Soud potvrdil exmanažerovi ANO Kovalovi podmínku, řekl si o úplatek

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 15:20
Odvolací soud ve středu potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci někdejšímu hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi. Podle pravomocného rozsudku si Koval v pozici šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl o úplatek. Vedle podmínky mu soudy uložily pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a peněžitý trest 30 tisíc korun. Státní zástupce pro muže požadoval nepodmíněný trest vězení.
Vladislav Koval (vpravo).
Vladislav Koval (vpravo). | Foto: ČTK

Praha - Bývalému hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi odvolací soud potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci. Platí i pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a pokuta 30 tisíc korun.

Státní zástupce navrhoval nepodmíněný trest vězení.

"Nedospěli jsme k závěru, že by bylo na místě ukládat nepodmíněný trest odnětí svobody," uvedla členka odvolacího senátu Jana Lemfeldová. Poukázala mimo jiné na to, že Koval doposud nikdy nebyl trestán a že pětiletá zkušební doba, kterou ke tříleté podmínce dostal, je nejdelší, jakou lze uložit.

Stěžejní sankcí je podle senátu zákaz činnosti. "Pan obžalovaný nebude mít možnost k nějaké recidivě," dodala soudkyně.

Trest přijímá

"Přijímám trest, protože jsem si ho zasloužil, ale motivací mého jednání nikdy nebylo přijetí úplatku. Mou motivací bylo ušetřit ministerstvu peníze," řekl padesátiletý Koval novinářům po jednání. Dodal, že nyní je nezaměstnaný a shání si práci. V době trestné činnosti byl členem ANO, které ho po jeho obvinění obratem vyloučilo ze svých řad.

Koval se jako ředitel ministerského odboru hospodářských služeb (ministerstvo pro místní rozvoj) sešel loni v říjnu s jednatelem firmy Protum Servis, která pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce, a požádal ho o úplatky v nespecifikované výši.

O dva dny později mu nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž část z této sumy chtěl pro sebe.

Někdejší ostravský zastupitel Koval své chování opakovaně označil za "špatné manažerské rozhodnutí" a provokaci. O úplatek si prý zkusil říct proto, že chtěl sám odhalit korupční jednání. Při prověřování ministerských smluv totiž údajně pojal podezření, že si Protum Servis fakturovala některé služby navíc.

Koval: Poradili mi přátelé

"Velice lituji toho, co se stalo. V danou chvíli jsem si nenechal poradit od přátel, které jsem měl. Dostal jsem ten v uvozovkách dobrý nápad a na tu schůzku jsem šel bez toho, že bych někoho informoval. Jen jsem si chtěl některé věci ověřit tak, jako bych to udělal ve své soukromé firmě. Nepochopil jsem, že se musím řídit vnitřními předpisy ministerstva," vysvětloval Koval odvolacímu senátu.

"Věříme mu v tom, že tam našel nesrovnalosti a že se mu to nelíbilo," konstatoval soud s tím, že Protum Servis působila na ministerstvu nepřetržitě už od roku 2009, což "budilo podezření u každého nově příchozího", ale firma na ministerstvu i nadále zůstávala jako nejsolidnější ze všech možných dodavatelů.

"Pokud dospěl k závěru, že tam firma působila na základě některých osobních vztahů, že to tam tímto způsobem chodí a že pro sebe také něco tímto způsobem získá, pak nemáme na hodnotících závěrech soudu prvního stupně co měnit," dodal senát k zamítnutí Kovalova odvolání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy