Bolek Polívka se vrací do boje o "svoje" království

Tomáš Fránek
19. 7. 2010 13:15
Nekonečný boj o uznávanou značku Valašské království se nečekaně znovu otevírá

Brno - Valašský král Bolek Polívka získal novou naději v deset let trvajícím boji o jednu z nejcennějších značek v tuzemském turistickém průmyslu, kterou je Valašské království.

Nejvyšší soud totiž vyhověl dovolání Polívkovy firmy Farma Bolka Polívky a otevřel znovu spor o značku Valaské Královstvje (v nářečí valašské království) patřící společnosti Tomáše Harabiše z Frenštátu pod Radhoštěm.

Valaské Královstvje je totiž jedinou chráněnou značkou jednoho z nejúspěšnějších projektů turistického ruchu v Česku, kdy například valašský pas vlastní už asi 70 tisíc lidí a konzuláty má království po celém Česku i na deseti místech ve světě, mimo jiné ve Spojených státech a Austrálii.

Súdí a prohrává

To, že značku vlastní Tomáš Harabiš, který na základě zahraničních projektů s propagací Valašského království včetně vydávání pasů začal, potvrdil jak Úřad průmyslového vlastnictví, tak Vrchní soud v Olomouci.

Ten po sedmi letech sporů v roce 2008 rozhodl, že značka patří oprávněně společnosti Tomáš Harabiše.

"Bohužel pan Polívka si začal zaměňovat svůj recesní post s funkcí majitele naší společnosti, a proto byl v únoru 2001 sesazen. Od tej chvíle sa súdí a súdí a prohrává a prohrává," napsal na internetových stránkách království jednatel a ředitel společnosti Valašské království Tomáš Harabiš.

Nejvyšší soud ale nyní spor o značku Valaské Královstvje znovu otevřel. Soud musí znovu rozhodnut o tom, zda ze strany Harabiše jde, či nejde o nekalou soutěž a zda nejsou poškozeny práva Bolka Polívky. Verdikt soudu ale ještě automaticky neznamená, že Polívka uspěje.

Podle soudců Nejvyššího soudu není rozhodující v jakém oboru firmy podnikají a že působí v různých regionech.

"Rozhodující není místo, kde se podnikání uskutečňuje, a charakter podnikání soutěžitelů, nýbrž skutečnost, zda jednání jednoho soutěžitele zasahuje do sféry činnosti soutěžitele druhého," uvedl v rozhodnutí senát v čele s předsedkyní Kateřinou Hornochovou.

Znovu se na to podívejte

V novém řízení musí olomoucký soud zohlednit právní názor vyšší instance a více se věnovat tomu, zda nemohlo dojít k nekalé soutěži.

Nejvyšší soud ovšem zároveň uvedl, že Harabišova ochranná známka Valaské královsvje nezasahuje do autorských práv Polívky.

"Autorské dílo je výsledkem tvůrčí fantazie autora. Předmětem autorského práva nemůže být to, co existuje bez ohledu na autorovu tvůrčí činnost, nebo to, co je předem do té míry objektivně determinováno tak, že při splnění určitých podmínek by dvě osoby mohly nezávisle na sobě dospět k témuž výsledku," uvedl Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy