V hotelu jsou ranění z metra, vzniká improvizovaná nemocnice. Čeští studenti líčí dění v Bruselu

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 3. 2016 11:09
Vysokoškoláci pro online deník Aktuálně.cz popisují, co se děje v hotelu po explozích v bruselském metru. "Venku je slyšet houkání aut, policisté odhánějí lidi pryč, asi to tady uzavírají. Viděli jsme tu pobíhat i několik mužů v kuklách," říká studentka, která spolu s dalšími devatenácti spolužáky musí místo návštěvy institucí Evropské unie zůstat na hotelových pokojích. Okolní ulice uzavírají policisté.
Záchranáři zasahují po výbuchu v metru.
Záchranáři zasahují po výbuchu v metru. | Foto: Reuters

Brusel - Nedaleko stanice bruselského metra, kde došlo kolem desáté hodiny k výbuchům, je na hotelu Thon ubytovaná i dvacítka českých vysokoškoláků. Přijeli na exkurzi do institucí Evropské unie.

Studentka žurnalistky Dominika Floriánová popisuje, že jsou přetížené telefonní sítě, a nemůže se tak ani dovolat rodičům. Prvotní výbuch studenti neslyšeli a dozvěděli se o něm z internetu. Pak došlo k explozi i na stanici metra Maelbeek. "To už jsme dost znervózněli, protože je to hned za rohem, jen pár metrů od našeho hotelu," popisuje dívka.

Skupinka zůstává na hotelu, ulice uzavírají policisté. "Venku je slyšet houkání aut, policisté odhánějí lidi pryč, asi to tady uzavírají. Viděli jsme tu pobíhat i několik mužů v kuklách," říká. Hosty svolal personál a záchranáři do hotelové restaurace, aby nebyli příliš blízko vchodu.

Jelikož jde o nejbližší hotel od stanice, kde došlo k výbuchu, na recepci se začali shlukovat ranění z metra. Vzniká tak vlastně improvizovaná nemocnice. "Ze vstupní haly odstraňují nábytek. Teď sem přišla paní se zakrváceným čelem. Vodí sem raněné," popisuje další členka výpravy, studentka Veronika Zemanová. O raněných toho prý hosté příliš nevědí, na dveře záchranáři navěšeli prostěradla.

"Viděla jsem kuchaře, jak pomáhal ostatním. Ale bylo znát, že už to psychicky nezvládá. Naši pomoc ale prozatím odmítli s tím, že ji nepotřebují," popisuje Zemanová. 

Studenti oceňují práci personálu hotelu: "Pobíhají všude kolem, nosí vodu, domlouvají se. Působí opravdu profesionálně, servírují nápoje a jídlo. Asi proto, aby nás nestresovali," uvádí Jakub Pavlovský a Anna Macků.

Zprávy strudenti čerpají z internetového zpravodajství nebo sledují, co se děje venku. Ulice kolem hotelu jsou prý prázdné, studenti líčí, že tam hlídkují jen ozbrojenci v kuklách, se samopaly a s červenými páskami na rukách.

"Od vedoucích, se kterými tady jsme, máme informace, že letiště bude asi i zítra uzavřené, takže se pro nás zřejmě pokouší sehnat autobus. Měli jsme letět zpátky zítra večer. Program jsme měli mít v parlamentu, ale nikdo teď nedoporučuje chodit tady v okolí ven, takže nás poslali na pokoj a budeme čekat na další informace," říká Floriánová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy