Nahlaste korupci a dostanete odměnu, plánují Slováci

ČTK ČTK
17. 7. 2014 13:45
Maximální výše odměny, kterou by stát vyplatil za zprávu o nekalých praktikách, je v přepočtu přes 480 tisíc korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovensko chce finančními odměnami motivovat své občany, aby úřadům pomáhali při odhalování korupce, machinací při veřejných zakázkách nebo podvodů v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů.

Tamní ministerstvo vnitra už připravilo zákon, podle kterého budou úřady moci odměnit oznamovatele nekalých praktik částkou, kterou zaměstnanec s průměrnou mzdou na Slovensku vydělá za jeden a tři čtvrtě roku.

Pracovníci za ohlášení protiprávního jednání zaměstnavatele získají také ochranu například před propuštěním.

"Zejména zaměstnance coby osoby, které často mají k dispozici důležité informace o protispolečenské činnosti, o které se dozvěděli v souvislosti s výkonem svého zaměstnání nebo funkce, je třeba chránit před případnou odvetou ze strany zaměstnavatele," uvedlo ministerstvo vnitra k návrhu zákona. Předloha také počítá s utajením osobních údajů osoby, která bude úřadům pomáhat.

Až padesátinásobek minimální mzdy

Nejvyšší odměna za odhalení korupce, jiných trestních činů nebo deliktů dosáhne padesátinásobku minimální mzdy, což v současnosti představuje částku 17 600 eur, tedy v přepočtu asi 483 tisíc korun.

Podmínkou pro vyplacení peněz bude usvědčení pachatele z nekalého jednání. O výši odměny rozhodne ministerstvo spravedlnosti v závislosti na tom, zda získané informace byly důležité při vyšetřování.

Slovenská média připomněla, že někteří ministři jednobarevné vlády sociálních demokratů premiéra Roberta Fica vyplácení finančních odměn za pomoc úřadům při odhalování protiprávního jednání původně kritizovali. Už v současnosti jsou Slováci povinni nahlašovat korupci a jiné závažné trestné činy, jinak se sami vystavují hrozbě stíhání.

Miliardář zakládá soukromou nadaci

Už minulý týden jeden z nejbohatších Slováků podnikatel Miroslav Trnka ohlásil rozběh soukromé protikorupční nadace. Oznamovatelům korupce slibuje právní a materiální pomoc.

V loňském světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který sestavuje mezinárodní organizace Transparency International, skončilo Slovensko na 61. místě. Česko, kde miliardář Karel Janeček v minulosti založil Nadační fond proti korupci, obstálo ve zmiňovaném hodnocení lépe než Slovensko.

Vyplácení finančních odměn Slovensko už zavedlo za pomoc při odhalování kartelových dohod. Příslušný zákon platí od začátku července, odměna se může vyšplhat až na 100 tisíc eur  - v přepočtu 2,75 milionu korun.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy