Romský policista z Česka dostal od královny Alžběty II. prestižní Řád britského impéria

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
29. 10. 2015 14:14
Český Rom Petr Torák, který působí v Británii jako policista, převzal vyznamenání Řádu britského impéria. Vysloužil si ho za komunitní práci pro Čechy a Slováky žijící v Británii. Z České republiky odešel před patnácti lety kvůli opakovaným útokům na něj i jeho rodinu ze strany neonacistů.

Londýn - Petr Torák, český Rom, který v Anglii slouží jako policista, se stal ve čtvrtek v Londýně členem Řádu britského impéria. Vysoké civilní vyznamenání oceněným propůjčuje sama královna Alžběta II. Liberecký rodák se tak zařadil po bok Evy Jiřičné nebo Jiřího Bělohlávka, kterým byl řádový odznak také udělen.

Policista sloužící v anglickém městě Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, si prestižní řád vysloužil za komunitní práci.

"Moc si vážím toho, že mé úsilí o zlepšení životních podmínek Čechů a Slováků žijících v Peterborough a jiných městech bylo oceněno tímto způsobem. Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z mála Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali, a dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta," řekl v dubnu, kdy se o vyznamenání dozvěděl, serveru Romea.cz.

Jako cizinec převzal takzvaný čestný řád spojený s titulem MBE, který se používá za jménem a v Británii má obrovskou prestiž. Nesmaltovaný stříbrný kříž mu připnul ve čtvrtek dopoledne na hruď státní tajemník ministerstva vnitra. Stejným se může chlubit i profesor anglické literatury Martin Hilský, který do češtiny přeložil desítky Shakespearových děl.

"Můj záměr je nadále pokračovat v komunitní práci a ve využití mého vlivu ke zlepšení situace Romů nejen ve Velké Británie, ale také v ostatních evropských zemích," nechal se Petr Torák slyšet pro Romea.cz.

Lidem podle svých slov poskytuje nepřetržitou pomoc nejen na telefonu – radí jim s bydlením, dopravou nebo imigračními zákony. Založil několik neziskových organizací, českou knihovnu nebo československou sobotní školu.

Ve Velké Británii žije patnáct let, emigroval poté, co na něj a na jeho matku útočili neonacisté. V Británii se nejprve živil prací ve fastfoodech, už deset let působí u policie.

Postupně se vypracoval k řešení složitých případů týkajících se například obchodování s lidmi. A svým britským kolegům často radí při komunikaci s tamní romskou komunitou, která čítá kolem čtyř tisíc lidí. "Pracuji s nimi, snažím se o jejich nábor k policii, chodím za dětmi do škol," popsal Torák pro Mladou frontu Dnes.

A v komunitní činnosti chce pokračovat – plánuje rozjet internetové rádio pro Čechy a Slováky žijící v jeho městě.

Doufá, že ocenění pomůže změnit pohled společnosti na Romy.

"Pevně doufám, že česká společnost si uvědomí, že pokud je Romům dána šance se uplatnit, tak ji většina Romů využije a bude velkým přínosem pro celou společnost. Většinová společnost musí přestat 'sáčkovat' Romy a soudit je podle několika individuí, která páchají kriminalitu nebo nežijí podle daných společenských norem. Já osobně znám v ČR spoustu vzdělaných a schopných Romů, kteří pracují ve státní sféře nebo podnikají, ale kvůli předsudkům společnosti se tito lidé veřejné neidentifikují jako Romové," řekl Torák serveru Romea.cz. Oproti životu v Česku se prý v Británii nemusí setkávat s každodenními náznaky rasismu a může se tak soustředit na práci pro společnost.

Kvůli mé práci mi vyhrožovali zabitím, tvrdí příslušník britské policie Petr Torák, který bude oceněn Řádem britského impéria. Na to je prý patřičně hrdý, stejně jako na svůj původ. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy