Cizinci ukradli v Pařížské hodinky za 3,7 milionu. Odpykat si mají až 13,5 roku

ČTK ČTK
2. 5. 2018 14:43
Tři z cizinců už byli v Česku už odsouzeni za obdobnou loupež, při které se stal terčem obchod s hodinkami Hublot.
Na snímku čtyři z šesti údajných pachatelů zleva Alexej Ložečnikov, Marian Karlovas, uprostřed tlumočník a dále obžalovaní Petr Odinokov a Vitalij Komarovskij.
Na snímku čtyři z šesti údajných pachatelů zleva Alexej Ložečnikov, Marian Karlovas, uprostřed tlumočník a dále obžalovaní Petr Odinokov a Vitalij Komarovskij. | Foto: ČTK

Praha - Za vyloupení obchodu s luxusními hodinkami v pražské Pařížské ulici mají jít čtyři cizinci do vězení na dobu od pěti do 13,5 roku. Uvedla to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Tři z nich byli v Česku už odsouzeni za obdobnou loupež, při které se stal terčem obchod s drahými hodinkami Hublot.

Obžalobě čelili Alexej Ložečnikov, Vitalij Komarovskij, Petr Odinokov a Stefan Šemet. První dva 19. května 2014 podle spisu hlídkovali v okolí hodinářství Audemars Piguet, zatímco Šemet a dva další komplicové, které policie stíhá odděleně, vešli krátce před polednem dovnitř prodejny. Mimo tuto skupinu je stíhán také muž považovaný za hlavního organizátora.

Podle kriminalistů stihla trojice celou loupež v rozmezí sedmi minut. Muži nejprve předstírali zájem o koupi hodinek, které si od prodavače nechali předvést. Nečekaně ho napadli údery pěstmi do hlavy a kopy koleny do trupu. Poté, co jej srazili na zem, ho spoutali plastovými stahovacími pásky a nechali ho ležet v zadní části obchodu.

Při loupeži rozbili skleněné vitríny s vystaveným zbožím a sebrali šest hodinek v celkové ceně 3,7 milionu korun. Prodavač vyvázl s otřesem mozku a s modřinami. Šemet lup podle obžaloby odnesl v batohu do nedaleké Salvátorské ulice, kde v autě čekal Odinokov, který podle spisu s hodinkami okamžitě odjel směrem na Německo.

Ložečnikov s Odinokovem si ve valdické věznici odpykávali 10,5 roku a osm let za přepadení hodinářství Hublot z února 2016. Při této loupeži z obchodu zmizely hodinky za 13 milionů korun. Soud jim kvůli druhé loupeži původní tresty zpřísnil. Ložečnikov si má nově odpykat 13,5 roku ve vězení, Odinokov 11 let. V obou případech figuroval také Komarovskij.

V první kauze měl postavení spolupracujícího obviněného, proti ostatním dostal mnohem mírnější tříletý trest. V novém rozsudku mu soud trest o dva roky zpřísnil. Předtím se Komarovskij k činu rovněž přiznal a popsal role dalších obžalovaných. Ze zbývajících obžalovaných z Pařížské dostal Šemet 5,5 roku vězení. Soud všem mužům také vyměřil tresty vyhoštění ze země na dobu od pěti do deseti let.

Loupež v Široké ulici se odehrála podle stejného scénáře, jaký obžaloba popisuje v případu z Pařížské. Jen napadení prodavači tehdy byli dva, přičemž lupiči jednomu z prodavačů zlomili čelist. Policie už dříve uvedla, že za loupežemi stála skupina Vyborg, která je údajně řízena ze stejnojmenného města v petrohradské oblasti. Gang se specializuje na přepadání obchodů se šperky, tvoří ho hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy