Čistky pokračují, Rath odvolal šéfy krajských odborů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
11. 1. 2009 15:58
Po ředitelích nemocnic odstupují šéfové krajských odborů
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít."
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejprve museli odejít všichni ředitelé krajských nemocnic, dnes se rozloučí se svými posty i šéfové krajských odborů. David Rath jako nový hejtman Středočeského kraje s nimi není spokojený.

"Téměř všichni dosavadní vedoucí odborů opustí svá místa k 15. lednu, někteří z nich to už dokonce učinili. To se týká třeba odboru zdravotnictví," řekl hejtman deníku Aktuálně.cz.

Na svém místě zůstane jen Jiří Skalický z kultury a památkové péče. "Tomu ještě dáme šanci, prozatím se nedopustil žádné hrubé chyby," vysvětlil Rath.

Do doby, než kraj vybere nové nástupce, se rezortů ujmou pověření vedoucí. Těch ale bude podle hejtmana podstatně méně. Některé odbory se totiž chystá nový hejtman sloučit.

"Do výběrových řízení na posty se pak může přihlásit prakticky kdokoliv, kdo splňuje nastavené podmínky. Pokud se jich úspěšně zúčastní i námi pověření vedoucí, budou mít před ostatními kandidáty určitou výhodu," řekl Rath.

O tom, kdo povede kterou oblast, by podle něj mělo být jasné v horizontu několika týdnů.

Jako první odešli šéfové nemocnic

Velké změny na vedoucích postech hejtmanství učinilo v krajských nemocnicích. Obměněná představenstva zařízení odvolala dosavadní ředitele nemocnic a do křesel usedli noví lidé. Podle Ratha by se nyní měly akciové společnosti, které spravuje a platí kraj, znovu postupně přeměnit na neziskovky.

Stejný osud by měl čekat i na Středočeskou turistickou a informační službu, která má na starosti podporu cestovního ruchu v regionu, a společnost Středočeská rozvojová - Mladá. Ta správuje majetek na části území bývalých vojenských prostorů Milovice-Mladá a Ralsko.

Také tyto organizace už mají nová představenstva.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy