Fond dopravy dostane na silnice další 2 miliardy, kraje nic

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 23:20
Ministr financí Andrej Babiš schválil Státnímu fondu dopravní infrastruktury na příští rok další dvě miliardy korun. Kraje však na opravy silnic 2. a 3. třídy další peníze nedostanou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Ministrovi dopravy Danu Ťokovi (ANO) se na schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) podařilo vyjednat navýšení prostředků do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o další 2,1 miliardy korun z požadovaných tří. Kraje nedostanou příští rok na silnice druhé a třetí třídy z rozpočtu ani korunu.

"Jsme schopni dát peníze do SFDI na nové akce (stavby). Nepokryje to všechny požadavky. Já věřím tomu, že o tu miliardu budeme bojovat při zasedání vlády," uvedl ministr dopravy.

Pokud by se v rozpočtu peníze nenašly, hrozilo by, že nebude možné zahájit některé dopravní stavby. Například na silnici R48, tedy obchvat Frýdku-Místku, ale podle ministra peníze budou. Při minulé schůzce s Babišem se ministrovi již podařilo vyjednat tři miliardy na navýšení rozpočtu SFDI z národních zdrojů.

Pro kraje zatím nic

Kraje v příštím roce nedostanou žádné peníze na opravy silnic druhých a třetích tříd. "Evropské peníze do dvojek, trojek na ty opravy, které jsme dávali, letos prostě není možné použít. Kraje nedostanou z rozpočtu roku 2016 ani korunu," uvedl Ťok.

Premiér ale ve čtvrtek sdělil, že koalice bude o penězích pro kraje ještě jednat. "ČSSD podporuje poskytnutí prostředků na opravu dvojek a trojek. Stát by se měl starat i o silniční síť na venkově," uvedl Sobotka.

Kraje se kvůli financím na opravy silnic obrátí na koalici při příští schůzi vlády s hejtmany. "Budeme znovu usilovat alespoň o tři miliardy korun na opravy krajských silnic, na kterých je v České republice prováděna většina dopravních výkonů," sdělil předseda Asociace krajů ČT a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Rekordní rok

SFDI letos mezi kraje rozdělil na opravy silnic druhé a třetí třídy 4,4 miliardy korun. Stalo se tak poprvé od roku 2001, kdy ministerstvo dopravy silnice na kraje převedlo. Zástupci krajských tripartit v červnu vyzvali vládu, aby v rozpočtu našla i pro příští rok pět miliard.

V evropských fondech bude podle ministerstva pro místní rozvoj na krajské silnice deset miliard. Příjem žádostí začne letos v září a skončí v březnu 2017. Krajské silnice tvoří většinu české sítě. Celkem je v Česku 57 000 kilometrů silnic, z toho 48 703 kilometrů spadá pod kraje.

SFDI financuje výstavbu a údržby silničních, železničních a vodních staveb. V příštím roce by měl hospodařit s částkou přes 50 miliard korun z národních zdrojů.

Výše státních příspěvků se promítá do možností čerpání evropských dotací plynoucích z Operačního programu doprava. Ten Česku umožňuje zafinancovat až 85 procent ceny staveb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy