České pacienty nebude mít kdo léčit. Třetina absolventů lékařských fakult jsou cizinci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 11. 2015 10:43
Mnoha českým nemocnicím chybějí lékaři. Některým z nich už hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči. Důvod? Univerzity opouští stále méně česky mluvících absolventů. Třeba loni dokončilo medicínu na některé z českých fakult 1473 lidí, ale jen 982 z nich mluvilo česky nebo slovensky. Zbylí absolventi studovali v angličtině. Školám se totiž zahraniční studenti vyplatí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Českým nemocnicím chybí lékaři. Mnoha z nich už hrozí, že nezajistí ani základní zdravotní péči. Důvod je prostý: univerzity opouští stále méně česky mluvících absolventů.

"Kdyby se nám přihlásili lékaři na internetu, okamžitě je přijmeme. Brali bychom hlavně lékaře na chirurgii a ortopedii, která je tady v Semilech vyhlášená. Chybí nám zdravotníci také na následnou péči,“ přiznal například někdejší ředitel Nemocnice v Semilech Tomáš Sláma.

Podobně je na tom řada dalších nemocnic. Podle České lékařské komory hledají úřady práce marně více než šest stovek lékařů. To je celý jeden promoční ročník. Jenomže absolventů medicíny, kteří by chtěli nemocnice zaplnit, je naopak stále méně.

Třetina absolventů nemluví česky

S vysvětlením nyní přichází šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich: třetina studentů lékařských fakult pochází z daleké ciziny.

"Stačí se podívat na statistky z loňského roku. Lékařské fakulty sice opustila početná skupina 1473 absolventů, 491 z nich ale byli cizinci. Šlo hlavně o anglicky hovořící lidi, kteří se do českých špitálů rozhodně nepohrnou,“ řekl Sohlich. Podobná situace už se podle něj opakuje několikátý rok.

Čeští doktoři přitom stárnou a potřebovali by nahradit. Starších šedesáti let už je čtvrtina. "Než vychováme jejich nástupce, bude to trvat nejméně osm let,“ varoval Sohlich. České univerzity by na to podle něj měly začít myslet.

Cizinci škole vydělají

Jenomže vysokým školám zájem zahraničních studentů vyhovuje. "Cizinci jsou pro každou fakultu výhodní. Vydělají jí nemalé peníze,“ vysvětluje bývalá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni a někdejší členka Vědecké rady plzeňské lékařské fakulty Jaroslava Kunová.

Zatímco totiž za českého studenta dostanou od státu jen kolem 76,5 tisíce korun na rok, cizinci škole zaplatí i trojnásobek. Třeba brněnská Masarykova univerzita vybírá od zahraničních mediků 243 tisíc korun za rok. "Jde o poplatek za studium v angličtině,“ vysvětluje na svém webu škola.

Školy tak podle Kunové pořádají na zahraniční posluchače doslova hon. "A mnohdy jsou ochotné slevit i z požadavků na vědomosti. Mají na cizince úplně jiný metr,“ uzavírá Kunová.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy