Za loupež luxusních hodinek v centru Prahy dostala šestice cizinců tři až osm let

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2017 13:58
Tři až osm let za mřížemi si má odpykat šestice cizinců, kteří podle soudu loni v únoru z prodejny v centru Prahy ukradli luxusní hodinky v hodnotě přes 13 milionů korun. Policie dříve uvedla, že za loupeží stála skupina Vyborg, která se specializuje na přepadání obchodů se šperky a je řízená z Ruska a Finska. Podle policistů má gang na svědomí také přepadení klenotnictví v Pařížské ulici z roku 2014.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Za loupež hodinek v hodnotě přes 13 milionů korun z prodejny v centru Prahy dostala šestice cizinců tresty od tří do osmi let ve věznici s ostrahou. Pražský městský soud jim dále uložil vyhoštění z Česka, muži také mají společně uhradit způsobenou škodu. Rozsudek není pravomocný, bez výhrad ho přijal jen jeden z obžalovaných. Ostatní mohou podat odvolání.

Policie dříve uvedla, že za loupeží stála skupina Vyborg, která se specializuje na přepadání obchodů se šperky a má na svědomí také vyloupení klenotnictví v Pařížské ulici z roku 2014. "K tomuto soudní senát nepřihlížel. Dokud neexistuje pravomocné rozhodnutí o tom, kdo z osob se podílel na loupežném přepadení z roku 2014 a na loupeži v Maďarsku, kterou zde také zmiňovala státní zástupkyně, platí tady presumpce neviny," zdůraznila soudkyně Monika Křikavová.

Prodejnu v Široké ulici přepadla v poledne 23. února 2016 trojice mužů - podle rozsudku jimi byli Marian Karlovas, Jurij Anatoljevič Pučkov a Andrej Istratov. Do obchodu podle obžaloby nejprve vstoupili první dva, přičemž Karlovas si nechal od prodavače předvádět zboží. Po příchodu Istratova pak trojice napadla oba přítomné zaměstnance a spoutané je zanechala v zázemí obchodu. Jeden prodavač z útoku vyvázl s tržnou ranou pod okem, druhý skončil v nemocnici se zlomenou čelistí a otřesem mozku.

Lupiči, jejichž počínání v obchodě zachytily kamery, sebrali 29 kusů hodinek a z místa odešli pěšky. Další tři obvinění - Alexej Ložečnikov, Vitalij Komarovskij a Petr Odinokov - jim podle verdiktu pomáhali s koordinací činu, s příjezdem na místo a s odvozem lupu.

Z šesti obžalovaných, kteří pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu a mají ruské nebo německé občanství, se hlavního líčení účastnili jen čtyři. Pučkov a Istratov jsou na útěku, podle státní zástupkyně zřejmě v Rusku. Členům skupiny hrozilo osm až 15 let vězení, žalobkyně pro ně požadovala potrestání v dolní polovině sazby. Soudní senát však u tří mužů zvolil trest pod sazbou - Odinokov si má odpykat šest let, Karlovas čtyři a spolupracující obviněný Komarovskij ještě o rok méně. Istratova, Pučkova a Ložečnikova poslal senát za mříže na osm let.

Nižší trest u Karlovase, který v prodejně udeřil pěstí jednoho z prodavačů, zdůvodnila soudkyně tím, že zadlužený podnikatel dostal doma v Rusku "nabídku, která se neodmítá" - buď účast na trestné činnosti k odmazání jeho dluhů, nebo ohrožení života jeho blízkých. "Domníval se, že bude působit jako nátlaková osoba vůči někomu, kdo dluží. Až v den, kdy se loupež odehrála, pochopil, oč jde, a už z toho nebyl schopen vycouvat," popsala. Podle ní byl muž na nejspodnější příčce pyramidy organizovaného gangu a netušil, kdo jej řídí.

Soudkyně nevyhověla požadavku státní zástupkyně, aby státu propadly částky v různých měnách, které měli obžalovaní u sebe v době svého zadržení. "Mohlo jít o peníze, které dostali jako odměnu za loupež. Nicméně, co si budeme nalhávat - zřejmě jsou to jediné prostředky, z nichž bude možné uspokojit poškozené," vysvětlila.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy