Soud potvrdil exmanažerovi ANO Kovalovi podmínku, řekl si o úplatek

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 15:20
Odvolací soud ve středu potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci někdejšímu hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi. Podle pravomocného rozsudku si Koval v pozici šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl o úplatek. Vedle podmínky mu soudy uložily pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a peněžitý trest 30 tisíc korun. Státní zástupce pro muže požadoval nepodmíněný trest vězení.
Vladislav Koval (vpravo).
Vladislav Koval (vpravo). | Foto: ČTK

Praha - Bývalému hlavnímu manažerovi hnutí ANO Vladislavu Kovalovi odvolací soud potvrdil tříletý podmíněný trest za korupci. Platí i pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a pokuta 30 tisíc korun.

Státní zástupce navrhoval nepodmíněný trest vězení.

"Nedospěli jsme k závěru, že by bylo na místě ukládat nepodmíněný trest odnětí svobody," uvedla členka odvolacího senátu Jana Lemfeldová. Poukázala mimo jiné na to, že Koval doposud nikdy nebyl trestán a že pětiletá zkušební doba, kterou ke tříleté podmínce dostal, je nejdelší, jakou lze uložit.

Stěžejní sankcí je podle senátu zákaz činnosti. "Pan obžalovaný nebude mít možnost k nějaké recidivě," dodala soudkyně.

Trest přijímá

"Přijímám trest, protože jsem si ho zasloužil, ale motivací mého jednání nikdy nebylo přijetí úplatku. Mou motivací bylo ušetřit ministerstvu peníze," řekl padesátiletý Koval novinářům po jednání. Dodal, že nyní je nezaměstnaný a shání si práci. V době trestné činnosti byl členem ANO, které ho po jeho obvinění obratem vyloučilo ze svých řad.

Koval se jako ředitel ministerského odboru hospodářských služeb (ministerstvo pro místní rozvoj) sešel loni v říjnu s jednatelem firmy Protum Servis, která pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce, a požádal ho o úplatky v nespecifikované výši.

O dva dny později mu nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž část z této sumy chtěl pro sebe.

Někdejší ostravský zastupitel Koval své chování opakovaně označil za "špatné manažerské rozhodnutí" a provokaci. O úplatek si prý zkusil říct proto, že chtěl sám odhalit korupční jednání. Při prověřování ministerských smluv totiž údajně pojal podezření, že si Protum Servis fakturovala některé služby navíc.

Koval: Poradili mi přátelé

"Velice lituji toho, co se stalo. V danou chvíli jsem si nenechal poradit od přátel, které jsem měl. Dostal jsem ten v uvozovkách dobrý nápad a na tu schůzku jsem šel bez toho, že bych někoho informoval. Jen jsem si chtěl některé věci ověřit tak, jako bych to udělal ve své soukromé firmě. Nepochopil jsem, že se musím řídit vnitřními předpisy ministerstva," vysvětloval Koval odvolacímu senátu.

"Věříme mu v tom, že tam našel nesrovnalosti a že se mu to nelíbilo," konstatoval soud s tím, že Protum Servis působila na ministerstvu nepřetržitě už od roku 2009, což "budilo podezření u každého nově příchozího", ale firma na ministerstvu i nadále zůstávala jako nejsolidnější ze všech možných dodavatelů.

"Pokud dospěl k závěru, že tam firma působila na základě některých osobních vztahů, že to tam tímto způsobem chodí a že pro sebe také něco tímto způsobem získá, pak nemáme na hodnotících závěrech soudu prvního stupně co měnit," dodal senát k zamítnutí Kovalova odvolání.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy