Dohoda v Praze se rýsuje, část Trojkoalice má ale výhrady

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 14. 10. 2014 20:13
Dva zastupitelé za Trojkoalici naznačili, že by nemuseli podpořit koalici s ANO a sociální demokracií. Chtějí však počkat na dojednání podmínek.
Jan Čižinský
Jan Čižinský | Foto: Marek Pokorný

Praha – Povolební rozhovory v hlavním městě se, alespoň z pohledu hnutí ANO, komplikují. Dva z členů Trojkoalice, ve které se v metropoli sdružili zelení, lidovci a Starostové a nezávislí, totiž vyslovili pochyby nad možnou spoluprací v koalici právě s uskupením Andreje Babiše, potažmo sociální demokracií.

Spojenectví na magistrátu s ANO se nezdá Ondřeji Mirovskému (SZ). "Oligarchizace politiky v pojetí pana Babiše se mi nelíbí. Personální obsazení lidí ve mně nevzbuzuje jistotu, že mají dost zkušeností. Vyzval jsem klub, ať uvažuje i o alternativní koalici s TOP 09 a ČSSD s podporou Pirátů,“ řekl deníku Aktuálně.cz.

Klíčové ale podle Mirovského budou podmínky a program, které vyjednavači všech tří stran dohodnou, pokud ho lídr Trojkoalice Petr Štěpánek ujistí, že budou dodrženy, může koalice počítat s jeho hlasem.

Druhým "rebelem" je Jan Čižinský (KDU-ČSL). Tomu však na rozdíl od Mirovského nevadí ani tak ANO samotné nebo někteří lidé z pražské organizace ČSSD.

"Nemám garanci, že se naváže na to dobré, co se udělalo v územním plánování. Zatím je mi bližší ten, kdo už v tomto směru něco dobrého udělal, což je TOP 09. Ale pokud by to garantovaly i jiné strany, jsem ochoten do toho v zájmu Prahy 7 jít," řekl Čižinský s tím, že ani jeho Ne není v žádném případě rezolutní.

ČSSD a Trojkoalice se navíc rozcházejí například i v otázce řešení automobilové dopravy.

Vyjednávací týmy ANO, ČSSD a Trojkoalice se scházejí už od sobotní noci, zatím poslední schůzka se uskutečnila mezi zástupci Trojkoalice a vítězného hnutí ANO v úterý po poledni.

Podle předsedy pražských lidovců Jana Wolfa panuje shoda s ANO na většině bodů, otazníky jsou zatím u parkovacích a emisních zón. "Není to ale nic nepřekonatelného," uvedl Wolf. "Byla by škoda nabídky (na uzavření koalice s ANO) nevyužít," doplnil.

Další jednání všech tří stran se uskuteční v pondělí.

Pokud by se podařilo koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice dojednat, měla by na magistrátu těsnou většinu. Lídryně kandidátky ANO Adriana Krnáčová už v sobotu prohlásila, že by si dokázala představit řídit Prahu s Piráty. Ti ovšem chtějí raději zůstat v opozici, koalici jsou ale za určitých podmínek ochotní tolerovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy