Česko podá v srpnu žalobu proti evropské směrnici o zbraních. Norma je diskriminační, tvrdí Chovanec

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2017 14:10
Česko podá do poloviny srpna žalobu na evropskou směrnici o zbraních, rozhodla ve středu vláda. Normu považuje za diskriminační, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní. Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců. Česko bude žádat odklad účinnosti směrnice, podání žaloby ale podle Chovance odkladný účinek nemá.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace.

"Vláda právě odsouhlasila podání žaloby k Soudnímu dvoru EU na neplatnost diskriminační směrnice o zbraních. Termín podání do 17. srpna 2017," napsal na Twitteru Chovanec.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní a trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Chovanec minulý týden řekl, že myšlenku vytvoření směrnice v reakci na vlnu terorismu považuje za scestnou a tento argument pouze za záminku. "Já si myslím, že to byla snaha o rychlou politickou reakci na tyto skutky, akorát se bohužel Evropa vydala špatným směrem," uvedl Chovanec.

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců.

Česko bude žádat odklad účinnosti směrnice, podání žaloby ale podle Chovance odkladný účinek nemá, takže by země měla směrnici zavést do právního řádu i v případě, že soud o žalobě do té doby nerozhodne. Ministr ale deklaroval, že není stoupence implementace směrnice, i kdyby to znamenalo pro zemi postih.

Chovance přišel před Úřad vlády podpořit myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka. Žalobu označil za nejčistší řešení. "Domnívám se, že žaloba má velkou šanci, protože směrnice je velmi nekvalitní," řekl. Straka chce šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi poslat dopis, ke kterému bude přiložen koňak v láhvi ve tvaru samopalu kalašnikov.

 

Právě se děje

Další zprávy