Zásah v Brodu: Policisté chybovali, zákon ale neporušili

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2015 16:21
Generální inspekce bezpečnostních zdrojů upozornila na řadu nedostatků v celém zásahu, například na nekoordinovanou komunikaci nebo nedostatek ochranných pomůcek.
Místo činu v Uherském Brodu.
Místo činu v Uherském Brodu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policisté se v souvislosti se zásahem při střelbě v Uherském Brodu nedopustili žádného trestného činu, uzavřela Generální inspekce bezpečnostních zdrojů.

Policejní prezidium však upozornila na řadu dílčích nedostatků - například na to, že operační důstojníci komunikovali zpočátku nekoordinovaně, což mohlo zpomalit zákrok proti ozbrojenému pachateli.

Inspekce také zmínila neuspokojivé ochranné pomůcky hlídek a nedostatečné informování v médiích.

"Policisté se nedopustili žádného pochybení v rovině trestněprávní, které by zakládalo trestní odpovědnost. Jinými slovy - Generální inspekce bezpečnostních sborů v souvislosti se střelbou v Uherském Brodu nikoho z řad Policie ČR nepodezírá ze spáchání trestného činu," uvedla mluvčí s odkazem na výslednou zprávu GIBS o prošetřování zásahu.

Někteří operační důstojníci podle inspekce komunikovali v počátku zásahu kvůli přetlaku informací nekoordinovaně. Zároveň prý ale GIBS podle Macalíkové uznala, že jejich postup neměl vliv na samotné následky tragédie.

Komunikaci už dříve kritizoval odbor vnitřní kontroly policejního prezidia, vedení zlínského krajského ředitelství policie pak v květnu dva operační důstojníky potrestalo v kázeňském řízení.

Nedostatečná mediální komunikace

"V neposlední řadě se GIBS shoduje se závěry našeho šetření v oblasti nedostatečné mediální komunikace. Absence informací pro sdělovací prostředky ze strany Policie ČR v prvních hodinách po tragédii podle GIBS poškodila pravdivou a faktickou informovanost o samotném případu," konstatovala mluvčí.

Nákup ochranných pomůcek, které GIBS rovněž zmínila, řeší prezidium od jara, uvedla Macalíková. Samotný postup hlídek prý inspekce vyhodnotila jako správný, s policií se ale rozešla v názoru na některé taktické aspekty zásahu. Při udělení zbrojního průkazu pachateli policisté podle inspekce nepochybili.

Podle starosty Uherského Brodu, senátora Patrika Kunčara (KDU-ČSL), zpráva potvrzuje to, co kritici zásahu policie tvrdili od začátku.

Jiná taktika zásahu

"Měla být zvolena jiná taktika zásahu, kdy podle manuálu AMOK měli policisté osamělého střelce eliminovat, ale s ohledem na kvalitu výcviku a nepřipravenost se rozhodli, že vyčkají. Měla být také lepší informovanost," řekl Kunčar. Dodal, že podobný obsah zprávy očekával.

Mluvčí dodala, že závěrečnou zprávu GIBS nelze zveřejnit, protože obsahuje taktická a metodická doporučení, jejichž zveřejnění by mohlo posloužit jako návod pro případné další pachatele. Kunčar doufá, že se jako senátor bude moci se zprávou seznámit. Krajská zlínská policie ji podle mluvčí Lenky Javorkové zatím nedostala. "Nemůžeme tak její obsah komentovat," řekla Javorková.

Uherskobrodská tragédie se stala 24. února, kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil v restauraci Družba nejdříve osm lidí a potom i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy