňují porotě upřesnit či doplnit soutěžní podmínky i v průběhu soutěže.

Komora architektů připouští, že se soutěž konala podle mezinárodních pravidel a ČKA není oprávněna řešit rozpory, které by vyplývaly z případného nesprávného rozhodnutí poroty.

O projektu

  • Podle projektu má budova o devíti podlažích mít tvar širší pyramidy se zaoblenými hranami.
  • Skladiště pro deset milionů knih je pod zemí. Objekt by měl řešit dlouhodobé prostorové problémy Národní knihovny.
  • Náklady na jeho výstavbu se odhadují přibližně na dvě miliardy korun.

Námitky by mohly být uplatněny pouze u UIA, a to do dvou týdnů od doručení výsledků soutěže.

Vítězství v soutěži neznamená automaticky realizaci. Pro vítězný návrh ale hlasovali i reprezentant Prahy a zástupce UNESCO.

Podle ČKA je nicméně Kaplického návrh kvalitní, pozotivní je také fakt, že se v Česku konala mezinárodní architektonická soutež.

Budou se památkáři smět vyjádřit?

Ještě není jasné, zda bude k nové knihovně moci říci své Národní památkový ústav. Je možné, že ne.

"NPÚ vydal stanovisko, ve kterém upozorňuje na to, že současnou mediální kampaň zatím nelze pokládat za relevantní, protože je nejdříve potřebné vydat odborné vyjádření k návrhu stavby," řekl Aktuálně.cz mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.

Národní památkový ústav ale podle něj žádnou aktivitu vyvíjet nebude. "Nic totiž ani dělat nemůžeme, o stanovisko musí NPÚ nejdříve požádat přislušný orgán, kterým v tomto případě je památkový odbor pražského magistrátu," dodal Musil.

K projektu Národní knihovny se však památkáři magistrátu dostanou až za delší dobu. Posuzovat totiž můžou teprve projektovou dokumentaci, na níž se ještě ani nezačalo pracovat.

 

Právě se děje

Další zprávy