Chtěli uplatit Babákova asistenta. Musí zaplatit pokutu

ČTK ČTK
5. 9. 2012 16:46
Liberečtí podnikatelé musí uhradit 100 tisíc, jinak půjdou na půl roku do vězení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Liberečtí podnikatelé Jiří Zeronik a Josef Šlechta musí zaplatit každý stotisícovou pokutu za to, že se nepřímo snažili uplatit Šimona Stejkozu, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

"Pokud peníze nesloží, půjdou na půl roku do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud," řekla jeho mluvčí Martina Lhotáková. Odvolací senát podle ní potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.

Zeronik se Šlechtou nabídli Stejkozovi prostřednictvím svého známého 15 milionů korun za to, aby jim pomohl zařídit dotaci pro soukromou vysokou školu.

Oba podnikatelé vinu odmítají. Po odvolacím senátu požadovali, aby vyslechl i Babáka. Soud však jejich požadavek zamítl. "Oba muži uvedli, že budou proti verdiktu podávat dovolání," řekla Lhotáková.

Zeronik, Šlechta a jejich známý Milan Hlinica chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídil ministr za VV Josef Dobeš.

Hnilica pak předal Babákovu asistentovi 305.000 korun, Stejkoza už v té době ale spolupracoval s policií. Částka podle dnešního rozhodnutí soudu propadne státu.

Hnilica prý dostal půjčku

Všichni tři muži u hlavního líčení shodně tvrdili, že Hnilica dostal od podnikatelů půjčku. Hnilica, který byl již za uplácení odsouzen, pak podle svých slov jednal sám.

Obvodní soud však označil jeho výpověď za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. Podle něj pravděpodobně muži Hnilicovi za jeho tvrzení zaplatili.

Obhájci obžalovaných už dříve uvedli, že Stejkoza si o úplatek řekl sám, a situaci označili za policejní provokaci. Podle soudu však byla Stejkozova výpověď pravdivá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy