Chorvatská prokuratura zkoumá, zda Paroubek kryl zločin

Sabina Slonková
20. 9. 2010 8:09
Do případu je zapleten Paroubkův blízký spolupracovník Petr Benda
Jiří Paroubek a jeho věrný stín Petr Benda
Jiří Paroubek a jeho věrný stín Petr Benda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Split - Prokurátory v chorvatském přístavním městě Split čeká v nejbližších dnech unikátní verdikt: musí rozhodnout, zda oficiálně spustí vyšetřování bývalého předsedy sociální demokracie a premiéra České republiky Jiřího Paroubka.

Paroubek, dnes poslanec sněmovny, však není jediný, o koho se chorvatská justice zajímá. Kromě něho se chorvatské státní zastupitelství zaměřilo i na jeho blízkého spolupracovníka a neúspěšného uchazeče o poslanecký post Petra Bendu.

Paroubek ani Benda se chorvatských úřadů neobávají. "Mé svědomí je čisté," prohlásil Paroubek a dodal, že o případu, který se řeší v Chorvatsku, nemá sebemenší tušení.

Matijevičův silný kalibr

Paroubkův případ spustil Chorvat Miro Matijevič, někdejší Bendův obchodní konkurent ze severních Čech a dnes jeden z jeho úhlavních nepřátel.

Právě on podal na Bendu trestní oznámení, v němž ho mimo jiné obviňuje, že byl zapleten do bombového útoku na dům jeho dcery. A Paroubek se podle Matijevičova trestního oznámení provinil tím, že Bendovy aktivity kryl.

"Bomba explodovala dva dny před tím, než jsem měl jít svědčit proti Bendovým lidem. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Později se mi podařilo nashromáždit důkazy o Bendově roli a jeho dalších nezákonných aktivitách, a také o tom, jak to Paroubek roky kryl," uvedl Matijevič.

Podzim rozhodne

Důkazy zatím veřejně nepředložil, nechal si je podle svého tvrzení pro policii.

Chorvaté případ v tichosti řeší už čtyři roky. Kromě prokurátorů jej na stůl dostali i chorvatští specialisté z útvaru pro boj s mafiemi, a teprve nyní se příběh chýlí k rozuzlení.

Verdikt by měl podle informací Aktuálně.cz padnout ještě teď na podzim.

Chorvaté: Řešíme to

Rene Laura z Župního státního zastupitelství deníku Aktuálně.cz oficiálně potvrdila, že trestní oznámení se jmény Paroubek a Benda mají prokurátoři na stole už od roku 2006. Obviněn zatím nikdo nebyl, stejně jako nebylo rozhodnuto, že bude případ odložen.

"Výše uvedená trestní věc je v gesci Obecního státního zastupitelství ve Splitu, které v dané věci rozhodne," uvedla Rene Laura.

O jakýchkoli dalších podrobnostech se chorvatští prokurátoři i tamní policisté s ohledem na politické souvislosti odmítají bavit.

Odhadovat, jaký tedy bude verdikt, proto nelze.

Stejně tak nelze posoudit, jak může Matijevičovo svědectví znevěrohodnit fakt, že byl před pěti lety v Česku stíhán za kuplířství. (Jak sám tvrdí, jde o vykonstruovaný příběh opět s Bendou v pozadí a pravomocný verdikt dodnes nepadl.)

Paroubkovo čisté svědomí

Jiřího Paroubka nechává aktivita Mira Matijeviče i chorvatských úřadů v klidu. Uvedl, že o případu nemá sebemenší tušení.

"V průběhu let na mě bylo podáno několik trestních oznámení, ale protože byla všechna na vodě, byla odložena. Mám čisté svědomí, proto si těchto věcí nevšímám," prohlásil bývalý premiér.

Jeho severočeská pravá ruka Petr Benda si naopak jméno Mira Matijeviče vybavuje velmi dobře. Válčí s ním už roky a se střídavým úspěchem, neúspěšně se například domáhal jeho obvinění pro pomluvu.

Bendův nepřítel

I Benda ale trestní oznámení zlehčuje: Matijevičovy výroky označuje za lživé a poukazuje na to, že s ním vyhrál jeden občansko-právní spor. Ten se točil mimo jiné kolem Matijevičových výroků, že je Benda mafián.

"Výrokem soudu pro mě celá věc skončila a osobou pana Matijeviče, kterého považuji za nevyrovnaného a labilního člověka, se dále nehodlám zaobírat v žádných soudních jednáních," uvedl Benda.

Miro Matijevič ale trvá na svém: "Všechna svá slova před chorvatskými úřady dokážu."

 

Právě se děje

Další zprávy