Češi chtějí více divoké přírody, i když do ní moc nechodí

Adéla Skoupá
30. 7. 2015 13:28
Podle průzkumu vědců chodí do divoké přírody každý čtvrtý Čech, většina přesto souhlasí, že je potřeba ji chránit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Šobotník

Praha - I když většina Čechů netráví moc času v divoké přírodě, jsou přesvědčeni, že má smysl ji chránit. Dokonce by uvítali rozšíření území divočiny i zvěře, která v ní žije - například rysů, divokých koní nebo medvědů. Vyplývá to z výzkumu vědců z Katedry environmentálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Na vztah k divoké přírodě se zeptali více než dvou tisíc Čechů a získali tak první podrobná data tohoto typu.

Do tuzemské divočiny zavítá více než jednou ročně každý čtvrtý Čech, téměř polovina dotazovaných do ní nechodí vůbec. Do panenské přírody je lákají hlavně scenérie a výhled na krajinu, ale i touha zahlédnout vzácné zvíře. “Byť není zvykem jezdit do divočiny, její obraz mají lidé spojený s velmi silnými atraktivními zážitky nebo vjemy, které je přitahují. Důležitou roli hraje i touha po odpočinku a regeneraci. Takže výzkum ukazuje, že mají Češi do budoucna potenciál naučit se do divoké přírody chodit a trávit tam víc času,” shrnuje sociální psycholog Jan Krajhanzl, vedoucí výzkumného týmu.

Divokou přírodou se myslí takové oblasti, které se nerušeně vyvíjí bez zásahů člověka (tedy bez staveb nebo lesnických či hospodářských zákroků), ale vstoupit do nich lidé mohou. Podle odhadů Hnutí Duha zaujímá pouhou třetinu procenta území naší země. “Jedná se například o první zóny národních parků, území bezlesí ve vyšších polohách v Krkonoších, přírodní rezervace většího stupně, jako je třeba Boubínský nebo Žofínský prales či soutok Dyje a partie Beskyd,” upřesňuje Jan Skalík, spoluautor průzkumu.

Více než sedmdesát procent Čechů si myslí, že je českou divočinu potřeba chránit, necelých devět procent je opačného názoru. Většina dotazovaných se také shoduje na tom, že má na takových územích platit zákaz rozdělávání ohně nebo volného pobíhání psů, úplné uzavření lidem si ale nepřejí.

“Výrazná část veřejnosti podporuje výskyt divokých zvířat v Česku,” uvedl další z autorů výzkumu, Tomáš Chabada. Nejvíce péče si podle tří čtvrtin dotázaných zaslouží rysi, následují divocí koně, zubři, vlci, lišky, medvědi a bobři. Ve všech případech se k ochraně přiklání nadpoloviční většina lidí.

Největší zodpovědnost za ochranu české divočiny by mělo mít podle drtivé většiny respondentů ministerstvo životního prostředí, následují národní parky, česká vláda či ekologická sdružení, jednotlivci a jejich rodiny jsou až na posledním místě. K ochraně divočiny jsou proto spíš pasivní, přestože více než polovina lidí se nechala slyšet, že je v budoucnosti ochotná přispívat k ochraně například nákupem zboží, které je k přírodě šetrné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

před 33 minutami

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Florida se připravuje na evakuaci

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 tisíc lidí. 

Nejprve proud vypadl na západě Kuby, ale následně se zhroutila celá rozvodná síť, píše AP. Státní energetická společnost nyní pracuje na obnově dodávek elektřiny pro 11 milionů obyvatel země.

Živel zdevastoval provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, poznamenala AP. Zpustošil přitom jednu z nejdůležitějších tabákových farem. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy. Podle stanice BBC má živel jednu oběť. 

Hurikán nyní míří k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci 2,5 milionu obyvatel. Očekává se, že by nad teplými vodami Mexického zálivu mohl nabrat na síle až na čtvrtou kategorii a během dne by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy