reklama
 
 

České organizace pomáhají zachránit sněžné levharty

17. 6. 2014 13:53
Do iniciativy na záchranu přirozeného teritoria kazachstánských sněžných levhartů se zapojila nezisková organizace Arnika i liberecká ZOO.

Liberec, Almaty (Kazachstán) – Česká nezisková organizace Arnika ve spolupráci s libereckou zoologickou zahradou a kazachstánskými organizacemi rozjela projekt na záchranu teritoria sněžných levhartů neboli irbisů.

Šelmám totiž hrozí, že přijdou o své přirozené teritorium v Národním parku Ile-Alatau, který se nachází poblíž kazachstánského bývalého hlavního města Almaty. V části národního parku by podle developerských plánů měl stát turistický resort až pro deset tisíc návštěvníků.

"Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu," řekl vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.

Do iniciativy pro zachování přirozeného teritoria sněžného levharta se zapojila také ZOO Liberec.

V odchovu irbise je jednou z nejúspěšnějších zoologických zahrad v Česku a v mezinárodních projektech na záchranu této šelmy se dlouhodobě angažuje. "V roce 2009 jsme jako jediná tuzemská ZOO začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust," sdělil ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.

Záchrana přirozeného teritoria irbise v Kazachstánu závisí podle Skalského hlavně na tom, zda místní úřady budou respektovat pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. "Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku," popsal iniciativu Skalský.

Zájemci mohou podepsat mezinárodní petici, kterou kazachstánské nevládní organizace poté použijí při vyjednávání s úřady a developery.

autor: Domácí | 17. 6. 2014 13:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama