Chtěli uplatit Babákova asistenta. Musí zaplatit pokutu

ČTK ČTK
5. 9. 2012 16:46
Liberečtí podnikatelé musí uhradit 100 tisíc, jinak půjdou na půl roku do vězení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Liberečtí podnikatelé Jiří Zeronik a Josef Šlechta musí zaplatit každý stotisícovou pokutu za to, že se nepřímo snažili uplatit Šimona Stejkozu, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

"Pokud peníze nesloží, půjdou na půl roku do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud," řekla jeho mluvčí Martina Lhotáková. Odvolací senát podle ní potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.

Zeronik se Šlechtou nabídli Stejkozovi prostřednictvím svého známého 15 milionů korun za to, aby jim pomohl zařídit dotaci pro soukromou vysokou školu.

Oba podnikatelé vinu odmítají. Po odvolacím senátu požadovali, aby vyslechl i Babáka. Soud však jejich požadavek zamítl. "Oba muži uvedli, že budou proti verdiktu podávat dovolání," řekla Lhotáková.

Zeronik, Šlechta a jejich známý Milan Hlinica chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídil ministr za VV Josef Dobeš.

Hnilica pak předal Babákovu asistentovi 305.000 korun, Stejkoza už v té době ale spolupracoval s policií. Částka podle dnešního rozhodnutí soudu propadne státu.

Hnilica prý dostal půjčku

Všichni tři muži u hlavního líčení shodně tvrdili, že Hnilica dostal od podnikatelů půjčku. Hnilica, který byl již za uplácení odsouzen, pak podle svých slov jednal sám.

Obvodní soud však označil jeho výpověď za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. Podle něj pravděpodobně muži Hnilicovi za jeho tvrzení zaplatili.

Obhájci obžalovaných už dříve uvedli, že Stejkoza si o úplatek řekl sám, a situaci označili za policejní provokaci. Podle soudu však byla Stejkozova výpověď pravdivá.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy