ČEZ prodal byty za 60 tisíc. Firmě spojené s Kindlem

Eliška Bártová Eliška Bártová
22. 3. 2010 5:30
Vyplývá to ze smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici

Praha - Byty v okolí Prahy a na severu Čech za 80, nebo i za 60 tisíc korun. Nemožné? Naopak, i za takovouto cenu získala loni soukromá firma Murom byty od polostátní energetické firmy ČEZ.

Ze smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že ČEZ prodal na 2077 bytů v osmi lokalitách za celkovou cenu 146 milionů.

V ceně jsou zahrnuty také stavební pozemky, garáže, čtyři další bytové domy či kotelna. A několikamilionové pohledávky.

Murom je vázána tím, že musí podle smlouvy byty nabídnout nájemníkům ke koupi s maximálním navýšením ceny o 10 procent.

Současně však získala desítky bytů s dlužníky, s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu určitou, či prázdné, na které se podmínka o odprodeji přímo nevztahuje a firma je může prodat za tržní ceny.

Obchod tak může soukromé firmě vynést desítky až stovky milionů korun.

Stopy vedou k Plzni

Za tolik ČEZ prodal byty:

Byty ČEZu
  • Chomutov - 516 bytů - 36,5 milionu
  • Jirkov - 83 bytů - 5,9 milionu
  • Kadaň - 1 137 bytů - 74,6 milionu
  • Klášterec nad Ohří - 215 bytů - 12,9 milionu
  • Loučná nad Desnou - 4 bytové domy + 22 bytů + plynová kotelna - 6,7 milionu
  • Solenice - 54 bytů - 3,3 milionu
  • Štěchovice - 42 bytů + 17 garáží + 8,7 tisíc m2 stavebních parcel - 5,2 milionu
  • Vrané nad Vltavou - 8 bytů + 1,5 tisíc m2 stavební parcela - 1,3 milionu

ČEZ v prodeji bytů zastupovala právní kancelář bývalého děkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla. Podklady pro poptávkové řízení a smlouvy měl na starosti Kindlův společník a kolega z plzeňských práv Ondřej David.

Ten také dosud dohlíží na průběh obchodu.

Cena za byty prodávané polostátní firmou nevzešla z nezávislého ocenění daných bytů, nýbrž z nabídky vítězné firmy Murom. ČEZ jimi navrženou částku - údajně nejvyšší z poptaných firem - akceptoval.

Mluvčí společnosti Eva Nováková ale odmítla zveřejnit jména dalších firem, které se o zakázku ucházely, i jejich nabídky. Stejně tak tají částku, na kterou byly byty ohodnoceny - žádost o tuto informaci označila za "irelevantní".

Majitelem vítězné firmy Murom je Jiří Drábek, který má blízko k právní kanceláři exděkana plzeňských práv. Už před popisovaným obchodem s ČEZem Kindlovi advokáti Murom zastupovali - minimálně dvakrát při nákupu bytů v Mostě a v Chomutově

Kindl zároveň podle informací Lidových novin coby zástupce Ústavu státu a práva zpracoval posudek, v němž doporučil ČEZu právě variantu odprodeje bytového fondu soukromé firmě.

V pořádku, řekl gigant

Krátce po uzavření smlouvy na prodej bytů mezi ČEZ a Muromem se pak aktivity aktérů transakce znovu propojily.

Týden po koupi bytů převzali podle zjištění Aktuálně.cz tři zástupci Muromu (včetně majitele Drábka) posty ve vedení firmy Iuris vlastnící Vysokou školu Karlovy Vary, která byla úzce provázána s plzeňskými právy.

Tuto bytovku i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou prodal ČEZ za 1,3 milionu korun
Tuto bytovku i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou prodal ČEZ za 1,3 milionu korun | Foto: Aktuálně.cz

Před podpisem smlouvy o bytech ty samé posty zastávali advokáti Kindlovy kanceláře - včetně zmíněného Ondřeje Davida.

ČEZ navzdory odhaleným spojením advokátů s vítěznou firmou trvá na tom, že výběr kupce bytů byl transparentní.

"Organizace prodeje byla vždy zcela v rukou ČEZ správa majetku, která za tímto účelem jmenovala hodnotící komisi," uvedla mluvčí Nováková. "Přísná organizační opatření" podle ní "nedávala prostor pro možné ovlivnění soutěže".

Byty, pozemky, garáže

Firma Murom získala kontraktem s ČEZ podepsaným loni v červnu 2077 bytů v osmi lokalitách, nejvíc na severu Čech - v Kadani, Chomutově, Jirkově a Klášterci nad Ohří.

Jak vyplývá ze smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, jeden byt v Chomutově včetně pozemků získala firma v průměru za 70,6 tisíce korun. Za nejnižší částku - 60 tisíc korun - jí připadly byty v Klášterci.

Kromě toho získal Murom také bytové domy v okolí Prahy. Například za byt ve Štěchovicích u přehrady, vzdálených půl hodiny jízdy od Prahy, včetně 3 tisíc metrů2 stavebních pozemků, zaplatil v průměru 88 tisíc korun.

Byt 2+1 (64m2) ve stejné ulici ve Štěchovicích dnes nabízí realitní kanceláře za 2,18 milionů korun. Pokud by firma byt prodala na volném trhu, jen z jednoho bytu by měla téměř dvoumilionový zisk.

Vedení společnosti ČEZ zdůvodňuje tento obchod "nejvyšší cenovou nabídkou", kterou Murom podal, a zavázáním se ke stanoveným podmínkám - například povinnost zaplatit kupní cenu do 5 dnů (právní dokumenty pro poptávkové řízení připravoval přitom podle vyjádření ČEZ Kindlův advokát Ondřej David).

Mlčet a mlčet

Zástupce ČEZ Ondřej David a Jiří Drábek na debatě s nájemníky bytů
Zástupce ČEZ Ondřej David a Jiří Drábek na debatě s nájemníky bytů | Foto: Václav Kucharský

Další dva klíčoví aktéři transakce mlčí.

Advokát David odmítl odpovědět jak na dotazy týkající se role Kindlovy právní kanceláře, tak na ty, které se týkaly předání postů ve firmě Iuris.

"Bohužel nemohu na vaše dotazy odpovědět," uvedl v emailové reakci s odkazem na závazek mlčenlivosti. Za stejný důvod se schoval také v případě otázky, odkud se s majitelem Muromu zná.

Majitel Muromu Drábek na zaslané otázky nereagoval vůbec, navzdory zanechaným vzkazům jak ve firmě Murom, tak u jeho asistenta se za celý týden neozval.

 

Právě se děje

před 19 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 29 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 54 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy