Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo

Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo
Oboustranný izolovaný pěchotní srub MO-S 23 "Na Chlupáči" nedaleko Darkovic. Srub měl podle původních představ svými zbraněmi pod betonem a kulometnou otočnou věží bránit předpolí plánované dělostřelecké tvrze Orel. Ta však nebyla vybudována, a objekt tak zůstal na podzim 1938 vysunut do předpolí linie těžkého opevnění.
Izolovaný pěchotní srub N-S 82 "Březinka" nad Náchodem. Na fotografii jsou dobře vidět oba pancéřové pěchotní zvony - vlevo pro těžký a vpravo pro lehký kulomet, stejně jako maskování stěn nepravidelnými skvrnami, typické pro část pěchotních srubů na Náchodsku.
Zajímavě maskovaný oboustranný levokřídlý izolovaný pěchotní srub T-S 7 "Lom" nad Zbečníkem u Hronova byl jako soused plánované dělostřelecké tvrze Jírová hora vybudován ve III. stupni odolnosti. Kromě střelecké místnosti pod betonem vyzbrojené 4cm kanónem vz. 36 a dvojkulometem disponoval v opačném směru dvoustřílnovou kopulí pro těžký kulomet.
Boční pohled na pravou část oboustranného izolovaného pěchotního srubu MO-S 17 ,,U Štípek" na Hlučínsku maskovaného pomocí nepravidelných skvrn a maskovacích sítí. Řada zaberaněných kolejnic v pravé polovině snímku sloužila jako krycí clona střílen hlavních zbraní pod betonem.
Foto: Eduard Stehlík
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 9. 2013 10:26

Praha - V roce 1935 začalo Československo po vzoru svého francouzského spojence budovat mohutný systém stálého opevnění.

Během pouhých tří let vyrostlo podél našich hranic i ve vnitrozemí 227 izolovaných pěchotních srubů, pět mohutných dělostřeleckých tvrzí (Smolkov, Hůrka, Bouda, Adam, Hanička) a na deset tisíc objektů lehkého opevnění.

Stovky dalších pevnostních objektů se v říjnu 1938, kdy byla výstavba opevnění v důsledku osudné mnichovské dohody předčasně zastavena, nalézaly v různém stadiu rozpracovanosti.

Přestože nebyl plánovaný objem prací ani zdaleka dokončen, podařilo se vytvořit dílo, jež dodnes právem budí obdiv.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 6 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy