Češi na papíru netrvají, digitální smlouvy mají zelenou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 3. 2014 13:00
Předchozí zkušenost Air Bank teď potvrdil i pilotní projekt Telefóniky.
Foto: Telefónica O2

Praha - Telekomunikační operátoři, banky, pojišťovny a další společnosti v Česku se zřejmě nemusí bát digitalizovaných smluv. Čeští spotřebitelé „na papíru" evidentně nelpí. Předchozí zkušenost Air Bank teď potvrdil i pilotní projekt společnosti Telefónica.

Ta od půlky listopadu do začátku února testovala, jak jsou lidé v Česku ochotni podepisovat se místo na tradiční smlouvy na takzvané signpady - speciální podložku či tablet, který umí zachytit tlak i rychlost podpisu. Firma počítala s tím, že desetinu smluv budou chtít lidé nadále podepisovat klasicky, ovšem v praxi nakonec téměř 100 procent smluv (celkem 5661) lidé podepsali na celkem 12 obchodních místech digitálně.

Desetina lidí sice „papír" skutečně chtěla, ale nevyžadovala se na něj podepsat, stačilo jim, že z pobočky odešli s vytištěnou smlouvou, která byla podepsána digitálně.

Výsledek testovacího provozu tak Telefónice vystavil zelenou k zavedení digitálního podpisu na všech svých pobočkách, kterých je zhruba 70. Ve značkových prodejnách tohoto operátora se nyní smlouvy prioritně podepisují digitálně s tím, že lidé stále mají možnost - když si řeknou - smlouvu podepsat klasicky.

Levněji a rychleji

Operátor si kromě úspory papíru - v jeho prodejnách se ročně doposud vytisklo 2 070 000 listů A4 - slibuje také zrychlení vnitřních procesů. Smlouvu s digitálním podpisem mají nově ihned po dokončení k dispozici pracovníci ve firemním zázemí, což zrychluje aktivaci služeb až o čtyři dny. Na samotném tisku pak operátor počítá s úsporou ve výši 795 tisíc korun ročně.

Zákazníci mají digitálně podepsané smlouvy k dispozici v mailu, kam jim je operátor zašle, nebo v internetové samoobsluze operátora. Přes signpad vytvořený podpis je neoddělitelně spojen s podepisovaným dokumentem.

"V okamžiku, kdy zákazník podpis dokončí, je dokument zabezpečen pomocí hashe proti jakýmkoli dalším změnám. Podpisová data jsou v dokumentu uložena v zašifrované podobě a jsou tím chráněna proti možnému zneužití. Klíč pro dešifrování podpisových údajů je bezpečně uložen a je přístupný pouze pro potřeby znaleckého zkoumání," popisuje Pavel Rousek, ředitel společnosti Pražská softwarová, která stojí za vývojem a implementací systému SignoSoft, který Telefónica využívá.

"Podpis se samostatně nikde neuchovává. Zákazník tedy nemusí mít strach, že by mohl být zneužit," doplňuje Rousek. Teoretické nebezpečí spočívá v tom, že zákazník musí prodejci důvěřovat, že podpis připojí pod správnou smlouvu. Zákazník se podepisuje totiž samostatně na signpad a smlouvu čte na jiném monitoru (jak ukazuje úvodní obrázek).

Biometrické podpisy

Podobnou technologii na svých pobočkách již od vstupu na trh na konci roku 2011 používá také Air Bank. "U nás jsou takto nyní podepsány tři smlouvy ze čtyř, protože 75 procent klientů podepisuje smlouvy na pobočce," řekl online deníku Aktuálně.cz Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank.

"Jsme s touto technologií velmi spokojeni, mimo jiné nám umožňuje provozovat pobočky bezpapírové a chovat se tak šetrně k přírodě. Přestože mají klienti možnost se v případě zájmu podepsat i klasickým způsobem, v praxi to už dnes téměř nikdo nevyžaduje," dodává Komjati.

Nově přechod k digitálním smlouvám ohlásila před měsícem také další banka. GE Money Bank zavede na všech svých 254 pobočkách digitální podepisování smluv do konce roku 2014.

"Zavedení biometrických podpisů považujeme za jednu z nejzásadnějších proklientských inovací v současném českém bankovnictví. Všechny smlouvy budeme nově ukládat do zabezpečeného archivu, kde jsou zákazníkům kdykoliv k dispozici," říká Štěpán Pittauer, projektový manažer GE Money Bank.

Podle něj každý sedmý klient banky musel kvůli ztrátě smlouvy v minulosti žádat o její kopii. To po zavedení "digitálních" smluv už nebude nutné, smlouvy budou v internetovém bankovnictví, odkud se dají stáhnout ve formátu PDF a následně vytisknout.

Banka si od novinky slibuje samozřejmě také úsporu nákladů na provoz. "Kromě úspor na tisku dokumentů připadají v úvahu také úspory na archivaci související i s administrativní zátěží pro obsluhující bankéře - ti pak budou mít více času na poskytování špičkových služeb našim klientům," říká Pittauer.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy