Otázky a odpovědi: Kdy bude rozloučení s Kuberou? Kdo ho může nahradit v čele Senátu?

Tomáš Klézl ČTK Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2020 10:58
Jaroslav Kubera svým náhlým odchodem nezanechal pouze zármutek mezi svými spolustraníky i politickými soupeři, ale také prázdná místa v městském i krajském zastupitelstvu a hlavně v čele horní komory parlamentu. Kdo a kdy Kuberu v těchto pozicích nahradí nebo kdy se uskuteční poslední rozloučení se zesnulým Kuberou, shrnuje přehled Aktuálně.cz.
Foto: ČTK

Jak Kubera zemřel?

Jaroslav Kubera se i přes své náruživé kuřáctví podle jeho známých těšil i ve svých 72 letech dobré kondici. Ještě v pondělí ráno přišel do své kanceláře v Teplicích v dobré náladě, řekla serveru tn.cz jeho asistentka Eva Michálková.

Podle ní předseda během dopoledne přijal dvě návštěvy a poté se mu při vyřizování e-mailů udělalo zle a následně zkolaboval. I přes poskytnutí první pomoci a rychlému příjezdu sanitky Kubera zemřel po převozu do kardiocentra v ústecké Masarykově nemocnici. Jeho dlouholetý tajemník Marcel Fujdiak poté Aktuálně.cz sdělil, že Kubera zemřel na masivní infarkt.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy