V hotelu jsou ranění z metra, vzniká improvizovaná nemocnice. Čeští studenti líčí dění v Bruselu

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 3. 2016 11:09
Vysokoškoláci pro online deník Aktuálně.cz popisují, co se děje v hotelu po explozích v bruselském metru. "Venku je slyšet houkání aut, policisté odhánějí lidi pryč, asi to tady uzavírají. Viděli jsme tu pobíhat i několik mužů v kuklách," říká studentka, která spolu s dalšími devatenácti spolužáky musí místo návštěvy institucí Evropské unie zůstat na hotelových pokojích. Okolní ulice uzavírají policisté.
Záchranáři zasahují po výbuchu v metru.
Záchranáři zasahují po výbuchu v metru. | Foto: Reuters

Brusel - Nedaleko stanice bruselského metra, kde došlo kolem desáté hodiny k výbuchům, je na hotelu Thon ubytovaná i dvacítka českých vysokoškoláků. Přijeli na exkurzi do institucí Evropské unie.

Studentka žurnalistky Dominika Floriánová popisuje, že jsou přetížené telefonní sítě, a nemůže se tak ani dovolat rodičům. Prvotní výbuch studenti neslyšeli a dozvěděli se o něm z internetu. Pak došlo k explozi i na stanici metra Maelbeek. "To už jsme dost znervózněli, protože je to hned za rohem, jen pár metrů od našeho hotelu," popisuje dívka.

Skupinka zůstává na hotelu, ulice uzavírají policisté. "Venku je slyšet houkání aut, policisté odhánějí lidi pryč, asi to tady uzavírají. Viděli jsme tu pobíhat i několik mužů v kuklách," říká. Hosty svolal personál a záchranáři do hotelové restaurace, aby nebyli příliš blízko vchodu.

Jelikož jde o nejbližší hotel od stanice, kde došlo k výbuchu, na recepci se začali shlukovat ranění z metra. Vzniká tak vlastně improvizovaná nemocnice. "Ze vstupní haly odstraňují nábytek. Teď sem přišla paní se zakrváceným čelem. Vodí sem raněné," popisuje další členka výpravy, studentka Veronika Zemanová. O raněných toho prý hosté příliš nevědí, na dveře záchranáři navěšeli prostěradla.

"Viděla jsem kuchaře, jak pomáhal ostatním. Ale bylo znát, že už to psychicky nezvládá. Naši pomoc ale prozatím odmítli s tím, že ji nepotřebují," popisuje Zemanová. 

Studenti oceňují práci personálu hotelu: "Pobíhají všude kolem, nosí vodu, domlouvají se. Působí opravdu profesionálně, servírují nápoje a jídlo. Asi proto, aby nás nestresovali," uvádí Jakub Pavlovský a Anna Macků.

Zprávy strudenti čerpají z internetového zpravodajství nebo sledují, co se děje venku. Ulice kolem hotelu jsou prý prázdné, studenti líčí, že tam hlídkují jen ozbrojenci v kuklách, se samopaly a s červenými páskami na rukách.

"Od vedoucích, se kterými tady jsme, máme informace, že letiště bude asi i zítra uzavřené, takže se pro nás zřejmě pokouší sehnat autobus. Měli jsme letět zpátky zítra večer. Program jsme měli mít v parlamentu, ale nikdo teď nedoporučuje chodit tady v okolí ven, takže nás poslali na pokoj a budeme čekat na další informace," říká Floriánová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy