Nová technika: Čeští vojáci cvičí v Německu "reálný boj"

ČTK ČTK
19. 8. 2015 17:14
V německém Hohenfelsu se v těchto dnech koná jedno z největších aliančních cvičení NATO. Česká armáda na něj vyslala na 1400 vojáků.
Cvičení českých vojáků v Německu.
Cvičení českých vojáků v Německu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Laserové vysílače, senzory nebo kamerový systém mění vojenské cvičení v německém Hohenfelsu v "reálný boj". Při rozsáhlém cvičení Allied Spirit II, které v současné době na americké základně v Německu vrcholí, jsou laserovým zařízením vybaveni všichni vojáci i jejich technika.

I když se tak při manévrech střílí slepými náboji, simulátor zaznamená zásahy a vojáka "vyřadí" z boje.

V Hohenfelsu se v těchto dnech koná jedno z největších aliančních cvičení NATO. Česká armáda na něj vyslala asi 1400 vojáků, což z něj činí cvičení s největší letošní českou účastí. Důležité ale pro ni je také tím, že celé akci velí český důstojník Josef Kopecký.

Po zásahu je voják vyřazen z boje

I když jde pouze o manévry, díky laserovému simulátoru Miles mohou mezi sebou jednotky vést "regulérní válku". "Pokud je voják zasažen, vypne se mu systém, přestane fungovat zbraň a je na 12 hodin vyřazen z boje," uvedla armáda.

Jeho kolegové ho tak musí jako zraněného nebo mrtvého, stejně jako v reálné situaci, z bojiště dostat na shromaždiště. Podobné je to s technikou, u které je nutné zajistit její odsun a opravu.

Cvičení se účastní osm zemí, největší kontingenty na něj vyslaly Česko, Spojené státy a Británie. Protivníka představují vojáci americké brigády v černých uniformách.

"Jejich výhodou je perfektní znalost terénu, takže jsou pro naše jednotky velkou překážkou. Také není cílem celého cvičení tohoto nepřítele porazit, ale dokázat, že jsme schopni reagovat na všechny nástrahy, které nachystá," uvedla armáda.

Podle Kopeckého řídící cvičení má díky moderním technologiím i všudypřítomným hodnotitelům detailní přehled o situaci. "Každý prvek, vojáka, jednotku, tank, vozidlo, vrtulník lze v Hohenfelsu reálně sledovat. Řídící cvičení tak může pružně reagovat na to, jak si povedeme, a může situaci okamžitě měnit," poznamenal Kopecký.

Protivník se nedá porazit

Protivníka tak podle něj není možné porazit. "I když vše perfektně naplánujeme, uděláme dobrý manévr a způsobíme nepříteli ztráty, může znova 'oživnout', aby nás znovu co nejvíce dostal do problémů a další zátěže. Když uděláme špatné rozhodnutí, přijdeme o jednotku a nikdo nám ji nevrátí," dodal Kopecký.

Scénář cvičení, které se koná od 4. do 24. srpna, je zasazen na území fiktivních států. Vláda státu Ariana vznesla několik požadavků spojených s nárokem na ropná pole státu Atropie. Část obyvatel Atropie se hlásí k agresorovi a ten přes tuto početnou menšinu vytváří v zemi napětí. Vznikly tak konflikty, které nepřátelský stát bez vyhlášení války podpořil.

Nakonec však Ariana oficiálně použila vojenskou sílu pod záminkou útlaku menšiny. NATO poté na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN vyslalo na území Atropie mezinárodní jednotky. Úkolem tohoto sboru je provést společné pozemní operace na podporu vlády Atropie a odrazit arianskou agresi.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy