Toto jsou čeští hrdinové pandemie. Majitel banky, Vietnamec i kluk s tiskárnou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 10. 2020 17:27
Cenou Via Bona oceňuje Nadace Via dobročinné skutky a lidi, kteří nezištně pomáhají druhým a mění své okolí a společnost k lepšímu. A to už 23 let. Letos nadace vyhlásila kromě pětice laureátů v kategorii Srdcař také tři vítěze v mimořádné kategorii Hrdinové za časů krize. Ocenila tak lidi, kteří dokázali účinně pomáhat během pandemie koronaviru.
Radomír Lapčík
Radomír Lapčík | Foto: Nadace Via

Filantrop Radomír Lapčík - miliony pro stovku dětí

Podnikatel, pedagog a filantrop Radomír Lapčík začal před čtvrt stoletím podnikat v rodném Zlíně. Inspirován mottem Tomáše Bati "z kapek moře, z haléřů miliony" vybudoval postupnou prací dnešní Trinity Bank a společnost SAB Finance, podnikající v oblasti devizových obchodů. Ačkoliv dnes jeho firmy slaví mezinárodní úspěchy, filantropickými aktivitami zůstal Lapčík věrný zlínskému regionu. Prostřednictvím svého nadačního fondu Credo se dlouhodobě zaměřuje na pomoc matkám samoživitelkám a rodinám s postiženými dětmi.

Krátce po vypuknutí koronavirové pandemie založil Lapčík v rámci nadačního fondu dárcovský program NAVZDORY, do něhož věnoval deset milionů korun s cílem zmírnit dopady pandemie a s ní souvisejících karanténních opatření na život matek samoživitelek či rodin s postiženými dětmi ve Zlínském kraji. Jeho pomoc dosud využilo přes 500 dětí, celkem bude podpořeno více jak 1000 dětí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy