Pozor na bouřky a přívalové deště, varují meteorologové.

ČTK ČTK
10. 8. 2017 12:33
Výstraha meteorologů před bouřkami a přívalovými dešti platí až do pátečního odpoledne. První silnější bouřky by měly zemi zasáhnout ve čtvrtek odpoledne. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje také na možnost zvýšení hladiny na některých menších tocích. Výstraha neplatí pouze pro Karlovarský kraj, Plzeňský kraj a část Ústeckého, kudy se bouřky přehnaly již v noci na čtvrtek.
Bouřka v Rousínově u Vyškova (10.8.)
Bouřka v Rousínově u Vyškova (10.8.) | Foto: Michal Horský

Praha - Na většině území se odpoledne, večer i v noci na pátek vyskytnou bouřky. Doprovodí je místy intenzivní déšť, proto hrozí na menších tocích zvednutí hladiny. Na východě republiky, kde pro čtvrteční a páteční odpoledne platí i výstraha před vysokými teplotami, budou bouřky pravděpodobně i v pátek odpoledne. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nad střední Evropou se podle meteorologů nadále vlní výrazné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na východě a chladný na západě. Právě v oblasti frontálního rozhraní se budou vyskytovat přeháňky a bouřky, místy i intenzivní s úhrny až kolem 50 milimetrů a s nárazy větru přes 90 km/h, někde mohou padat i kroupy, uvedl ČHMÚ. Výstraha neplatí pouze pro Karlovarský kraj a část Ústeckého a Plzeňského kraje.

Vzhledem k očekávanému přívalu srážek nelze vyloučit krátkodobé překročení prvního, případně druhého stupně povodňové aktivity na menších tocích, upozornili meteorologové. Přes Ústecký kraj, Moravu a Slezsko se silná bouřka přehnala už v noci na čtvrtek. Popadané stromy komplikovaly dopravu na železnici i silnicích zejména v Olomouckém kraji. Více práce měli hasiči s odstraňováním následků bouře i v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

Drama na noční obloze. Sociální sítě jsou plné blesků z bouřky, která zasáhla Česko | Video: Robert Moutelík, instagram/666cruelanicky, instagram/miraflam
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy