Bojoval proti Nemaku. Teď čeká na peníze

Tomáš Fránek
28. 7. 2006 0:00
Brno/Most - V květnu vláda schválila odkup pozemků Jana Rajtera, který blokoval stavbu továrny Nemak. Uplynuly skoro tři měsíce a sedlák peníze nemá.
Továrna Nemak u Mostu.
Továrna Nemak u Mostu. | Foto: www.nemak.cz

Převod peněz přitom blokuje "pouhý" byrokratický zádrhel.

Podle magistrátu v Mostě, který má peníze vyplatit, není totiž úplně jasné, na co stát vlastně 234 milionů korun poskytl.

Peníze určené na výkup pozemků poslala na účet magistrátu  vláda Jiřího Paroubka, která o odkupu rozhodla už 10. května.

Kabinet ale ve svém usnesení uvedl, že peníze jsou určeny na rozšíření průmyslové zóny Joseph u Havraně u Mostu, kde Nemak sídlí. Sedlákovy pozemky se zónou pouze sousedí a jsou vedeny jako zemědělská půda.

Na co jsou peníze?

Vedení mosteckého magistrátu si nechalo vypracovat tři právní rozbory situace. Jeden z nich upozornil na to, že není přesně jasné, na jaký účel jsou peníze určeny. Správnost jejich použití by mohl zpochybnit finanční úřad.

"Nutnou podmínkou koupě pozemků musí být to, že se tyto pozemky skutečně stanou součástí průmyslové zóny Joseph," stojí v usnesení, které na základě posudku schválili mostečtí radní.

Pro nejasnosti s využitím peněz zatím mostečtí zastupitelé nehlasovali o definitivním schválení výkupu Rajterových pozemků. Město by mělo ke státní dotaci přidat dalších dvacet šest milionů korun.

Vedení města Most navíc rozhodlo o tom, že do materiálu pro zastupitele má být zapracována informace, jak vysoké škody budou, když se pozemky nevykoupí. Zahájilo zároveň jednání s ministerstvy průmyslu a financí o tom, jak celou záležitost vyřešit.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Havlíček deníku Aktuálně.cz už dříve řekl, že se na vyřešení celého problému intenzivně pracuje.

"Výsledkem jednání s ministerstvem financí je, že vláda schválí upřesňující stanovisko, předpokládáme, že příští týden," popsala nejnovější vývoj Adriana Rajmová z tiskového oddělení.

Peníze na odkup pozemků schválila vláda Jiřího Paroubka těsně před volbami.
Peníze na odkup pozemků schválila vláda Jiřího Paroubka těsně před volbami. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Peníze do Paroubkova kraje

Do sporu kolem továrny Nemak, který se vleče už od roku 2001, vláda naposledy zasáhla měsíc před parlamentními volbami. Do té doby vládní představitelé odmítali připustit, že by stát pozemky od Rajtera odkoupil.

"Je zřejmé, že každá vláda chce dokončit své funkční období s čistým stolem, s tím, že vyřeší svoje resty. Není se tedy čemu divit," vysvětloval nečekané schválení peněz před volbami premiér Jiří Paroubek. Do sněmovny kandidoval právě v kraji, kde továrna Nemak stojí.

Paroubkova vláda peníze uvolnila s tím, že sedlák stáhne všechny žaloby, které společně s Ekologickým právním servisem kvůli postupu úřadů při povolování této investice podal.

Rajter na podmínku přistoupil a zavázal se, že všech šest žalob podaných jak u Městského soudu v Praze, tak Krajského soudu v Ústí nad Labem stáhne.

Jak se porušují zákony

Továrna mexické společnosti Nemak je přitom označována za ukázkový příklad toho, jak stát a místní úřady zvýhodňují zahraničního investora.

Investici mexické firmy provází rekordní počet žalob a dalších právních podání, kterých bylo celkem téměř 250. Mezi nimi figurovaly také tři ústavní stížnosti, deset kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, dvacet jedna žalob nebo dvě trestní oznámení.

Odpůrci Nemaku byli ve většině případů úspěšní. Soudy už zrušily chybná rozhodnutí, kterých se úřady dopustily před stavbou první části továrny. Neplatná jsou v této chvíli dvě povolení na stavbu příjezdových cest a také územní rozhodnutí na celý projekt.

Soud rovněž zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve kterém stát hodnotí, jak rozšíření továrny ovlivní krajinu. Ekologové už  uspěli celkem ve dvanácti sporech.

Rodina zemědělce Rajtera ale nakonec svůj boj vzdala. Stát podle nich stejně prosadí, co bude chtít. "Nemá to cenu. Úřady nedokážou prosadit právo, už nevěřím, že tu fabriku něco zastaví," řekl v dubnu Jan Rajter mladší.

Rozloha zóny Joseph má po odkoupení Rajterových pozemků vzrůst na 280 hektarů.

Mostu se podařilo získat na vybudování inženýrských sítí a obslužných komunikací v zóně státní dotaci 70 milionů korun, dalších zhruba 100 milionů investovalo město. Podle odborníků tak zóna patří mezi nejdražší plochy pro investory vybudované v Česku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy