Čekáme na obvinění, divím se, že ještě nepřišlo, říká Babišův advokát. Podá stížnost

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 9. 2017 20:00
I když má už dvojice nejvyšších politiků ANO - Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek - za sebou emotivní jednání o zbavení poslanecké imunity, to nejdůležitější je teprve čeká. Oba napjatě očekávají, kdy je policie obviní z porušení zákona v kauze Čapí hnízdo. "Jakmile obvinění obdržíme, do tří dnů odešleme stížnost proti obvinění. Sám se divím, že zatím nic nepřišlo," říká Michael Bartončík, který v celé věci Babiše zastupuje.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sice nadále křižuje v předvolební kampani republiku, ovšem musí myslet také na to, jak proti němu bude dále postupovat policie v případě Čapí hnízdo. Babiš, stejně jako jeho pravá ruka, Jaroslav Faltýnek, je po zbavení imunity sněmovnou v minulém týdnu vydán napospas policii.

"Čekáme, zda policie přijde s obviněním, ale zatím nic nepřišlo. Jelikož ale policie podala žádost o souhlas s trestním stíháním současné Poslanecké sněmovně, obvinění předpokládáme," sdělil Aktuálně.cz Michael Bartončík, který zastupuje Babiše, přičemž jeho bratr Josef Bartončík "bdí" nad Faltýnkem. "Od okamžiku doručení žádosti o vydání do sněmovny se této věci věnujeme s maximálním nasazením a samozřejmě se s klienty pravidelně setkáváme," potvrzuje Michael Bartončík. 

Dvojice advokátů s oběma politiky probírají ze všeho nejvíce obhajobu, s kterou by vyšli vzápětí poté, co by policie poslala usnesení o zahájení trestního stíhání. 

"V případě, že můj klient obdrží usnesení o zahájení trestního stíhání, lhůtu využijeme a stížnost podáme," avizuje Michael Bartončík. Kdy ale obvinění přijde, nikdo netuší. Babiš a Faltýnek jsou sice bez imunity, a tak může obvinění přijít kdykoliv, zároveň se ale může dozorový státní zástupce obrátit na policii, aby ještě v celé věci učinila další úkony - aniž by zatím Babiše a Faltýnka obvinila.

Už nebudu nic říkat, nechci nikoho ovlivňovat, tvrdí Babiš 

Jak se Babiš s Faltýnkem budou ve stížnosti bránit, nechce Bartončík prozradit, odkazuje na to, co oba politici už veřejně řekli. "Nejsem politik, nýbrž advokát a považuji za neprofesionální, abych vzkazoval teze obhajoby orgánům činným v trestním řízení přes média, obzvlášť v situaci, kdy ještě neznám konkrétní formulaci obvinění," uvedl pouze Bartončík. Nechtěl ani komentovat argumenty, které policie napsala do žádosti o zbavení imunity obou poslanců.

"Kompletní argumentaci můžeme připravit až poté, co budeme mít k dispozici text usnesení. Samotný postup policie teď komentovat nemohu, neboť
nemám přístup do spisu," vysvětluje Bartončík, kterému se ale nelíbí to, že žádost policie přišla tak krátce před říjnovými volbami. "Samotné načasování zahájení trestního stíhání do předvolebního období je nešťastné," míní. 

V žádosti o zbavení imunity označila policie Babiše za organizátora podvodu s padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. "Andrej Babiš zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace," napsala policie. Babiš ovšem ve sněmovně jakékoliv podezření odmítl a stejně zareagoval také Faltýnek.

Nyní už k tvrzením policie nechtějí nic říkat. "Nechci to teď komentovat. Je to v rukou právníků a už se k tomu nechci vyjadřovat. Už jsem k tomu řekl všechno. Ani nic nechci ovlivňovat svými výroky," řekl Babiš Aktuálně.cz 

Mlčí také policie a státní zástupce. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová uvedla, že žalobci čekají na to, až ze sněmovny dorazí oficiální oznámení o tom, že poslanci zbavili Babiše a Faltýnka imunity.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda asi o půl roku odloží digitální daň, sazba klesne

Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady. Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má výhrady opozice. Možných odvetných opatření se obávají i české firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy