Česko opustilo celkem 19 ruských agentů, jednoho v tichosti stáhli domů sami Rusové

Jan Horák Jan Horák
21. 4. 2021 6:10
V pondělí odpoledne opustilo Českou republiku 18 příslušníků ruských tajných služeb, kteří pod diplomatickým krytím sloužili na ruské ambasádě v Praze. V reakci na zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do exploze muničních skladů ve Vrběticích o tom rozhodl pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Podle zjištění Aktuálně.cz se však z Česka stáhl ještě jeden zpravodajec.
Foto: Jakub Plíhal

V pondělí krátce po půl šesté odpoledne se z pražského Letiště Václava Havla vznesl ruský vládní letoun Iljušin 96-300 a zamířil do Moskvy na tamější letiště Vnukovo. Na palubě sedělo 18 příslušníků ruských tajných služeb GRU a SVR s rodinami. Celkem odletělo 62 lidí včetně 28 dětí. Byl to největší zásah do ruského diplomatického sboru v historii Česka.

Podle zjištění Aktuálně.cz ze tří zdrojů z bezpečnostní komunity a exekutivy se však před časem odehrál jeden výrazně méně dramatický odjezd z ruské ambasády. Už na přelomu února a března v tichosti opustil Česko další z diplomatů, který ve skutečnosti pracoval pro jednu z ruských zpravodajských služeb.

Česká kontrarozvědka ho určila coby zpravodajce, což bylo v rozporu s jeho diplomatickým zařazením. Tuzemská strana mu dala čas a prostor na důstojný odchod. V jeho případě se o vyhoštění nejednalo. Po upozornění od BIS o tomto zpravodajci Černínský palác informoval ruskou stranu, která o jeho stažení rozhodla sama.

Nejhladší řešení pro obě strany

Proti stanovisku Černínského paláce se Rusové žádným způsobem nepostavili, české ministerstvo zahraničí proto nemuselo přikročit k razantnímu opatření. V diplomacii se takový scénář pro obě strany v obdobných případech považuje za nejhladší řešení.

"V dnešní době ve špionáži nebo kontrašpionáži je vyhošťování krajní možností, ke které se příliš nepřistupuje. V kontrašpionáži jsou jiné cesty, ke kterým se přistupuje. Například konkrétní člověk opustí zemi v tichosti bez oficiálního vyhoštění," popsal před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel BIS Michal Koudelka taktiku, jež popisovanému příběhu odpovídá.

Případ v tichosti staženého zpravodajce je izolovaným příběhem, jeho odchod nemá žádnou spojitost s kauzou vrbětického výbuchu. V minulých týdnech navíc podle informací Aktuálně.cz opustili Česko dva další ruští diplomaté i s rodinami, jejich odchod však proběhl v rámci pravidelné výměny za nové zastoupení jejich kolegy z Moskvy.

Pryč musel zástupce velvyslance

Média už informovala o totožnosti většiny z 18 zpravodajců, které Česká republika vypověděla. Deník Aktuálně.cz zjistil devět jmen, na ně i na další už dříve upozornily Deník N, Český rozhlas nebo server Evropský rozhled. Klíčovou postavou je mezi nimi zástupce velvyslance a tajemník ruské ambasády Alexandr Antonov.

Byl to Antonov, který loni v březnu vyzvedl na Letišti Václava Havla z Ruska přiletěvšího diplomata Andreje Končakova. Právě jeho česká kontrarozvědka podezírala, že s sebou přivezl jed ricin. Kvůli němu dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta pražské části Řeporyje Pavel Novotný.

V minulých dnech se konalo před ruskou ambasádou v Praze několik demonstrací.
V minulých dnech se konalo před ruskou ambasádou v Praze několik demonstrací. | Foto: Jakub Plíhal

Když BIS příběh kolem Končakova objasnila celý, ukázalo se, že informace o ricinu byla podvržená. Rozšířil ji Končakovův rival a podřízený Ivan Rybakov. Oba sloužili coby pracovníci Ruského střediska vědy a kultury v Praze, současně byli agenti tajných služeb. Loni v červnu tuzemská diplomacie rozhodla o jejich vyhoštění. 

Vyhoštěni i mluvčí nebo vojenský přidělenec

V nynější vlně vypovězených figuruje také Alexej Kolmakov, který působil coby mluvčí ambasády a byl i jejím sekretářem. Kolmakov má blízko k motorkářskému gangu Noční vlci, napojenému na ruského prezidenta Vladimira Putina. Protestoval proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z veřejného prostranství, k čemuž došlo loni v dubnu po rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 v čele se starostou Kolářem.

"Iniciativa vedení městské části Praha 6 vytváří umělou překážku v rusko-české spolupráci ve vojenské a memoriální sféře, může negativně ovlivnit celý komplex bilaterálních vztahů mezi Ruskou federací a Českou republikou," řekl Kolmakov Aktuálně.cz v roce 2017, když Kolář uvažoval jen o doplnění sochy o informační tabuli. Ta měla zmiňovat i negativa Koněvova působení, třeba přípravu sovětské invaze v roce 1968.

Vyhoštění ruští diplomaté

Ministerstvo zahraničí vyhostilo 18 ruských příslušníků ruských tajných služeb GRU a SVR, kteří pracovali na ruské ambasádě v Praze s diplomatickým krytím. Mezi nimi jsou: 

 • Alexandr Anatolijevič Antonov (zástupce velvyslance a první tajemník ambasády)
 • Alexej Vladimirovič Kolmakov (mluvčí a první sekretář)
 • Maxim Alexandrovič Krailin (první tajemník odboru politických záležitostí)
 • Andrej Alexandrovič Makarenko (tajemník odboru politických záležitostí)
 • Alexej Nikolajevič Triakin (tajemník odboru politických záležitostí)
 • Konstantin Alexandrovič Ševčuk (tajemník odboru politických záležitostí)
 • Alexandr Sergejevič Dudnik (druhý tajemník odboru politických záležitostí)
 • Jevgenij Nikolajevič Golikov (třetí tajemník odboru politických záležitostí)
 • Jurij Jevgenijevič Jegorov (politický atašé)
 • Anton Anatolijevič Belov (druhý tajemník administrativně finančního odboru)
 • Dmitrij Alexejevič Moskovkin (náměstek obchodního úseku)
 • Viktor Viktorovič Buďjak (vojenský a letecký atašé)

Česko v reakci na poznatky z vyšetřování vrbětického výbuchu dále vypovědělo prvního tajemníka odboru politických záležitostí Maxima Alexandroviče Krailina, ze stejného odboru Andreje Alexandroviče Makarenka či jejich dalšího kolegu Alexandra Sergejeviče Dudnika. Česko musel opustit i představitel obchodního úseku ambasády Dmitryj Alexejevič Moskovkin.

"Požádali jsme, ať sepíšou všechny, u kterých to (angažmá v ruských tajných službách, pozn. aut.) můžeme prokázat. Osmnáct byl výsledek, na kterém pracovaly všechny tajné služby," popsal Aktuálně.cz klíč výběru k vypovězení ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Podle informací Aktuálně.cz však mají čeští zpravodajci podezření na spojení s tajnými službami u dalších 20 ruských diplomatů.

V Praze zůstalo 27 ruských diplomatů

Rusko v odvetě vyhostilo 20 českých diplomatů z Moskvy, kteří se vrátili domů v pondělí kolem desáté hodiny večer. Byl mezi nimi i zástupce velvyslance v Moskvě L. V. Na české ambasádě v ruské metropoli zůstalo pět diplomatů v čele s velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou. Česká strana chce v tomto týdnu rozhodnout, zda odpoví dalším krokem.

"Rusko reagovalo a já s panem Hamáčkem o tom budeme jednat zítra, ve středu, a určitě přijdeme s nějakým stanoviskem, protože si myslíme, že ta reakce Ruska byla nepřijatelná, neadekvátní," odpověděl v pondělí večer po jednání vlády na dotaz Aktuálně.cz o chystaném postupu premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr Hamáček si ve středu předvolá ruského velvyslance.

Dočasný šéf diplomacie připustil, že jednou z variant postupu je i srazit počet diplomatů na ruské ambasádě na úroveň počtu českých zástupců v Moskvě. Podle posledních údajů ministerstva zahraničí působí na ruském velvyslanectví 27 diplomatů a 67 členů administrativně-technického personálu. Na ruských konzulátech v Brně a Karlových Varech se nachází celkem sedm diplomatů a deset dalších zaměstnanců.

Video: Hamáček lže, chtěl si šplhnout u Zemanových voličů, jeho výkon je zoufalý, říká Kolář

Nevím, co chtěl zastírat, jeho údajná kamufláž ani časově nesedí, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 31 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy