Fond dopravy dostane na silnice další 2 miliardy, kraje nic

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 23:20
Ministr financí Andrej Babiš schválil Státnímu fondu dopravní infrastruktury na příští rok další dvě miliardy korun. Kraje však na opravy silnic 2. a 3. třídy další peníze nedostanou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Ministrovi dopravy Danu Ťokovi (ANO) se na schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) podařilo vyjednat navýšení prostředků do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o další 2,1 miliardy korun z požadovaných tří. Kraje nedostanou příští rok na silnice druhé a třetí třídy z rozpočtu ani korunu.

"Jsme schopni dát peníze do SFDI na nové akce (stavby). Nepokryje to všechny požadavky. Já věřím tomu, že o tu miliardu budeme bojovat při zasedání vlády," uvedl ministr dopravy.

Pokud by se v rozpočtu peníze nenašly, hrozilo by, že nebude možné zahájit některé dopravní stavby. Například na silnici R48, tedy obchvat Frýdku-Místku, ale podle ministra peníze budou. Při minulé schůzce s Babišem se ministrovi již podařilo vyjednat tři miliardy na navýšení rozpočtu SFDI z národních zdrojů.

Pro kraje zatím nic

Kraje v příštím roce nedostanou žádné peníze na opravy silnic druhých a třetích tříd. "Evropské peníze do dvojek, trojek na ty opravy, které jsme dávali, letos prostě není možné použít. Kraje nedostanou z rozpočtu roku 2016 ani korunu," uvedl Ťok.

Premiér ale ve čtvrtek sdělil, že koalice bude o penězích pro kraje ještě jednat. "ČSSD podporuje poskytnutí prostředků na opravu dvojek a trojek. Stát by se měl starat i o silniční síť na venkově," uvedl Sobotka.

Kraje se kvůli financím na opravy silnic obrátí na koalici při příští schůzi vlády s hejtmany. "Budeme znovu usilovat alespoň o tři miliardy korun na opravy krajských silnic, na kterých je v České republice prováděna většina dopravních výkonů," sdělil předseda Asociace krajů ČT a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Rekordní rok

SFDI letos mezi kraje rozdělil na opravy silnic druhé a třetí třídy 4,4 miliardy korun. Stalo se tak poprvé od roku 2001, kdy ministerstvo dopravy silnice na kraje převedlo. Zástupci krajských tripartit v červnu vyzvali vládu, aby v rozpočtu našla i pro příští rok pět miliard.

V evropských fondech bude podle ministerstva pro místní rozvoj na krajské silnice deset miliard. Příjem žádostí začne letos v září a skončí v březnu 2017. Krajské silnice tvoří většinu české sítě. Celkem je v Česku 57 000 kilometrů silnic, z toho 48 703 kilometrů spadá pod kraje.

SFDI financuje výstavbu a údržby silničních, železničních a vodních staveb. V příštím roce by měl hospodařit s částkou přes 50 miliard korun z národních zdrojů.

Výše státních příspěvků se promítá do možností čerpání evropských dotací plynoucích z Operačního programu doprava. Ten Česku umožňuje zafinancovat až 85 procent ceny staveb.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy