Česko může přijít o miliardy z dotací, říká ministerstvo

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2015 12:03
Nejvyšší kontrolní úřad ve své červencové zprávě uvedl, že ČR může přijít až o 105 miliard. MMR to tehdy označilo za neaktuální odhady.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České republice hrozí, že letos přijde v nejhorším scénáři o 36 až 50 miliard korun na projekty financované z evropských fondů.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová o tom ve čtvrtek informovala vládu, vyplývá z tiskové zprávy MMR. Nejvyšší kontrolní úřad ve své červencové zprávě uvedl, že ČR může přijít až o 105 miliard. MMR odhady tehdy označilo za zastaralé.

"Podle poslední analýzy čerpání evropských dotací můžeme zaznamenat pozitivní posun. Naše původní odhady ze začátku roku předpovídaly výši nedočerpání v rozmezí 41 až 85 miliard korun, dnes pracujeme s variantou výrazně nižší," uvedla ministryně.

Hlavními faktory, které jsou podle ní v odhadech zohledněny, jsou kumulace výdajů na konci programového období, zdržení v některých administrativních krocích a problematika hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA).

V roce 2013 nedočerpalo Česko 11,4 miliardy korun, loni nevyužilo dalších 8,5 miliardy korun. Letos musí ČR podle NKÚ vyčerpat zhruba 215 miliard korun, což představuje 30 procent částky, kterou měla země k dispozici za celé sedmileté programové období. Zatím bylo z EU podle údajů MMR od začátku roku proplaceno 44,7 miliardy korun.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu získat 26 miliard eur, tedy přibližně 703 miliard korun. Z hlediska jejich čerpání je však nejhorší z celé Unie. I přes tyto nedostatky Česko v prvních deseti letech členství ČR v EU získalo z evropských fondů o 410,2 miliardy korun (15,7 miliardy eur) více, než zaplatilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy