Soud potvrdil exmanažerovi ANO Kovalovi podmínku, řekl si o úplatek

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 15:20
Odvolací soud ve středu potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci někdejšímu hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi. Podle pravomocného rozsudku si Koval v pozici šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl o úplatek. Vedle podmínky mu soudy uložily pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a peněžitý trest 30 tisíc korun. Státní zástupce pro muže požadoval nepodmíněný trest vězení.
Vladislav Koval (vpravo).
Vladislav Koval (vpravo). | Foto: ČTK

Praha - Bývalému hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi odvolací soud potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci. Platí i pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a pokuta 30 tisíc korun.

Státní zástupce navrhoval nepodmíněný trest vězení.

"Nedospěli jsme k závěru, že by bylo na místě ukládat nepodmíněný trest odnětí svobody," uvedla členka odvolacího senátu Jana Lemfeldová. Poukázala mimo jiné na to, že Koval doposud nikdy nebyl trestán a že pětiletá zkušební doba, kterou ke tříleté podmínce dostal, je nejdelší, jakou lze uložit.

Stěžejní sankcí je podle senátu zákaz činnosti. "Pan obžalovaný nebude mít možnost k nějaké recidivě," dodala soudkyně.

Trest přijímá

"Přijímám trest, protože jsem si ho zasloužil, ale motivací mého jednání nikdy nebylo přijetí úplatku. Mou motivací bylo ušetřit ministerstvu peníze," řekl padesátiletý Koval novinářům po jednání. Dodal, že nyní je nezaměstnaný a shání si práci. V době trestné činnosti byl členem ANO, které ho po jeho obvinění obratem vyloučilo ze svých řad.

Koval se jako ředitel ministerského odboru hospodářských služeb (ministerstvo pro místní rozvoj) sešel loni v říjnu s jednatelem firmy Protum Servis, která pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce, a požádal ho o úplatky v nespecifikované výši.

O dva dny později mu nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž část z této sumy chtěl pro sebe.

Někdejší ostravský zastupitel Koval své chování opakovaně označil za "špatné manažerské rozhodnutí" a provokaci. O úplatek si prý zkusil říct proto, že chtěl sám odhalit korupční jednání. Při prověřování ministerských smluv totiž údajně pojal podezření, že si Protum Servis fakturovala některé služby navíc.

Koval: Poradili mi přátelé

"Velice lituji toho, co se stalo. V danou chvíli jsem si nenechal poradit od přátel, které jsem měl. Dostal jsem ten v uvozovkách dobrý nápad a na tu schůzku jsem šel bez toho, že bych někoho informoval. Jen jsem si chtěl některé věci ověřit tak, jako bych to udělal ve své soukromé firmě. Nepochopil jsem, že se musím řídit vnitřními předpisy ministerstva," vysvětloval Koval odvolacímu senátu.

"Věříme mu v tom, že tam našel nesrovnalosti a že se mu to nelíbilo," konstatoval soud s tím, že Protum Servis působila na ministerstvu nepřetržitě už od roku 2009, což "budilo podezření u každého nově příchozího", ale firma na ministerstvu i nadále zůstávala jako nejsolidnější ze všech možných dodavatelů.

"Pokud dospěl k závěru, že tam firma působila na základě některých osobních vztahů, že to tam tímto způsobem chodí a že pro sebe také něco tímto způsobem získá, pak nemáme na hodnotících závěrech soudu prvního stupně co měnit," dodal senát k zamítnutí Kovalova odvolání.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 60 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy