České dráhy po dvou letech zdraží jízdné. Cestující si do 120 km připlatí korunu

Petr Koděra Petr Koděra
31. 10. 2016 11:38
České dráhy pověsily v pondělí na své webové stránky detaily nového jízdního řádu pro rok 2017. Změny začnou platit za šest týdnů, od 11. prosince. Státem ovládaný železniční dopravce současně oznámil zdražení jízdného. U nejčastěji využívaných cest, které nepřesahují 120 kilometrů, se zdražuje o jednu korunu. A u větších vzdáleností pak zvýšení ceny nepřesáhne čtyři koruny. Hlavními novinkami ve vnitrostátním jízdním řádu pro rok 2017 je zrychlení a rozšíření dopravy mezi Prahou, Táborem a Českými Budějovicemi, kam mohly České dráhy i přes protesty konkurenčních dopravců nasadit díky přímé objednávce ministerstva dopravy nové expresy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaČeské dráhy po dvou letech zdraží jízdné. Zvýšení cen začne platit v souvislosti s novým jízdním řádem, tedy od 11. prosince. U nejčastěji využívaných cest, které nepřesahují 120 kilometrů, si cestující připlatí jednu korunu. A u větších vzdáleností pak zdražení podle mluvčího Petra Šťáhlavského nepřesáhne čtyři koruny.

"Dojde k mírné úpravě obyčejného jízdného a jízdného, které je od obyčejného jízdného odvozeno. Nadále jsou v nabídce různé typy slev, nově budou rozšířeny o aplikaci IN Důchodce. Prodej jízdenek za stávající ceny probíhá až do 10. prosince ve dvouměsíčním předprodeji," řekl Šťáhlavský.

Státem ovládaný železniční dopravce vyvěsil v pondělí detaily nového jízdního řádu na své webové stránky. Podle Šťáhlavského vypraví od poloviny prosince denně zhruba o stovku vlaků více než letos, kdy každý den vyjede v průměru přes sedm tisíc souprav.

Hlavními novinkami ve vnitrostátním jízdním řádu pro rok 2017 je zrychlení a rozšíření dopravy mezi Prahou, Táborem a Českými Budějovicemi, kam mohly České dráhy i přes protesty konkurenčních dopravců nasadit díky přímé objednávce ministerstva dopravy nové expresy. V pracovní dny bude jezdit na trase až osm párů vlaků.

Jeden pár bude pokračovat až do Českého Krumlova a nazpět, další soupravy jsou součástí spojení Praha–Linec. "Doba jízdy mezi Prahou a jihočeskou metropolí se zkrátí na zhruba dvě hodiny a u vybraných spojů až na 1 hodinu a 58 minut," sdělil Šťáhlavský.

Dráhy současně spojily dva ranní rychlíky Vsetín–Praha a poslední dva večerní vlaky Praha–Vsetín do expresní linky, a zkrátí tak cestu mezi Valašskem a hlavním městem na okraji dne přibližně o půl hodiny. "Cestující budou využívat komfortní soupravy typu EuroCity, všechny vlaky navíc zastaví například v Lipníku nad Bečvou," řekl Šťáhlavský.

O dvacet minut se zrychlí i cesta mezi Prahou a Luhačovicemi a půlhodinu ušetří lidé při jízdě z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště.

O hodinu kratší cesta do Lince

V mezistátním jízdním řádu pak mezi hlavní novinky patří zrychlení o téměř jednu hodinu na cestě z Prahy do Lince. Nově bude cesta díky zmíněným vnitrostátním expresům trvat 4 hodiny a 5 minut. Díky zrychlení a nárůstu počtu spojů z pěti na osm denně dojde i ke zrychlení cest do západního a jižního Rakouska. Jízda na trase Praha–Salcburk se tak zkrátí přibližně o půl hodiny na 5 hodin 46 minut a Praha–Innsbruck o 24 minut na 7 hodin 42 minut.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Dráhy také obnoví spojení se středním Slovenskem díky vlakům Bohumín – Ostrava – Banská Bystrica/Zvolen. Doba jízdy z Prahy do Banské Bystrice tak bude trvat zhruba 7 hodin.  

Rozšíří se i nabídka přímých lůžkových vozů, z Prahy do Curychu pojede nově přímý lůžkový vůz přes Linec místo v Německu zrušeného nočního vlaku, přímé lůžkové vozy pojedou také v relacích Cheb – Plzeň – Košice nebo Brno – Košice – Prešov.

Současně bude zavedeno nové denní expresní sezónní spojení Prahy a polského Krakova.

"Informace o změnách v regionální dopravě přineseme ve všech krajích v samostatných tiskových konferencích nebo tiskových zprávách v období kolem přelomu listopadu a prosince," podotkl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.      

Předprodej rezervačních dokladů pro vlaky v novém jízdním řádu 2017, tedy pro termíny cest od 11. prosince 2016, bude zahájen od zítřka. Prodej jízdenek a rezervací na e-shopu ČD začne během listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy