Chvojka chce zrušit HateFree. Autoři projektu jsou překvapení, dozvěděli se to z médií

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Adéla Skoupá, Lukáš Prchal
6. 2. 2017 13:18
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka oznámil, že plánuje ukončit projekt HateFree, který vznikl za jeho předchůdce Jiřího Dienstbiera. Jde o tým, který hlavně prostřednictvím sociálních sítí vyvrací hoaxy a bojuje proti předsudkům a šíření nenávisti na internetu. Autoři projektu se o jeho konci dozvěděli z médií, s Chvojkou se mají sejít v úterý, kdy mu chtějí prezentovat své výsledky. Zprávu přinesl Týden.
Podle Chvojky jsou výsledky projektu problematické.
Podle Chvojky jsou výsledky projektu problematické. | Foto: ČTK

Praha – Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) vysvětluje, proč skončí projekt HateFree. S koncem činnosti počítal, protože je navázaná na časově omezené granty. Navíc podle něj projekt v poslední době nepracoval úplně správně, což jeho pověsti uškodilo. "Ideu vystupovat proti nábožensky motivovanému násilí považuji za správnou, její naplňování ale bylo problematické. A v poslední době ho zpochybnila například kauza Křístek," napsal Aktuálně.cz Chvojka.

Naráží na případ, na nějž upozornila Mladá fronta Dnes. Bývalý šéf HateFree Nikola Křístek působil také ve sdružení AISIS, kde si jako jediný uchazeč přišel na zakázky za pět milionů korun.

Tvůrce projektu HateFree Chvojkův záměr překvapil, dozvěděli se o něm až z médií. S novým ministrem, který je ve funkci od začátku prosince, zatím neměli šanci mluvit. Schůzku mají sjednanou na úterý.

Jak sdělil koordinátor projektu Lukáš Houdek, jde sice o projekt, jehož financování má skončit v dubnu, od začátku se ale podle něj počítalo s jeho prodloužením. Momentálně tvůrci natáčí dvouminutová videa, ve kterých představují inspirativní příběhy.

"Měli jsme tam například romského skláře, který fouká vánoční ozdoby, nebo mezigenerační projekt, kdy spolu chodí do školky děti s problémem v komunikaci a senioři po mrtvici, dneska jsme zveřejnili video o policistovi na vozíku. Příběhy mají poměrně dobrý zásah, každé video vidělo asi 100 tisíc lidí a je to něco, na čem se společnost dokáže shodnout, což byl náš cíl," vysvětluje Houdek s tím, že chce jeho tým v aktivitě pokračovat i do budoucna.

V úterý proto chce koordinátor Chvojkovi představit výsledky projektu HateFree. "Nedá se měřit, jestli se díky projektu změnily postoje lidí. Ale co se týká dosahu a návštěvnosti, na Facebooku máme 55 tisíc fanoušků a příspěvky mají denně zásah asi 50 tisíc lidí," popisuje Houdek.

Analýza Facebooku navíc podle něj ukazuje, že drtivá většina lidí, kteří sledují obsah stránek, nejsou její fanoušci. "Vystupuje ze své bubliny. Což je argument proto, že je projekt smysluplný, že pouze 'nepřesvědčuje přesvědčené'," dodává. Skupině se podle něj po dobu svého působení podařilo vyvrátit 120 hoaxů.

Konec projektu kritizuje i Chvojkův předchůdce na postu ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier, který iniciativu bojující proti nenávisti ve společnosti na úřad přivedl a celou dobu podporoval. "Považoval bych za užitečné v takové aktivitě pokračovat. Protože jakýkoliv nástroj, který čelí nenávistí, strachu, pomluvám, hoaxům nebo stereotypům, které s nenávistí souvisejí, považuji v dnešní době za užitečný," říká bývalý ministr.

Podle něj je třeba reagovat na to, že se ve společnosti cíleně šíří informace, které mají vyvolat nenávist vůči určitým skupinám lidí. Připouští, že určitá část společnosti si k projektu nenajde cestu nikdy a nebude jeho informace považovat za věrohodné. "To, že jsou slyšet ti, kteří jsou a priori proti jakékoliv takové aktivitě, je přirozené. A neznamená to, že jich je většina," říká Dienstbier.

"Je tady celá řada lidí, kteří nemají zlý úmysl, jen jsou vystaveni obrovskému přílivu lživých informací. A projekt jim má pomoci se v nich zorientovat. Projekt mimo jiné poskytoval informační zdroj lidem, kteří jsou alespoň trošku otevření," dodává exministr.

Ani podle Houdka nešlo o to, aby si projekt všichni lidé zamilovali. "To se nikdy nepovede, když budete dělat projekt, který pracuje s předsudky lidí, zejména pokud je tak široce nastavený, že pracuje se všemi předsudky. Ale je to o dlouhodobé práci s předsudky, o diskusi," vysvětluje koordinátor.

Pohybuju se v romském světě dvacet let a rasismus je tu horší a horší, je tu strašně silná nenávist, říká zpěvačka Ida Kelarová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy