Česko vycvičí pro peruánské celníky šest psů, vyčmuchají drogy i bankovky

Kristýna Svrdlinová, Jan Singer
8. 7. 2016 15:40
Česká a peruánská celní správa navázaly spolupráci v boji proti drogám a praní špinavých peněz. V Česku se bude čtrnáct týdnů školit šest psů a šest instruktorů. Pak se vrátí do Peru, kde budou sloužit na letištích a na dalších místech s pravděpodobným výskytem drog a nepovoleného množství bankovek.
Z výcviku psů.
Z výcviku psů. | Foto: archiv plk. Ing. Jaroslava Slabého

Praha - Česká celní správa podepsala se svým peruánským protějškem dohodu o tříleté spolupráci, při které čeští instruktoři vycvičí šest psů a vzdělají šest instruktorů a psovodů. Ti se po vyškolení v Česku vrátí do Peru. Psi budou vycvičeni nejen na vyhledávání drog, ale také na větší množství bankovek.

"Výcvik začne letos v září v Heřmanicích u Liberce. Až do prosince budeme cvičit první dva psy. Vzděláme taky dva peruánské instruktory, kteří po návratu do Peru budou školit zaměstnance tamní celní správy," řekla zástupkyně generálního ředitele české celní správy Vendulka Holá.

Psi budou peruánské celní správě sloužit při kontrolách na letištích, úřadech, poštách i v nákladních kontejnerech, kde je pravděpodobný výskyt drog a nepovoleného množství bankovek. "Samotná přítomnost psů při kontrolách často vystraší pašeráky natolik, že se o pašování ani nepokouší. Stejný efekt očekáváme i u protidrogových kontrol na peruánských letištích," řekl hlavní kynolog české celní správy Tomáš Krutina.

Peru je po Bolívii druhým největším distributorem kokainu na světě a je také jedním z největších pěstitelů koky. V posledních letech však kromě psů specializovaných na drogy stoupá také poptávka po psech, kteří dokážou vypátrat větší množství bankovek. "Je to kvůli nárůstu odhalených případů pašování a praní špinavých peněz, ze kterých jsou z větší části placeny teroristické organizace," řekla Holá.

Výcvik vždy trvá čtrnáct týdnů a předchází mu dlouhé vybírání vhodných psů. Podle kynologa Krutiny se psi nevybírají pouze podle fyzické kondice, ale také podle inteligence, komunikativnosti a chování k lidem i ostatním psům. "Při samotném výcviku učíme psy, aby látku našli a upozornili na ni pasivním způsobem. Tím zamezíme, aby psi ničili místa, kde se drogy či bankovky nacházejí," řekl Krutina.

V Heřmanicích se doposud cvičili služební psi pro státy východní Evropy a Izrael. Spolupráci si nyní chválí i peruánská velvyslankyně: "Česko-peruánská spolupráce začala v roce 2012, kdy nám česká vláda věnovala psa Kara. Ten zatím našel tři sta kilo kokainu a stal se tak hrdinou v boji proti pašování drog. S lehkou nadsázkou se dá říct, že to je v Peru nejznámější Čech,“ řekla peruánská velvyslankyně Liliana De Olarte de Torres-Muga s tím, že pokud budou obě strany spokojené, mohly by smlouvu po třech letech prodloužit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy