Čekáme na obvinění, divím se, že ještě nepřišlo, říká Babišův advokát. Podá stížnost

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 9. 2017 20:00
I když má už dvojice nejvyšších politiků ANO - Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek - za sebou emotivní jednání o zbavení poslanecké imunity, to nejdůležitější je teprve čeká. Oba napjatě očekávají, kdy je policie obviní z porušení zákona v kauze Čapí hnízdo. "Jakmile obvinění obdržíme, do tří dnů odešleme stížnost proti obvinění. Sám se divím, že zatím nic nepřišlo," říká Michael Bartončík, který v celé věci Babiše zastupuje.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sice nadále křižuje v předvolební kampani republiku, ovšem musí myslet také na to, jak proti němu bude dále postupovat policie v případě Čapí hnízdo. Babiš, stejně jako jeho pravá ruka, Jaroslav Faltýnek, je po zbavení imunity sněmovnou v minulém týdnu vydán napospas policii.

"Čekáme, zda policie přijde s obviněním, ale zatím nic nepřišlo. Jelikož ale policie podala žádost o souhlas s trestním stíháním současné Poslanecké sněmovně, obvinění předpokládáme," sdělil Aktuálně.cz Michael Bartončík, který zastupuje Babiše, přičemž jeho bratr Josef Bartončík "bdí" nad Faltýnkem. "Od okamžiku doručení žádosti o vydání do sněmovny se této věci věnujeme s maximálním nasazením a samozřejmě se s klienty pravidelně setkáváme," potvrzuje Michael Bartončík. 

Dvojice advokátů s oběma politiky probírají ze všeho nejvíce obhajobu, s kterou by vyšli vzápětí poté, co by policie poslala usnesení o zahájení trestního stíhání. 

"V případě, že můj klient obdrží usnesení o zahájení trestního stíhání, lhůtu využijeme a stížnost podáme," avizuje Michael Bartončík. Kdy ale obvinění přijde, nikdo netuší. Babiš a Faltýnek jsou sice bez imunity, a tak může obvinění přijít kdykoliv, zároveň se ale může dozorový státní zástupce obrátit na policii, aby ještě v celé věci učinila další úkony - aniž by zatím Babiše a Faltýnka obvinila.

Už nebudu nic říkat, nechci nikoho ovlivňovat, tvrdí Babiš 

Jak se Babiš s Faltýnkem budou ve stížnosti bránit, nechce Bartončík prozradit, odkazuje na to, co oba politici už veřejně řekli. "Nejsem politik, nýbrž advokát a považuji za neprofesionální, abych vzkazoval teze obhajoby orgánům činným v trestním řízení přes média, obzvlášť v situaci, kdy ještě neznám konkrétní formulaci obvinění," uvedl pouze Bartončík. Nechtěl ani komentovat argumenty, které policie napsala do žádosti o zbavení imunity obou poslanců.

"Kompletní argumentaci můžeme připravit až poté, co budeme mít k dispozici text usnesení. Samotný postup policie teď komentovat nemohu, neboť
nemám přístup do spisu," vysvětluje Bartončík, kterému se ale nelíbí to, že žádost policie přišla tak krátce před říjnovými volbami. "Samotné načasování zahájení trestního stíhání do předvolebního období je nešťastné," míní. 

V žádosti o zbavení imunity označila policie Babiše za organizátora podvodu s padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. "Andrej Babiš zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace," napsala policie. Babiš ovšem ve sněmovně jakékoliv podezření odmítl a stejně zareagoval také Faltýnek.

Nyní už k tvrzením policie nechtějí nic říkat. "Nechci to teď komentovat. Je to v rukou právníků a už se k tomu nechci vyjadřovat. Už jsem k tomu řekl všechno. Ani nic nechci ovlivňovat svými výroky," řekl Babiš Aktuálně.cz 

Mlčí také policie a státní zástupce. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová uvedla, že žalobci čekají na to, až ze sněmovny dorazí oficiální oznámení o tom, že poslanci zbavili Babiše a Faltýnka imunity.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy