Chci absolutní svobodu slova, teď ji nemáme. Za popírání holokaustu by stačila pokuta, říká Hannig

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 12. 2017 20:10
Hudebník Petr Hannig, který kandiduje na prezidenta, chce v případě svého zvolení prosazovat "absolutní" svobodu slova. Ta u nás podle něj není. "Pokud někdo v USA řekne nějaké výroky, které jsou v rozporu s někým druhým, tak je to věc civilních soudů, a ne trestních soudů," vysvětluje Hannig v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Hudebník Petr Hannig, kandidát na prezidenta.
Hudebník Petr Hannig, kandidát na prezidenta. | Foto: DVTV

Aktuálně.cz: Myslíte si, že dnešek připomíná 50. léta a komunistickou totalitu?

Petr Hannig: Rozhodně ne.

Ptám se proto, že na váš facebookový účet někdo nasdílel koláž komunisty popravené Milady Horákové s obličejem Adama B. Bartoše s popiskem: "Politický proces s předsedou Národní demokracie pokračuje" a "Svobodu projevu už máme. Teď by to chtělo ještě svobodu po projevu".

Já to tam nedal. To napsali mladí kluci.

Koláž se objevila na vaší facebookové stránce. Takže si za tím nestojíte?

Já grafiky a tyhle věci neumím. Jsem velkým příznivcem svobody slova podle dodatku Ústavy Spojených států amerických.

Promiňte, ale žijeme v České republice.

Samozřejmě, a proto také kandiduju na českého prezidenta, abych se podle Listiny základních lidských práv a svobod snažil prosazovat svobodu projevu.

Nemáme svobodu slova od pádu komunismu?

Nemáme. Protože svoboda slova je absolutní svoboda slova. A pokud někdo v USA řekne nějaké výroky, které jsou v rozporu s někým druhým, tak je to věc civilních soudů, a ne trestních soudů.

Ale třeba popírání holokaustu je u nás zatím trestný čin.

Adam B. Bartoš nepopíral holokaust.

Podle obžaloby popíral, já tady mám…

Já jsem to četl. On vůbec nepopíral holokaust. Bartoš neříkal, že by bylo méně než šest milionů popravených. Říkal, že nemáme zapomenout, že umřelo dalších 31 milionů lidí ve druhé světové válce.

Já vám odcituji žalobkyni Gálkovou: "Tvrdil, že Židé značně nadsazují počet obětí usmrcených v koncentračních táborech. A zpochybňoval techniku vraždění v plynových komorách."

Víte co… Celý ten můj prezidentský rozhovor bude o tom? Jinak odcházím.

Nebude, jen se chci dobrat odpovědi.

Okamžitě odcházím a nebudu říkat nic konkrétního. Jsem pro absolutní svobodu slova podle dodatku Ústavy USA a už s tím dejte pokoj, nebo odejdu. Okamžitě.

Takže i přesto, že svobodu slova nám už nyní zaručuje…

Já nebudu nic konkretizovat. Já jsem ty výpovědi nečetl. Nemůžu nic říkat. Já jako prezidentský kandidát jsem pro absolutní svobodu slova.

Podle vás může být absolutní svoboda slova, ale zatím platí, že se v některých případech překračuje zákon.

Václav Havel překročil zákon taky za minulého režimu a skončil ve vězení. Já nechci, aby byli lidé zavíraní za něco, co zrovna v té době je zákonem zakázané. Já chci absolutní svobodu slova. Aby si každý mohl být jistý, že když něco vyřkne, tak za to nebude popotahován. Může být popotahován civilními soudy.

Já to zkusím úplně jinak. Souhlasíte s popíráním holokaustu?

Nesouhlasím. Ale každý by měl mít možnost říkat si, co chce, a ručit si za to před civilním, a ne trestním soudem.

Co by člověku hrozilo, kdyby šel před civilní soud třeba za popírání holokaustu?

Pokuta. A možná by byla ještě mastnější a lepší než vězení.

Průzkumy vám zatím přisuzují necelé procento hlasů. Čekal jste, že oslovíte více lidí?

Vždy jsem bojoval z pozic, které neskýtaly vítězství, a vždy jsem zvítězil. Mohu stále zvítězit, protože mám zcela jiné názory než kdokoli z protikandidátů včetně prezidenta.

Některé vaše názory se minimálně podobají názorům Miloše Zemana.

Třeba já jsem úplně proti přijetí eura. Absolutně. On ne. Protože vlastní měna je zárukou samostatnosti státu a vždy byla. Já ctím odkaz zakladatelů naší novodobé historie Aloise Rašína a Tomáše Garrigua Masaryka. A díky nim jsme měli vlastní měnu. Na základě pevné vlastní měny bylo meziválečné Československo mezi deseti nejúspěšnějšími zeměmi na světě.

Proč vlastně kandidujete? Už jste se snažil za stranu Rozumní dostat do sněmovny, to se nepodařilo…

Vždy jsem kandidoval za stranu, které jsem byl předsedou. Nikdy jsem nebyl členem jiné strany, nejsem na žádných seznamech spolupracovníků a tak dále. Měl jsem nabídky, abych v minulosti kandidoval za jiné strany jako celkem významná osobnost, ale vždy jsem to odmítal.

Musím se zeptat znovu. Proč vlastně kandidujete, stojí vám to za to, když nemáte dostatečnou podporu?

Protože jsem velký bojovník. A smysl to má jenom kvůli tomu, co říkám. Svoje ideje neměním už od 18 let. Do parlamentních voleb jsme dali 300 tisíc a měli jsme 0,72 procenta, Realisté do toho dali přes třicet milionů a byli za námi. Průzkumy jsou zkreslené a vy nevíte, jestli nevyhraju. Uvidíte, že to bude jinak.

Z čeho platíte prezidentskou kampaň?

Já nic neplatím. Na účtu mám 3200 korun a první faktura je na 1100 korun za spoty do rádií. Až budou hotové spoty do televize, které jsme teď dělali, tak je zaplatím ze svého. Další propagace nebude.

Nestihl jste posbírat dostatek podpisů od lidí a rozhodl jste se nakonec kandidovat s podporou poslanců. Kdo vás podpořil kromě pana Lobkowicze?

Nasbíral jsem 22 tisíc podpisů a zjistili jsme, že to nestihneme. Nebudu vám říkat, kdo mě podpořil, bylo to napříč politickými stranami. Proč vás to zajímá?

Čtenáře může zajímat, čí podporu máte.

Vaši čtenáři mě volit nebudou.

To nedokážu posoudit, proč jste tedy souhlasil s rozhovorem?

Protože ho dávám každému, na rozdíl třeba od Tomia Okamury, který s vámi nemluví. Můžu vám říct jméno jednoho senátora, který mě podpořil, protože je to můj přítel. Jiří Čunek mě podpořil.

Rozmlouvají vám příbuzní kandidaturu? Vás syn žije v USA, a pokud vím, má odlišné názory, než máte vy.

Nerozmlouvají. Můj syn má opačné názory než já, volil TOP 09. A říkal, že teď mě může s čistým srdcem volit, protože jako prezident bych byl dobrý. Já umím naslouchat, a když je člověk prezidentem, tak musí naslouchat všem, a ne jen své politické orientaci a měl by spojovat. Proto bych si na Hrad přivedl lidi z úplně opačného politického spektra, než jsem já. Nemůžu vám ale říct které.

Čím byste spojoval společnost? A nyní se dostáváme k vašemu programu.

Já mám jasné názory. Jsem proti euru.

Promiňte, že vám do toho hned skáču, ale v Česku je část obyvatel pro přijetí společné evropské měny.

Euro je politický projekt a není to projekt ekonomický. Já jsem Evropan, který má všude možně přátele.

Dobře, ale toto téma přece naši společnost rozděluje.

Většina lidí je proti přijetí eura, asi 80 procent. Takže bych řekl, že jsem dost na většině. A důležité je, že názor na nepřijetí eura mám odjakživa.

Byl byste pro vystoupení z unie?

Prosazoval bych vrácení se před Lisabonskou smlouvu, zůstat v unii, ale jezdit do Bruselu a přesvědčovat je o našich zájmech a reformovat ji. Chtěl bych, aby nebyla povinnost přijímat euro.

Čím se odlišujete od ostatních kandidátů?

Byl bych prezidentem pro všechny, pro celé politické spektrum.

Pan prezident Zeman také říkal, že bude prezidentem pro drtivou většinu obyvatel…

Já jsem ale jiný člověk. Nemám křivdy. Všichni moji známí mi říkají, že si nepamatuju, co mi kdo udělal špatného. Já si pamatuju jenom to, co mi kdo udělal dobrého.

Co byste dělal jinak než současný prezident? Jak byste se odlišil?

Zeman třeba nemusel mluvit v Radě Evropy o Krymu (Zeman prohlásil, že Krym je uzavřená záležitost a Ukrajina by měla dostat od Ruska odškodnění - pozn. red.). Mohl klidně mlčet, nikdo se ho na to neptal. Svým způsobem má pravdu, ale proč to říkat? Každý už to bere, že to tak je a nic se s tím neudělá.

Takže tento prezidentův názor sdílíte…

Vlastně ano.

Byla tedy anexe Krymu ze strany Ruska oprávněná?

Nebudu na to odpovídat. Odpověděl jsem na to, co bych dělal jinak než Zeman. Já bych takové věci prostě neříkal na takových fórech. Hlava státu má reprezentovat. Já bych měl takový názor, jaký by měla a schválila vláda České republiky.

Nedávno jste prohlásil, že jste proti sňatkům homosexuálů, ale ne proti registrovanému partnerství. Mezi tím už není zas takový rozdíl, proč jste proti?

Nemám nic proti homosexuálům. Ale manželství je svátost, jsem katolík. Jsem pro registrované partnerství, protože když spolu dva celý život žijí, nevidím důvod, aby jeden nemohl po druhém dědit. Jsem pro věci, které usnadní homosexuálům život, jsou to fajn lidi, tak proč jim dělat potíže. Něco jiného je adopce dětí: jsem pro osvojení dítěte jednoho z páru, ale ne pro adopci.

Jako jediný z kandidátů jste pro znovuzavedení trestu smrti. Proč?

Uplatňovat by se měl u zcela jasných hromadných vražd spáchaných teroristy.

A proč ne u několikanásobných vrahů?

Ti zabíjejí postupně a není to vždy tak zcela jasné. Teroristy většinou chytíte přímo při činu.

Co když se stane při vyšetřování nějaká chyba? Nebyl chycen přímo při činu, není jasný kamerový záběr. Stejně jste pro trest smrti?

U jasných případů. Řeknu příklad, třeba Breivik. A nemusí to být ani muslim, ale něco takového.

Co si myslíte o islámu jako náboženství?

Je to nejmladší z těch tří velkých. Uznávám ho a mám mezi muslimy hodně přátel. Jsem ale nešťastný z toho, co se z něj stalo a kolik radikalismu to přineslo.

Petr Hannig nedávno odpovídal na otázku, zda má zkušenosti s užíváním drog

Jak odpověděli zájemci o prezidentský post na otázku, jestli mají zkušenosti s užíváním drog? Podívejte se na jejich odpovědi v debatě DVTV. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy