Česko opustil kvůli rasismu, teď jej ocení britská královna

Domácí Domácí
17. 4. 2015 23:30
Petr Torák pracuje sedm let u britské policie, ve městě Peterborough pomáhá přistěhovalcům. Cenu od Alžběty II. dostane za služby romské komunitě.
Petr Torák
Petr Torák | Foto: Jiří Hošek

Praha/Londýn - "Rom, který uprchl z České republiky, je novou tváří britské policejní taktiky," takovým titulkem uváděl před sedmi lety britský deník Daily Mail tehdy sedmadvacetiletého Petra Toráka. Dnes je z něj důležitá spojka mezi britskou policií a místní převážně romskou komunitou, za což mu v květnu britská královna Alžběta II. udělí vysoké britské civilní vyznamenání Řád britského impéria.

Ceny si mladý muž velmi váží a chce ji využít i pro další práci. "Získání Řádu britského impéria pro mě znamená strašně moc. Moc si vážím toho, že mé úsilí o zlepšení životních podmínek Čechů a Slováků žijících v Peterborough a jiných městech bylo oceněno tímto způsobem," říká v rozhovoru pro server Romea.cz.

Petr Torák studoval soukromou právní akademii v Liberci, kterou úspěšně zakončil maturitou. Ve studiu chtěl pokračovat dál, a tak si podal přihlášku na dvě vysoké školy. Na první ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl splněnou polovinu testů, když přišla nečekaná změna.

Petr i jeho matka se stali oběťmi fyzických útoků neonacistů. Když chtěli napadení řešit a poskytnout policii popis osob, neměla prý zájem případ začít vyšetřovat. Petrův otec se proto rozhodl Liberec s celou rodinou opustit. V květnu roku 1999 emigrovali do Velké Británie.

Spojka s romskou komunitou ovládá pět jazyků

Tam Petr po projití emigračním procesem vystřídal několik zaměstnání. Pracoval v McDonaldu, na poli se staral o růže. Pak si našel práci na radnici, odkud přešel k místní policii.

Připojil se ke sboru městských strážníků a později přešel ke státní policii, kde je považován za důležitého člena týmu také proto, že ovládá pět jazyků, mluví česky, slovensky, anglicky, polsky a portugalsky.

Petr pracuje v Peterborough ve východní Anglii, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, v nejvíce multikulturní části města a většina jeho práce je spojena s místními Romy, kterých zde bydlí asi čtyři tisíce.

K policejnímu sboru se přidal proto, že chtěl Anglii oplatit to, jak se k němu a jeho rodině Angličané chovali jako k emigrantům. Ví, jaké to je přijít do cizí země a nemít se na koho obrátit. Proto se sám stal pomocnou rukou cizincům.

I přesto, že se Petr Torák snaží pomáhat Romům a všem občanům svého okrsku, kteří o pomoc požádají, ne vždy je o jeho služby zájem. "Našlo se pár jedinců, kterým se nelíbilo, že mají v okolí romského policistu," vysvětluje. Byli to převážně Romové, kteří nechtěli, aby policie věděla jejich jména nebo další informace o Romech.

V minulosti dokonce čelil i několika výhrůžkám. Tamní policie ale tenkrát na jeho dům nainstalovala kamerový systém a nechala jej hlídat policistou.

Nad Čechy zahořkl

V Česku se prý již necítí moc dobře. Vždy když se sem vrátí, je mu prý připomenuto, že je občanem druhé třídy. V ulicích Velké Británie je to ale jiné. Angličané ho na ulici pozdraví, i když jej neznají. "Rom, tak jako jiní lidé z menšinových skupin, se tu cítí jako člověk, který může být hrdý na to, že je Rom," popisuje rozdíl.

Když do České republiky v roce 2012 cestoval s anglickými kolegy, zažil hned několik situací, v nichž mu bylo připomenuto, že není rovnocenným občanem. Tenkrát se styděl za Českou republiku, protože jeho angličtí kolegové viděli, jak to tady chodí.

Návrat do Česka tak neplánuje. Jeho dcera i syn chodí v Británii druhým rokem do školy a prý by jim mohlo dělat problémy adaptovat se na nové podmínky. Zatím zůstane v Anglii, kde je pro něj prý ještě spousta práce. "Můj záměr je nadále pokračovat v komunitní práci a ve využití mého vlivu ke zlepšení situace Romů nejen ve Velké Británii, ale také v ostatních evropských zemích," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 05:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy