Změnila 17. listopad, sklidila kritiku. Jde o studenty, ne o komunisty, tvrdí exministryně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 3. 2016 11:35
Změna názvu státního svátku 17. listopadu, která překvapivě prošla Sněmovnou, nemá podle jejího předkladatele, exministryně Heleny Válkové (ANO), nic společného s komunisty. Ti se přitom o změnu názvu svátku na Mezinárodní den studenstva už dříve neúspěšně pokoušeli. Změna rozčílila pravicovou opozici ve Sněmovně, přitom Válkové se podařilo sehnat podporu velmi snadno. Emoce vzplály až po hlasování.
17. listopad 1989
17. listopad 1989 | Foto: ČTK

Co říkáte na emoce, jež vyvolal po schválení váš návrh, podle kterého bychom už 17. listopad neslavili čistě jako Den boje za svobodu a demokracii, ale také jako Mezinárodní den studentstva?

Těmi nesouhlasnými reakcemi, podle kterých jsem údajně poškodila památku 17. listopadu 1989, jsem byla velmi překvapená. Vůbec jsem netušila, že někdo takto hystericky zareaguje.

Kritici namítají, že změna názvu svátku na 17. listopad - Mezinárodní den studenstva a Den boje proti svobodu a demokracii, dává onen boj za svobodu za demokracii jakoby na vedlejší kolej. Zároveň připomínají, že Mezinárodní den studenstva byl v minulosti komunistickým režimem zneužívaný a v Československu dokonce sídlil Mezinárodní svaz studentstva. Nemají přece jen tyto argumenty určitou vážnost?

Já s těmi argumenty nesouhlasím. To bychom například nemohli slavit konec druhé světové války, protože to někdo zneužil ke svým cílům.

A co říkáte námitce, že předsedou této organizace byl mimo jiné komunista Miroslav Štěpán

Vezměte si, že minulý režim zneužil i Komenského, husity, Smetanu nebo Jiráska. Znamená to snad, že bychom si je neměli připomínat?

Ale nemohl zůstat 17. listopad jenom Dnem boje za svobodu a demokracii, který obsahuje i památku na studenty a jejich úctyhodné činy za nacistické i komunistické perzekuce?

Proč bychom si ale neměli připomínat Mezinárodní den studenstva, který nemá s komunismem nic společného? Neměli bychom si tento den připomínat jen proto, že ho někdo zneužil k založení Mezinárodního svazu studentů a předsedou byl Štěpán? To je přece nesmysl. Opozice v tomto úplně ujela a mě velmi překvapilo, že se k ní přidal i politolog, profesor Fiala (předseda ODS). Myslím, že to není důstojné jeho odbornosti ani úrovni. 

Zajímalo by mě, jestli jste svůj návrh nějak konzultovala s poslanci KSČM, kteří stejný návrh jako vy už v minulosti prosazovali, ale naprosto bez šance. Nebyla jste s nimi v kontaktu, nebo neobrátili se na vás, protože kdyby to navrhli oni, asi by neuspěli?

Takový dotaz jsem ještě nedostala, ale je to důležitý dotaz. Oni se na mě opravdu nijak neobraceli, nebyli za mnou a vůbec jsem s nimi v kontaktu nebyla. Byli za mnou studenti a Český svaz bojovníků za svobodu.

Vím, že to komunisté chtěli zavést, ale mé zdůvodnění tohoto svátku bylo trošku jiné, připomínala jsem detailní historii. Myslím, že velký vliv na schválení mělo právě to, že jsem z historického hlediska poslancům dobře vysvětlila, proč je dobré slavit Mezinárodní den studenstva.   

Proč tedy?

Čeští vysokoškolští studenti v roce 1939 jako první zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům. Tak vysvětluje Prohlášení spojeneckých studentů, přijaté v roce 1941 v Londýně, proč je den 17. listopadu prohlášen za Mezinárodní den studentstva. Jde o jediný celosvětově uznávaný mezinárodní den, který má původ v naší zemi.

Mimochodem, jak reagovaly na schválení vašeho návrhu studentské organizace?

Reagovaly pozitivně, jsou za to rády. Studentská komora, Rady vysokých škol i Národní parlament dětí a mládeže to uvítal. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy