reklama
 
 

Británie odpověděla na Zaorálkovu nótu, pošle podrobnosti o případu Čecha ubitého v Londýně

13. 4. 2017 14:28
Britské ministerstvo zahraničí přislíbilo podrobnosti k případu zabitého Čecha Zdeňka M., který loni v září zemřel po potyčce s britským občanem Raymondem Sculleym. Londýnský soud Brita na začátku dubna osvobodil s tím, že jednal v sebeobraně. "Britské ministerstvo zahraničí nám nabízí možnost schůzky našich právních expertů s lidmi z jejich ministerstva spravedlnosti a prokuratury," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Praha - Britské ministerstvo zahraničí slíbilo Česku další informace k případu zabitého českého občana Zdeňka M., informovalo o tom Černínský palác. V odpovědi na nótu, kterou Praha odeslala minulý týden, nabízí Britové schůzku s britskou prokuraturou a na ministerstvu spravedlnosti.

Česká republika bude podle oznámení ministerstva požadovat stenozáznam soudního řízení, v němž porota vyřkla osvobozující verdikt nad mužem, který loni v září ubil českého občana.

"Britské ministerstvo zahraničí nám nabízí možnost schůzky našich právních expertů s lidmi z jejich ministerstva spravedlnosti a prokuratury," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. "Ministerstvo slíbilo, že zašle další nótu, ve které budou podrobnosti tohoto případu. Tyto materiály prostudují naši právníci a na základě jejich zjištění zvážíme další kroky," doplnila mluvčí.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se kvůli osvobozujícímu rozsudku minulý pátek v Bruselu setkal se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Zaorálek tlumočil rozhořčení České republiky a žádal ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

Osvobozující verdikt nad mužem obviněným z vraždy soud vynesl v Londýně na začátku dubna. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil, že jednal v sebeobraně.

Podle vyšetřovatelů se jednatřicetiletý Čech Zdeněk M. nepohodl loni v září nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo.

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na muže podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil Čechovi několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat". Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Připadá mi, že ten případ je v něčem strašně podivný, mám obrovské obavy, zda to bylo rozhodnuto regulérně, říká ministr zahraničí Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová |  25:18

autoři: Domácí, ČTK | 13. 4. 2017 14:28

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama