České organizace pomáhají zachránit sněžné levharty

Domácí Domácí
17. 6. 2014 13:53
Do iniciativy na záchranu přirozeného teritoria kazachstánských sněžných levhartů se zapojila nezisková organizace Arnika i liberecká ZOO.
Mládě levharta sněžného neboli irbise.
Mládě levharta sněžného neboli irbise. | Foto: Arnika

Liberec, Almaty (Kazachstán) – Česká nezisková organizace Arnika ve spolupráci s libereckou zoologickou zahradou a kazachstánskými organizacemi rozjela projekt na záchranu teritoria sněžných levhartů neboli irbisů.

Šelmám totiž hrozí, že přijdou o své přirozené teritorium v Národním parku Ile-Alatau, který se nachází poblíž kazachstánského bývalého hlavního města Almaty. V části národního parku by podle developerských plánů měl stát turistický resort až pro deset tisíc návštěvníků.

"Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu," řekl vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.

Do iniciativy pro zachování přirozeného teritoria sněžného levharta se zapojila také ZOO Liberec.

V odchovu irbise je jednou z nejúspěšnějších zoologických zahrad v Česku a v mezinárodních projektech na záchranu této šelmy se dlouhodobě angažuje. "V roce 2009 jsme jako jediná tuzemská ZOO začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust," sdělil ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.

Záchrana přirozeného teritoria irbise v Kazachstánu závisí podle Skalského hlavně na tom, zda místní úřady budou respektovat pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. "Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku," popsal iniciativu Skalský.

Zájemci mohou podepsat mezinárodní petici, kterou kazachstánské nevládní organizace poté použijí při vyjednávání s úřady a developery.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy