"Česko proti strachu". V Praze se sešly desetitisíce lidí na podporu vlády i Ukrajiny

ČTK rb ČTK, rb
30. 10. 2022 16:39
Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Lidé stojí takřka po celé ploše náměstí, ač v některých místech není dav hustý. Organizátoři chtějí vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot.

Lidé v davu drží vlajky Česka, Ukrajiny i Evropské unie. Automobilový provoz na náměstí byl zastaven, na chodnících po stranách jsou koridory umožňující průchod. V horní části náměstí jsou nataženy velké, zhruba desetimetrové vlajky Česka a Ukrajiny. Na pódiu jsou nápisy "Česko proti strachu" a "Zvládneme to". Mezi demonstranty je mimo jiné Miloš Vystrčil (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu.

Desetitisíce lidí se sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. | Video: Radek Bartoníček

Policie odhaduje účast na nižší desítky tisíc lidí. Stejně se vyjádřila v případě páteční protivládní demonstrace, v neděli je ale náměstí  zaplněno výrazněji.

K lidem na náměstí jako první promluvil prostřednictvím videa divadelník, hudebník a spisovatel Jiří Suchý, který řekl, že nám bude možná zima a zchudneme, ale na Ukrajině umírají lidé, kteří na rozdíl od Čechů už nebudou mít šanci, aby jim v budoucnu bylo teplo a zbohatli. "Zkusme být stateční," řekl Suchý.

Promluvili také zakladatelé Milionu chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll. Lidi vyzvali, aby se nebáli, nenechali se manipulovat a nepodlehli obchodníkům se strachem, jak označili organizátory páteční protivládní demonstrace.

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská ve videovzkazu k účastníkům nedělní demonstrace na pražském Václavském náměstí poděkovala za podporu napadené Ukrajiny. Dokud lidé po celém světě nebudou zavírat oči před válkou, naše světlo nikdy nezhasne, řekla.

Desetitisíce lidí se sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Proč dorazili? | Video: Radek Bartoníček

Další vzkazy na dálku poslali dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý a ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Účast na demonstraci přislíbili například režiséři Václav Marhoul a Helena Třeštíková, ekonom Tomáš Sedláček a řada herců. Na závěr českou hymnu zazpívá Adam Mišík, zazněly i hymny Slovenska a Ukrajiny.

Na průběh shromáždění na Václavském náměstí dohlížela více než stovka policistů, uvedla policie na Twitteru. "Jako vždy jsou na místě uniformovaní policisté, kriminalisté a kolegové z antikonfliktního týmu. Podle našeho odhadu jsou na místě nižší desítky tisíc účastníků," napsala.

Spolek Milion chvilek mimo jiné svolal několik akcí na podporu Ukrajiny krátce po únorové ruské invazi. Na Václavském náměstí se tehdy sešly tisíce lidí. Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Pořádal poté demonstrace, při nichž mimo jiné kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) za střet zájmů či nedodržování volebních slibů. V červnu 2019 se na pražské Letné největší demonstrace zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila zhruba tříhodinová protivládní demonstrace. Lidé při ní zaplnili horní polovinu náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý. Podle odhadů policie se zúčastnily nižší desítky tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy