České organizace pomáhají zachránit sněžné levharty

Domácí Domácí
17. 6. 2014 13:53
Do iniciativy na záchranu přirozeného teritoria kazachstánských sněžných levhartů se zapojila nezisková organizace Arnika i liberecká ZOO.
Mládě levharta sněžného neboli irbise.
Mládě levharta sněžného neboli irbise. | Foto: Arnika

Liberec, Almaty (Kazachstán) – Česká nezisková organizace Arnika ve spolupráci s libereckou zoologickou zahradou a kazachstánskými organizacemi rozjela projekt na záchranu teritoria sněžných levhartů neboli irbisů.

Šelmám totiž hrozí, že přijdou o své přirozené teritorium v Národním parku Ile-Alatau, který se nachází poblíž kazachstánského bývalého hlavního města Almaty. V části národního parku by podle developerských plánů měl stát turistický resort až pro deset tisíc návštěvníků.

"Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu," řekl vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.

Do iniciativy pro zachování přirozeného teritoria sněžného levharta se zapojila také ZOO Liberec.

V odchovu irbise je jednou z nejúspěšnějších zoologických zahrad v Česku a v mezinárodních projektech na záchranu této šelmy se dlouhodobě angažuje. "V roce 2009 jsme jako jediná tuzemská ZOO začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust," sdělil ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.

Záchrana přirozeného teritoria irbise v Kazachstánu závisí podle Skalského hlavně na tom, zda místní úřady budou respektovat pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. "Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku," popsal iniciativu Skalský.

Zájemci mohou podepsat mezinárodní petici, kterou kazachstánské nevládní organizace poté použijí při vyjednávání s úřady a developery.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy