Bleskové vyšetřování kauzy pošta. Čadek i Choc jdou k soudu

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
27. 8. 2015 14:42
Domlouvali se na korupci, tvrdí policie. Choc nabídl Čadkovi, že za tři miliony vyřeší jeho obchodní spor s Českou poštou. Dva miliony do ČSSD, milion ministru vnitra Milanu Chovancovi, říkal Choc.
Lukáš Čadek.
Lukáš Čadek. | Foto: HN - Libor Fojtík

Praha - Policie bleskově vyšetřila kauzu údajné korupce kolem České pošty a posílá před soud dva hlavní aktéry příběhu: podnikatele Lukáše Čadka a jeho známého Kamila Choce, který Čadkovi za tři miliony nabízel vyřešení obchodního sporu s poštou.

Online deník Aktuálně.cz zjistil, že detektivové jejich rozmluvu, kterou Čadek nahrál a později zveřejnil i v médiích společně s e-mailovou komunikací, vyhodnotili jako nepřímé úplatkářství.

Během čtvrtečního odpoledne pak informaci potvrdilo v tiskové zprávě i pražské vrchní státní zastupitelství.

Policisté využili takzvaného zkráceného řízení, které jim umožňuje rychleji řešit trestné činy a bez velkých průtahů poslat případ k soudu.

Podobně je tomu například u rvaček nebo při výtržnostech fotbalových chuligánů. Čadkovi s Chocem nyní hrozí v krajním případě až dvouleté vězení.

"Jsem rád, že se kauza bude řešit u soudu. Alespoň se tam ukáže pravda," řekl Čadek, když pro Aktuálně.cz potvrdil informaci o policejním vyšetřování.

Stíhání za řeči o korupci

Podle policie porušili Čadek s Chocem zákon už jen tím, jaké vedli řeči.

Choc nabídl za peníze (dva miliony do ČSSD, milion ministru vnitra Milanu Chovancovi) řešení Čadkova problému a Čadek na jeho nabídku kývl. A to i přes to, že Choc v tu chvíli neměl reálně možnost cokoliv na poště ovlivnit.

Zároveň je podle kriminalistů trestná i jejich domluva, jak vše provedou. Tedy že budou působit na člověka, který má přístup k ministru Chovancovi, jenž na chod pošty dohlíží. Tím člověkem je manažerka pošty Barbora Snopková Haberová, kterou Choc později skutečně kontaktoval. Napsal jí e-maily, v nichž žádá o pomoc.

Haberová ale podle svých slov nic neslíbila, vše oznámila nadřízeným a ti se obrátili na policii.

Mnoho trestních oznámení

Spletitou kauzu, kterou odstartovaly předminulý týden Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, provází například padělané e-maily a mnoho trestních oznámení. Podaly je jak pošta a její manažerka Snopková Haberová, jejíž mailovou odpověď někdo podle zjištění policie zfalšoval, tak i ministerstvo vnitra a posléze i podnikatel Lukáš Čadek.

Zpočátku se zdálo, že je do případu namočený i ministr vnitra, žádný z dosud známých důkazů však nehraje proti němu. Ministr Chovanec opakuje, že žádné peníze po nikom nechtěl. Kauza je podle něj uměle vyvolaná a může souviset s některými nevýhodnými zakázkami pro poštu, které vnitro a vedení pošty hodlá přesoutěžit.

 

Právě se děje

Další zprávy