Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo

Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo
Oboustranný izolovaný pěchotní srub MO-S 23 "Na Chlupáči" nedaleko Darkovic. Srub měl podle původních představ svými zbraněmi pod betonem a kulometnou otočnou věží bránit předpolí plánované dělostřelecké tvrze Orel. Ta však nebyla vybudována, a objekt tak zůstal na podzim 1938 vysunut do předpolí linie těžkého opevnění.
Izolovaný pěchotní srub N-S 82 "Březinka" nad Náchodem. Na fotografii jsou dobře vidět oba pancéřové pěchotní zvony - vlevo pro těžký a vpravo pro lehký kulomet, stejně jako maskování stěn nepravidelnými skvrnami, typické pro část pěchotních srubů na Náchodsku.
Zajímavě maskovaný oboustranný levokřídlý izolovaný pěchotní srub T-S 7 "Lom" nad Zbečníkem u Hronova byl jako soused plánované dělostřelecké tvrze Jírová hora vybudován ve III. stupni odolnosti. Kromě střelecké místnosti pod betonem vyzbrojené 4cm kanónem vz. 36 a dvojkulometem disponoval v opačném směru dvoustřílnovou kopulí pro těžký kulomet.
Boční pohled na pravou část oboustranného izolovaného pěchotního srubu MO-S 17 ,,U Štípek" na Hlučínsku maskovaného pomocí nepravidelných skvrn a maskovacích sítí. Řada zaberaněných kolejnic v pravé polovině snímku sloužila jako krycí clona střílen hlavních zbraní pod betonem.
Foto: Eduard Stehlík
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2013 10:26

Praha - V roce 1935 začalo Československo po vzoru svého francouzského spojence budovat mohutný systém stálého opevnění.

Během pouhých tří let vyrostlo podél našich hranic i ve vnitrozemí 227 izolovaných pěchotních srubů, pět mohutných dělostřeleckých tvrzí (Smolkov, Hůrka, Bouda, Adam, Hanička) a na deset tisíc objektů lehkého opevnění.

Stovky dalších pevnostních objektů se v říjnu 1938, kdy byla výstavba opevnění v důsledku osudné mnichovské dohody předčasně zastavena, nalézaly v různém stadiu rozpracovanosti.

Přestože nebyl plánovaný objem prací ani zdaleka dokončen, podařilo se vytvořit dílo, jež dodnes právem budí obdiv.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy