Bolek Polívka se vrací do boje o "svoje" království

Tomáš Fránek
19. 7. 2010 13:15
Nekonečný boj o uznávanou značku Valašské království se nečekaně znovu otevírá

Brno - Valašský král Bolek Polívka získal novou naději v deset let trvajícím boji o jednu z nejcennějších značek v tuzemském turistickém průmyslu, kterou je Valašské království.

Nejvyšší soud totiž vyhověl dovolání Polívkovy firmy Farma Bolka Polívky a otevřel znovu spor o značku Valaské Královstvje (v nářečí valašské království) patřící společnosti Tomáše Harabiše z Frenštátu pod Radhoštěm.

Valaské Královstvje je totiž jedinou chráněnou značkou jednoho z nejúspěšnějších projektů turistického ruchu v Česku, kdy například valašský pas vlastní už asi 70 tisíc lidí a konzuláty má království po celém Česku i na deseti místech ve světě, mimo jiné ve Spojených státech a Austrálii.

Súdí a prohrává

To, že značku vlastní Tomáš Harabiš, který na základě zahraničních projektů s propagací Valašského království včetně vydávání pasů začal, potvrdil jak Úřad průmyslového vlastnictví, tak Vrchní soud v Olomouci.

Ten po sedmi letech sporů v roce 2008 rozhodl, že značka patří oprávněně společnosti Tomáš Harabiše.

"Bohužel pan Polívka si začal zaměňovat svůj recesní post s funkcí majitele naší společnosti, a proto byl v únoru 2001 sesazen. Od tej chvíle sa súdí a súdí a prohrává a prohrává," napsal na internetových stránkách království jednatel a ředitel společnosti Valašské království Tomáš Harabiš.

Nejvyšší soud ale nyní spor o značku Valaské Královstvje znovu otevřel. Soud musí znovu rozhodnut o tom, zda ze strany Harabiše jde, či nejde o nekalou soutěž a zda nejsou poškozeny práva Bolka Polívky. Verdikt soudu ale ještě automaticky neznamená, že Polívka uspěje.

Podle soudců Nejvyššího soudu není rozhodující v jakém oboru firmy podnikají a že působí v různých regionech.

"Rozhodující není místo, kde se podnikání uskutečňuje, a charakter podnikání soutěžitelů, nýbrž skutečnost, zda jednání jednoho soutěžitele zasahuje do sféry činnosti soutěžitele druhého," uvedl v rozhodnutí senát v čele s předsedkyní Kateřinou Hornochovou.

Znovu se na to podívejte

V novém řízení musí olomoucký soud zohlednit právní názor vyšší instance a více se věnovat tomu, zda nemohlo dojít k nekalé soutěži.

Nejvyšší soud ovšem zároveň uvedl, že Harabišova ochranná známka Valaské královsvje nezasahuje do autorských práv Polívky.

"Autorské dílo je výsledkem tvůrčí fantazie autora. Předmětem autorského práva nemůže být to, co existuje bez ohledu na autorovu tvůrčí činnost, nebo to, co je předem do té míry objektivně determinováno tak, že při splnění určitých podmínek by dvě osoby mohly nezávisle na sobě dospět k témuž výsledku," uvedl Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

Další zprávy