Česko se rozloučilo s Kuberou. "S Jardou odchází kus české normálnosti," řekl Sobotka

Přenos skončil
Česko se v pondělí naposledy rozloučilo s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), který před dvěma týdny zemřel. Smuteční shromáždění probíhala v teplickém divadle a odpoledne v pražském Rudolfinu. Vláda na vyhlásila státní smutek, vlajky na úřadech jsou staženy na půl žerdi. V poledne se v celé zemi rozezněly sirény.
Přímý přenos: Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senátu Jaroslava Kubery | Video: ČTK
Přenos skončil
17:48

Děkujeme za vaši pozornost. Online informující o rozloučení s šéfem senátu Jaroslavem Kuberou končí.

17:01

Pietní shromáždění v Rudolfinu končí. V Dvořákově síni zahrála několik skladeb severočeská filharmonie.

16:50

Prezident Miloš Zeman se pietního aktu v Rudolfinu neúčastní, Kuberovi vzdal úctu na smutečním shromáždění v Teplicích.

16:39

Příchozí v Rudolfinu vítaly reprodukované záznamy Kuberových promluv v Senátu včetně předloňského kandidátského projevu, když se ucházel o místo v čele horní komory. Nechyběly ani úryvky z Kuberových novoročních projevů, v nichž mimo jiné zdůraznil, že slušnost není slabost a obhajoval svobodu projevu proti politické korektnosti. Zazněl i jeho výrok, že politika je jeho druhá láska.

16:34

Pódium v sále Rudolfina, kde se smuteční shromáždění odehrává, zdobí velká státní vlajka a fotografie dlouholetého senátora, zahalená černou páskou. Místa v lóžích napravo od pódia měli bývalý prezident Václav Klaus a manželkou Livií, předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO), kardinál Dominik Duka nebo předsedové parlamentních stran. Balkon naproti jevišti byl vyhrazen pro senátory, místa nalevo pro členy vlády. Místa v hledišti byla určena pro další čestné hosty, první řada pro členy rodiny.

V předsálí je umístěna kondolenční kniha, do níž se pozvaní mohou zapsat, pokud tak neučinili už dříve v sídle horní komory. V prostoru pro veřejnost u Kuberovy fotografie se objevily květiny, věnce, i svíčky.

16:15

S hlavním projevem vystoupil bývalý předseda Senátu a rodinný přítel Kuberových Přemysl Sobotka (ODS). Také on zdůrazňoval Kuberův smysl pro humor, zároveň podotkl, že s Kuberovou smrtí odchází kus normálního světa. ""Jarda si bohužel přisvojil primát, o který jistě nestál," řekl Sobotka s odkazem na to, že Kubera zemřel při výkonu své funkce. Poté následovala minuta ticha.

16:04

V Praze začalo pietní shromáždění k poctě zesnulého předsedy Senátu Kubery. Jeho památku přišli uctít ústavní činitelé, zástupci justice nebo diplomaté.

14:23

Na rozloučení v Rudolfinu promluví bývalý senátor za ODS a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. "Budu zmiňovat, jaký měl smysl pro humor a jak se uměl smát," řekl. "Uměl být lidový, mluvil s nadhledem, a přitom říkal velké konzervativní myšlenky," dodal.

13:50

"Měl jsem ho rád," řekl prezident novinářům, stejnou větu pak napsal do kondolenční knihy ve foyer divadla.

Miloš Zeman na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou v Teplicích.
Miloš Zeman na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou v Teplicích. | Foto: Jakub Plíhal
13:38

Do Teplic dorazil také senátor Jiří Růžička

13:18

Předseda vlády se nechtěl vyjadřovat, do kondolenční knihy napsal: "Moc děkujeme za všechno, skvělý člověk."

Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal
13:15

"Já jsem si Jarouška Kubery nesmírně vážila. Byť to byl, dá se říct, politický oponent, tak jsem to tak nikdy necítila. Vždy s velkým nadhledem a humorem dokázal i ty nejvíc znesvářené strany dostat k jednomu stolu," řekla ministryně financí Alena Schillerová. "Byť jsme měli na řadu věcí odlišný názor, nikdy jsem neměla pocit nějakého útoku. Vždycky to s ním byl poctivý politický souboj," dodala.

Foto: Jakub Plíhal
13:11

Dorazil také předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala.

13:08

Do Krušnohorského divadla v Teplicích přijel uctít památku předsedy Senátu Jaroslava Kubery prezident České republiky Miloš Zeman.

Miloš Zeman na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou v Teplicích.
Miloš Zeman na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou v Teplicích. | Foto: Jakub Plíhal
13:07

Zastupitelstvo města Plzeň také uctilo památku.

12:42

Cigareta za Kuberu.

Foto: Jakub Plíhal
12:37

Rozloučit se s Kuberou přijela také ministryně financí Alena Schillerová.

Foto: Jakub Plíhal
12:22

Lidé mají možnost se podepsat do kondolenční knihy.

Foto: Jakub Plíhal
12:22

Uctít Kuberovu památku přijel také předseda sněmovny Radek Vondráček.

Předseda sněmovny Radek Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal
12:21

K uctění památky předsedy senátu se přidává také městská část Praha 2.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2020 17:46
 

Právě se děje

Další zprávy