České pacienty nebude mít kdo léčit. Třetina absolventů lékařských fakult jsou cizinci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 11. 2015 10:43
Mnoha českým nemocnicím chybějí lékaři. Některým z nich už hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči. Důvod? Univerzity opouští stále méně česky mluvících absolventů. Třeba loni dokončilo medicínu na některé z českých fakult 1473 lidí, ale jen 982 z nich mluvilo česky nebo slovensky. Zbylí absolventi studovali v angličtině. Školám se totiž zahraniční studenti vyplatí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Českým nemocnicím chybí lékaři. Mnoha z nich už hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči. Důvod je prostý: univerzity opouští stále méně česky mluvících absolventů.

"Kdyby se nám přihlásili lékaři na internetu, okamžitě je přijmeme. Brali bychom hlavně lékaře na chirurgii a ortopedii, která je tady v Semilech vyhlášená. Chybí nám zdravotníci také na následnou péči,“ přiznal například někdejší ředitel Nemocnice v Semilech Tomáš Sláma.

Podobně je na tom řada dalších nemocnic. Podle České lékařské komory hledají úřady práce marně více než šest stovek lékařů. To je celý jeden promoční ročník. Jenomže absolventů medicíny, kteří by chtěli nemocnice zaplnit, je naopak stále méně.

Třetina absolventů nemluví česky

S vysvětlením nyní přichází šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich: třetina studentů lékařských fakult pochází z daleké ciziny.

"Stačí se podívat na statistky z loňského roku. Lékařské fakulty sice opustila početná skupina 1473 absolventů, 491 z nich ale byli cizinci. Šlo hlavně o anglicky hovořící lidi, kteří se do českých špitálů rozhodně nepohrnou,“ řekl Sohlich. Podobná situace už se podle něj opakuje několikátý rok.

Čeští doktoři přitom stárnou a potřebovali by nahradit. Starších šedesáti let už je čtvrtina. "Než vychováme jejich nástupce, bude to trvat nejméně osm let,“ varoval Sohlich. České univerzity by na to podle něj měly začít myslet.

Cizinci škole vydělají

Jenomže vysokým školám zájem zahraničních studentů vyhovuje. "Cizinci jsou pro každou fakultu výhodní. Vydělají jí nemalé peníze,“ vysvětluje bývalá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni a někdejší členka Vědecké rady plzeňské lékařské fakulty Jaroslava Kunová.

Zatímco totiž za českého studenta dostanou od státu jen kolem 76,5 tisíce korun na rok, cizinci škole zaplatí i trojnásobek. Třeba brněnská Masarykova univerzita vybírá od zahraničních mediků 243 tisíc korun za rok. "Jde o poplatek za studium v angličtině,“ vysvětluje na svém webu škola.

Školy tak podle Kunové pořádají na zahraniční posluchače doslova hon. "A mnohdy jsou ochotné slevit i z požadavků na vědomosti. Mají na cizince úplně jiný metr,“ uzavírá Kunová.

 

Právě se děje

Další zprávy