Chorvatská prokuratura zkoumá, zda Paroubek kryl zločin

Sabina Slonková
20. 9. 2010 8:09
Do případu je zapleten Paroubkův blízký spolupracovník Petr Benda
Jiří Paroubek a jeho věrný stín Petr Benda
Jiří Paroubek a jeho věrný stín Petr Benda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Split - Prokurátory v chorvatském přístavním městě Split čeká v nejbližších dnech unikátní verdikt: musí rozhodnout, zda oficiálně spustí vyšetřování bývalého předsedy sociální demokracie a premiéra České republiky Jiřího Paroubka.

Paroubek, dnes poslanec sněmovny, však není jediný, o koho se chorvatská justice zajímá. Kromě něho se chorvatské státní zastupitelství zaměřilo i na jeho blízkého spolupracovníka a neúspěšného uchazeče o poslanecký post Petra Bendu.

Paroubek ani Benda se chorvatských úřadů neobávají. "Mé svědomí je čisté," prohlásil Paroubek a dodal, že o případu, který se řeší v Chorvatsku, nemá sebemenší tušení.

Matijevičův silný kalibr

Paroubkův případ spustil Chorvat Miro Matijevič, někdejší Bendův obchodní konkurent ze severních Čech a dnes jeden z jeho úhlavních nepřátel.

Právě on podal na Bendu trestní oznámení, v němž ho mimo jiné obviňuje, že byl zapleten do bombového útoku na dům jeho dcery. A Paroubek se podle Matijevičova trestního oznámení provinil tím, že Bendovy aktivity kryl.

"Bomba explodovala dva dny před tím, než jsem měl jít svědčit proti Bendovým lidem. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Později se mi podařilo nashromáždit důkazy o Bendově roli a jeho dalších nezákonných aktivitách, a také o tom, jak to Paroubek roky kryl," uvedl Matijevič.

Podzim rozhodne

Důkazy zatím veřejně nepředložil, nechal si je podle svého tvrzení pro policii.

Chorvaté případ v tichosti řeší už čtyři roky. Kromě prokurátorů jej na stůl dostali i chorvatští specialisté z útvaru pro boj s mafiemi, a teprve nyní se příběh chýlí k rozuzlení.

Verdikt by měl podle informací Aktuálně.cz padnout ještě teď na podzim.

Chorvaté: Řešíme to

Rene Laura z Župního státního zastupitelství deníku Aktuálně.cz oficiálně potvrdila, že trestní oznámení se jmény Paroubek a Benda mají prokurátoři na stole už od roku 2006. Obviněn zatím nikdo nebyl, stejně jako nebylo rozhodnuto, že bude případ odložen.

"Výše uvedená trestní věc je v gesci Obecního státního zastupitelství ve Splitu, které v dané věci rozhodne," uvedla Rene Laura.

O jakýchkoli dalších podrobnostech se chorvatští prokurátoři i tamní policisté s ohledem na politické souvislosti odmítají bavit.

Odhadovat, jaký tedy bude verdikt, proto nelze.

Stejně tak nelze posoudit, jak může Matijevičovo svědectví znevěrohodnit fakt, že byl před pěti lety v Česku stíhán za kuplířství. (Jak sám tvrdí, jde o vykonstruovaný příběh opět s Bendou v pozadí a pravomocný verdikt dodnes nepadl.)

Paroubkovo čisté svědomí

Jiřího Paroubka nechává aktivita Mira Matijeviče i chorvatských úřadů v klidu. Uvedl, že o případu nemá sebemenší tušení.

"V průběhu let na mě bylo podáno několik trestních oznámení, ale protože byla všechna na vodě, byla odložena. Mám čisté svědomí, proto si těchto věcí nevšímám," prohlásil bývalý premiér.

Jeho severočeská pravá ruka Petr Benda si naopak jméno Mira Matijeviče vybavuje velmi dobře. Válčí s ním už roky a se střídavým úspěchem, neúspěšně se například domáhal jeho obvinění pro pomluvu.

Bendův nepřítel

I Benda ale trestní oznámení zlehčuje: Matijevičovy výroky označuje za lživé a poukazuje na to, že s ním vyhrál jeden občansko-právní spor. Ten se točil mimo jiné kolem Matijevičových výroků, že je Benda mafián.

"Výrokem soudu pro mě celá věc skončila a osobou pana Matijeviče, kterého považuji za nevyrovnaného a labilního člověka, se dále nehodlám zaobírat v žádných soudních jednáních," uvedl Benda.

Miro Matijevič ale trvá na svém: "Všechna svá slova před chorvatskými úřady dokážu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy