Sobotka: Vejce se neházejí. A prezident nemá mluvit sprostě

Přenos skončil
Dění související s oslavami sametové revoluce jsme sledovali v online reportáži.
Prezidenta Zemana chránily před vajíčky deštníky.
Prezidenta Zemana chránily před vajíčky deštníky. | Foto: ČTK

Praha - Češi si prostřednictvím vzpomínkových akcí a shromáždění po celé republice připomněli čtvrt století od pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

Oslavy sametové revoluce ale zastínily akce namířené proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman.

Jen na Národní třídě v Praze se kvůli němu sešlo několik tisíc lidí. Na Albertově na hlavu státu dokonce létala vejce.

Večer se na Václavském náměstí uskutečnil koncert Znovu 89. Po celém Česku zapalovali lidé svíčky za oběti komunismu.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:32

Na prezidenta se vajíčka neházejí, je to nepřijatelná agrese, ale Miloš Zeman by stejně tak neměl mluvit sprostě v rozhlase a neměl by zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Právě tak premiér Bohuslav Sobotka reagoval po příletu do Washingtonu na pondělní protesty v Praze.

Hlava státu by měla společnost spojovat, ne ji rozdělovat, dodal v SMS zprávě pro ČTK. Prezident a někteří demonstranti si podle něho nemají co vyčítat.

Foto: Úřad vlády ČR
23:20

Písničkář Jaroslav Hutka, jeden ze symbolů listopadových událostí před 25 lety, uzavřel koncert s názvem Znovu 89, který se konal na Václavském náměstí v Praze.

Akci zorganizoval Český rozhlas a odstartoval tak závěrečnou část projektu, který po celý letošní rok připomíná události roku 1989. Sérii krátkých vystoupení zahájil Michal Prokop se skupinou Framus 5. I na této akci se objevily protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Před pódiem obráceným směrem k Národnímu muzeu se podle Českého rozhlasu sešlo až 20 000 lidí. Policie předtím počet diváků odhadla na 4000.

22:11

Na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU) se večer uskutečnil neformální sraz všech stávkujících studentů z roku 1989. Právě v Karlově ulici vznikl už v sobotu 18. listopadu dopoledne, tedy den po policejním zásahu proti demonstrantům na Národní třídě, první stávkový výbor vysokoškoláků.

Setkání jedné generace, která měnila dějiny, doprovázela dobová atmosféra konce 80. let. Ve výloze kavárny "fungovalo" improvizované tiskové středisko; dva studenti tu psali na psacích strojích a "telefonovali" klasickými aparáty.

Uvnitř zdobily stoly rudé karafiáty a na starých televizorech běžely archivní dokumenty. Na kolemjdoucí shlížela busta Klementa Gottwalda s vojenskou brigadýrkou.

21:25

Se setměním se v ulicích velkých českých a moravských měst objevily zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze byl lidský světelný řetěz na Národní třídě.

Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989.
Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989. | Foto: Reuters
21:22

Zpěvačka a jeden ze symbolů událostí 17. listopadu 1989 Marta Kubišová zpívala na Technické univerzitě v Liberci. O její recitál byl velký zájem, zájemcům místa k sezení v aule nové budovy nestačila. Škola zpěvačku ocenila řádem statečného srdce.

Kubišová před zhruba 400 diváky zpívala staré hity i novinky, všemi očekávaná Modlitba pro Martu přišla až na závěr. "Dnes jsem ji zpívala s gustem," řekla. Diváci do jednoho při modlitbě stáli.

Kubišová: Že jsem ikonou sametové revoluce? Usmívám se tomu

Marta Kubišová
17:14
Překvapilo mě, jak rychle se před 25 lety režim změnil. Byl to pro mě šok a velký kotrmelec v životě, vzpomíná zpěvačka Marta Kubišová. O tom, že by vstoupila do politiky, prý nikdy neuvažovala. | Video: DVTV
21:14

Zpráva o odpoledním incidentu s vajíčkem při odhalování pamětní desky na Albertově se rozšířila i mimo Česko a Německo: dozvědět se o ní mohli například čtenáři rakouských, slovenských, polských, maďarských či švýcarských portálů.

Na anglickojazyčné weby se událost dostala mimo jiné i přes agentury AP a Reuters, odkud zprávu převzaly portály amerických deníků The Washington Times nebo The Virginia Gazette. Zpravodajská stanice BBC k vrhání vajíček poznamenala, že Zemana očividně žádné nezasáhlo.

21:03

Menšími potyčkami mezi přívrženci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti a studenty skončily dvě na sobě nezávislé demonstrace v Brně.

Zatímco asi 50 extremistů poslouchalo řečníky u lázní na Nových Sadech, z Denisových sadů se blížilo odhadem více než 500 studentů. Policisté je pustili i přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla.

Policisté zasáhli až ve chvíli, kdy se k sobě obě skupiny nebezpečně přiblížily na několik metrů a agresivnější jedinci vbíhali do skupiny protivníků. Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat.

"Zadrželi jsme zatím jednoho mladíka z řad studentů a předvedli k výslechu, protože zranil příslušníka dělnické strany. Opatření však zatím trvají, i když se situace uklidňuje," řekla ČTK mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

20:30

"Oslavy pádu komunismu se proměnily v protest proti Miloši Zemanovi. Tisíce lidí táhly na Hrad a posílaly prezidenta zpátky na Vysočinu. Objímat stromy. Ale on neodstoupí," píše ve svém komentáři Vzkaz na Hrad: Miloše do koše. Vzkaz světu: Zeman není Česko Martin Fendrych.

Foto: Ludvík Hradilek
20:18

Koncertem orchestru opery Jihočeského divadla na náměstí Přemysla Otakara II. s písničkami Karla Kryla, retro módní přehlídkou nebo třeba videomappingem si stovky lidí připomněly 25 let svobody v Českých Budějovicích.

Program ke čtvrt století od sametové revoluce připravilo město spolu s Jihočeským divadlem, Jihočeskou univerzitou a občanskými iniciativami.

20:12

Listopad 1989 si mohli připomenout chuťově ti, kdo zavítali do menzy Karlovy univerzity na Albertově. Podávala se tam krupicová polévka s vejci a vepřové na kmíně s rýží nebo s těstovinami a s čajem.

Menu s UHO, tedy s univerální hnědou omáčkou, ochutnal i vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Retro oběd, který byl součástí akce Znovu zvonit klíči, mohli příchozí spláchnout Albertovským super svařákem za 20 korun. Samotný oběd menu pak podle ceníku stál 48,62 pro studenty a 80,26 pro ostatní.

19:47

Poslanec Marek Benda vyvrací tvrzení Moniky Pajerové, podle níž Jan Vidím, jenž dnes vystoupil na Albertově, nebyl mezi organizátory demonstrace. "Jan Vidím od začátku patřil ke studentům," řekl Aktuálně.cz.

Foto: Ludvík Hradilek
19:29

Fotografie ze sametové revoluce se dnes objevují i na Twitteru.

19:26

Podle České televize se koncertu na Václavském náměstí účastní několik desítek tisíc lidí.

19:07

O vajíčku, které trefilo německého prezidenta Joachima Gaucka, informovala i DPA či rakouská agentura APA. Zeman se prý ihned omluvil s tím, že rána byla určena jemu a ne německé hlavě státu.

O incidentu při odhalování pamětní desky na Albertově psal mimo jiné slovenský portál Pravda.sk.

Zasažení Gaucka vajíčkem se stalo tématem také na Twitteru, kde mnozí lidé píší, že si to německý prezident nezasloužil.

18:41

Více než stovka lidí se odpoledne zúčastnila v Karlových Varech shromáždění, které připomnělo 25. výročí událostí 17. listopadu 1989.

Na poklidné manifestaci vystoupili zejména přímí účastníci tehdejší politické změny z Karlových Varů a okolních měst. Mluvilo se nejen o historii, ale i o současné společenské situaci.

Na shromáždění lidé také červenými kartami vystavili vysvědčení prezidentu Miloši Zemanovi.

18:26

Téměř tisíc lidí si prohlédlo historické prostory Hrzánského paláce, který spravuje úřad vlády.

Ještě větší zájem byl o den otevřených dveří v budově ministerstva dopravy, kde za totality sídlil ústřední výbor Komunistické strany Československa. Tam dorazilo asi 1400 návštěvníků, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Foto: Ludvík Hradilek
18:07

Na Václavském náměstí se odehrává koncert Českého rozhlasu Znovu 89.

17:55

"Udělali jsme si ostudu před celou Evropou," zhodnotil dění na Albertově ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Zemanovi odpůrci měli podle něj jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Podle Babiše se situace mohla vyřešit Zemanovou omluvou.

17:53

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nepokládá vypískání prezidenta Miloše Zemana na Albertově za selhání jeho odpůrců. "Spíše je to závazek pro politiky," uvedl v Bruselu, kde je na jednání ministrů zahraničí EU. Politici by podle něj měli konat tak, aby společnost spojovali.

Je například přesvědčen, že není možné zlehčovat to, co se stalo 17. listopadu 1989. "Žádné bití obušky v průběhu roku 1989 nepokládám za standardní... Připadá mi, že tohle zlehčovat nedává smysl a pak se člověk nediví, že společnost se dostává do varu."

Reagoval na nedávná prezidentova slova, že protestní pochod studentů byl jednou z x demonstrací a že brutální policejní zákrok proti jeho účastníkům na Národní třídě nebyla žádná "krvavá řež".

17:44

Prezident Václav Havel se 25. výročí 17. listopadu 1989 nedožil. Podívejte se na rozhovor, který Rádiu Svobodná Evropa poskytl při příležitosti 20. výročí a v němž s odstupem hodnotí sametovou revoluci.

Rozhovor Václava Havla pro Rádio Svobodná Evropa

6:46
Prezident Václav Havel poskytl Rádiu Svobodná Evropa v roce 2009 rozhovor, ve kterém s odstupem 20 let hodnotí "sametovou revoluci". | Video: Rádio Svobodná Evropa
17:34

Německá ambasáda mírní zvěsti o zasažení prezidenta Gaucka vejcem.

"Mohu potvrdit, že pan prezident Gauck byl zasažen, ale byl to opravdu jen malý kousek vajíčka, téměř to nepostřehl. Není v šoku, není zraněn, momentálně má přednášku na Právnické fakultě a debatuje se studenty," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí velvyslanectví Maike Freytag-Pitrocha.

17:29

Monika Pajerová, která 17. listopadu 1989 promluvila na Albertově jako první vidí paralelu mezi tehdejšími a dnešními událostmi. „Když tady vidím Miloše Zemana s tou svoji klakou a když vidím samé muže v černých oblecích, volný prosto a policisty a ten dav, který je nechce, a oni tomu nerozumí a nechápou to, tak myslím na Karla Kryla a myslím na nás, jak jsem tady stáli a jak jsme volali: Svobodu, svobodu. Chceme slyšet pravdu!“ řekla Pajerová v České televizi.

Upozornila také na to, že ze studentských listopadových vůdců nebyl letos na Albertov pozván nikdo. Tehdejší „mladou krev“ dnes na podiu vedle Zemana reprezentoval jen Jan Vidím a Miroslav Jansta. Ani jeden z nich ale podle Pajerové demonstraci neorganizoval. „Jana Vidíma jsme moc neznali, až dlouho po revoluci se stal představitelem studentské unie, ve které už nikdo z nás nebyl. Miroslav Jansta byl mladý komunista, který nám povoloval, jestli tady to shromáždění můžeme mít,“ uvedla.

Monika Pajerová
Monika Pajerová | Foto: DVTV
17:17

"Sametová revoluce se dokonale povedla, protože dnes jsme svobodný stát. Neutiskují nás okupační vojska. Nepodléháme diktátu jedné strany a tajné policie. Zemi nemá v rukou diktátor. Můžeme se svobodně rozvíjet, svobodně mluvit, svobodně psát, svobodně tvořit. (Což ovšem neznamená, že musíme všichni uspět.) Je na nás, jaké si vybereme strany a politiky. Dnes zdrcující většinou poctivě zvolení zástupci zrcadlí naši societu. Nadáváme na ně bez obav, že nás zavřou."

Přečtěte si komentář Martina Fendrycha 25 let pohledem optimisty: Pravda a láska zvítězí.

Foto: Aktuálně.cz
17:14

Až tři stovky masek v nadživotní velikosti odpoledne prošly centrem Prahy v karnevalu Sametové posvícení, který se připojil k oslavám svobody. Občanské iniciativy a hnutí, jež průvod pořádaly, satiricky znázornily problémy současnosti i minulosti. Nápadité masky upozorňovaly například na kauzu pražské opencard s maskou bývalého primátora Pavla Béma i karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na situaci na Ukrajině a nedostatečný zájem Evropy o její řešení.

Průvod vyšel z Václavského náměstí. Za velké pozornosti veřejnosti prošel Národní třídou přes Smetanovo nábřeží a náměstí Jana Palacha dorazil na Klárov. Masky se doprovázely hudbou, smíchem a na kolemjdoucí házely pestrobarevné konfety.

17:12

Dnes si připomínáme 25. výročí sametové revoluce v bývalém Československu. Při této příležitosti bude ve středu v americkém Kapitolu odhalena busta vůdce této revoluce a prvního československého postkomunistického prezidenta Václava Havla. Takovéto pocty se dostalo pouze třem dalším zahraničním osobnostem - Britovi Winstonu Churchillovi, Maďaru Lájosi Kossuthovi a Švédovi Raoulu Wallenbergovi - a Havel si nepochybně zaslouží být mezi nimi, píše na internetových stránkách listu The Washington Post ve svém komentáři Carl Gershman, zakladatel neziskové aktivistické organizace National Endowment for Democracy.

17:10

Menšími potyčkami mezi přívrženci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti a studenty skončily dvě na sobě nezávislé demonstrace v Brně. Zatímco asi 50 extremistů poslouchalo řečníky u lázní na Nových Sadech, z Denisových sadů se blížilo odhadem více než 500 studentů. Policisté je pustili i přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla. Policisté zasáhli až ve chvíli, kdy se k sobě obě skupiny nebezpečně přiblížily na několik metrů a agresivnější jedinci vbíhali do skupiny protivníků. Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat.

16:57

První otázka z publika míří na situaci na Ukrajině. „Považuji Petra Porošenka za velmi silného politika, který je schopen mír na Ukrajině nastolit,“ uvedl Miloš Zeman.

„Že si Rusko vymyslelo novou koncepci války, jedná s pomocí zelených mužíčků v konfliktu, který je asymetrický, hybridní, to je chytrost Ruska. Chytře jako liška se ze zálohy, oklikou, snaží dosáhnout politických výsledků,“ řekl Bronislaw Komorowski.

„Evropa reagovala sankcemi. Někteří jsou proti nim, já k nim nepatřím. Myslím, že jsou účinné,“ míní Joachim Gauck.

16:50

ČTK přinesla přehled incidentů, při nichž na politiky létaly předměty:

- 28. října 1991 se stal terčem spršky vajec v Bratislavě Václav Havel.
- 11. června 1998 zasáhlo vejce do obličeje předsedu ODS Václava Klause.
- 5. března 2000 házeli anarchisté v Brně vejce na ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou.
- 8. července 2008 zasáhli odpůrci výstavby radaru v Brdech rajčetem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
- házení vajíček na politiky ČSSD provázelo v květnu 2009 kampaň před volbami do Evropského parlamentu.

Foto: Jan Langer
16:47

János Áder před studenty na Právnické fakultě uvedl, že rozhodujícím momentem pádu železné opony byla chvíle, kdy se přestali bát demonstranti a místo nich se začali bát policisté. „Chraňte si svobodu, aby nevznikla znovu situace, kdy by si strany vyměnily strach. Kdy byste se začali bát vy,“ řekl Áder.

16:35

Německý prezident Joachim Gauck ve svém projevu na Právnické fakultě upozornil na dění na Ukrajině a v jiných konfliktních oblastech. „Existují výzvy uvnitř našich zemí, ale také vně našich hranic. A u těch se musíme ptát: Jsem jen pozorovatel? Nebo jsem i hráčem a jednatelem?“ řekl Gauck.

16:19

Na Právnické fakultě UK probíhá debata prezidentů Visegrádské čtyřky a Německa. Jako první promluvil Miloš Zeman, který popsal svou účast na listopadových demonstracích. Uvedl, že na Národní třídě spolu s ním nakonec zůstaly jen dva tisíce lidí. "Zaplať pánbůh za to. Ale s odstupem doby čtu o obrovské demonstraci, která otřásla režimem," upozornil. "Chci vyjádřit úctu těm, kteří vytrvali, a pochopení těm, kteří utekli. Jediné, co nepochopím, je, že ti, kdo utekli, jsou dnes největšími hrdiny," dodal Zeman.

15:46

Německého prezidenta Joachima Gaucka podle Hradu zasáhlo na Albertově vajíčko do spánku, uvedla Česká televize. Prezident byl podle prohlášení otřesen, ale pokračuje v programu.

Foto: Vojtěch Marek
15:37

Svůj průvod Prahou uspořádala i Strana svobodných občanů. Zúčastnilo se ho asi třicet lidí, kteří nesli transparent "Mráz přichází z Bruselu". V jejich čele šel předseda strany a europoslanec Petr Mach, jenž na akci dorazil z belgické metropole.

Foto: Vojtěch Marek
15:35

Demonstrace na podporu prezidenta končí a několik stovek lidí se pomalu rozchází. Organizátoři odvezou věnec na Národní třídu. Zbytky demonstrantů ještě podepisují archy na Zemanovu obranu.


Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana.
Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Lucie Kudláčková
15:29

Odhalení pamětní desky na Albertově.

15:17

Prezidenti nyní přistoupili k odhalení pamětní desky. Dav skanduje „Zemane, odstup!“, „Nemáš právo!“ a „Nesahej na to!“.

15:15

Jako poslední z prezidentů dostal slovo Andrej Kiska. „Často si i my na Slovensku klademe otázku: Zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí? My ty ideály stále máme. Vadí nám věci, ale máme jednu důležitou věc, máme svobodu. Dokud se nesmíříme s tím, co nám vadí, nic není ztracené. Ať žije svoboda,“ řekl. Sbor UK i dav nyní zpívají českou státní hymnu.

15:11

Jako další z prezidentů promluvil maďarský prezident János Áder. „Chtěl bych vás poprosit, abychom věnovali minutu ticha a vzpomněli si na oběti komunismu,“ Dav zcela utichl.

15:07

Na Albertově slovo převzal nmecký prezident Joachim Gauck. „Děkujeme vám, děkujeme vašim rodičům,“ řekl. Stějně jako Komorowski i Gauck vzpomněl na Václava Havla.

15:05

Oba znepřátelené tábory zcela zablokovaly pražský Klárov, musí je oddělovat policisté. Ozývají se výkřiky "Sluhove Západu" i "Ať žije Putin".

14:58

Po Miloši Zemanovi vystoupil prezident Polska Bronislaw Komorowski. V ruce měl svazek klíčů, dav utichl. "Zvuk těchto klíčů jsme ve Varšavě slyšeli a nadále ho máme v polských srdcích,“ řekl.

Dav tleská. "Naše solidarita patří těm, kteří chtějí jako my jít na Západ. Patří Ukrajině, patří Moldavsku," dodal Komorowski.

14:55

Kolem Klárova prochází dav zhruba dvou tisícovek lidí z Národní třídy. Dav nese červené karty, píská a skanduje "Miloše do koše" nebo "Miloš je ostuda". Druhý tábor jim odpovídá křikem "Hanba!".

14:54

Slova se na Albertově ujal prezident Miloš Zeman. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ snaží se prezident přehlušit hvizd a skandování. Na pódium létají vajíčka, ochranka prezident a brání deštníky.

14:51

Několikatísícový průvod doprovází na Hrad policie. Dav prochází přes Palachovo náměstí. Přes Karlův most vyrazila druhá, menší skupina s červenými vlajkami s husitským kalichem.

14:47

Na Klárově se na okraji zástupu postavilo několik lidí a beze slova drží nad hlavou červenou kartu. Účastníci demonstrace vyzývají policii, ať je vykáže nebo oddělí od ostatních.

14:46

Na Albertově hovoří Jan Vidím, který se jako student a člen hnutí STUHA revoluce zúčastnil.  „Užijme si dnešní den, je svátkem všech, kteří milují svobodu,“ řekl Vidím. Za ním na pódiu stojí prezident Miloš Zeman. Dav stále skanduje a hvízdá.

14:40

Projev rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy k odhalení pamětní desky k výročí revoluce narušují demonstranti, kteří skandují "Nechceme Zemana!". Je třeba si uvědomit, že k demokracii patří naslouchat," snaží se rektor dav utišit.

14:37

Na Albertově zazpíval sbor Univerzity Karlovy studentskou hymnu. Přes hvízdání a skandování ji ale nebylo téměř slyšet. Nyní se mikrofonu chopil rektor Tomáš Zima.

14:33

Dav mířící na Pražský hrad cestou skanduje. Motto z Národní třídy "Miloše do koše" vystřídalo "Ruský šváb".

14:30

Na Betlémském náměstí se shromáždil početný dav. Průvod s vlajkami a transparenty (například "Exportujeme dobytek do Číny") vyrazil za hvizdu píšťalek směrem k Hradu.

14:26

Na Klárově se podle odhadů sešlo asi 300 lidí.

14:25

Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Miloše Zemana vystoupilo na pražském Klárově asi šest desítek lidí. Nesli transparenty s hesly jako "Miloši, jsme s tebou" nebo "Hanba pražské kavárně". Shromáždění na Klárově uspořádaly odpoledne levicové iniciativy. Cílem akce bylo podle organizátorů kritické zhodnocení vývoje v Česku za posledních 25 let a podpora prezidenta.

14:23

Na demonstraci na podporu prezidenta došlo ke konfliktu, který museli urovnat policisté a členové antikonfliktniho týmu. Když senátor Jan Veleba v projevu tvrdil, ze si členky ruské punkové kapely Pussy Riot v pravoslavnem chramu strkaly "monstranci do vagíny", vystoupil za ním na pódium mladík s tím, ze lže. Účastníci ho okamžitě strhli z pódia a začali se pošťuchovat. Do konfliktu se zapojil i poslanec a bývalý boxer Jaroslav Foldyna.

14:15

U památníku na Národní třídě, který symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, lidé od rána nosí svíčky a květiny. Čekají v dlouhé frontě, než se na ně dostane řada.

Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989.
Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989. | Foto: Reuters
14:09

Na Václavském náměstí náměstí je prozatím klid. Připravuje se tu pouze pódium pro koncert Českého rozhlasu. Ten začne v 18:00 a vystoupí na něm mimo jiné Vladimír Merta, Jaroslav Hutka či Michal Prokop.

"Teď dumej o právu Havlíčku Havle" si s Jaroslavem Hutkou zazpíval i Václav Havel.
"Teď dumej o právu Havlíčku Havle" si s Jaroslavem Hutkou zazpíval i Václav Havel. | Foto: Ludvík Hradilek
14:05

Výročí si lidé na Národní třídě připomínají hudbou i pouličním divadlem. Pořádá se tu jednodenní festival Díky, že můžem!-Korzo Národní. Po ulici proudí stovky lidí a poslouchají kapely u pódií Pravda a Láska, u Národního divadla si prohlížejí časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavují v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde čtou mladí autoři svoji poezii.

14:01

Na akci na podporu prezidenta Miloše Zemana zatím dorazily na pražský Klárov zhruba dvě stovky lidí. Část z nich si přinesla zelené karty v narážce na dopolední akci, kde lidé vystavili prezidentovi "červenou kartu".

13:43

Do pražských ulic vyrazily tisíce lidí, aby si připomněli 17. listopad 1989. Podívejte se, jak probíhají oslavy.

Foto: Vojtěch Marek
13:08

Pondělní koncert Dvořákovy Novosvětské ve slavné Carnegie Hall a vernisáž výstavy originální partitury této symfonie v České národní budově v New Yorku zahájily slavnosti výročí českého přechodu k demokracii. Partituru Novosvětské, která od svého vzniku více než před sto lety neopustila českou půdu, do Spojených států přivezl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

"Českou republiku a USA spojuje osoba skladatele Antonína Dvořáka stejně, jako obě země váže přelomové datum 17. listopadu 1989," řekl Petr Vorlíček, tiskový tajemník předsedy Poslanecké sněmovny.

12:58

Miloš Zeman mezitím na Pražském hradě přivítal hlavy států takzvané visegrádské čtyřky a Německa. Jejich přílet nabral oproti plánům zpoždění několika desítek minut. Hlavy států Zeman oficiálně přivítal za značného zájmu novinářů ze všech pěti zemí v Trůnním sále Pražského hradu. Řekl jim, že je vítá na hradě, který byl postupně stavěn po tisíc let.

Miloš Zeman, Bronislaw Komorowski, Andrej Kiska, a Petro Porošenko na nedělním summitu v Bratislavě.
Miloš Zeman, Bronislaw Komorowski, Andrej Kiska, a Petro Porošenko na nedělním summitu v Bratislavě. | Foto: Reuters
12:55

Podle Přikryla přišlo na happening na Národní třídu mezi 7 a 10 tisíci lidí. Přesnější odhad je podle něj nemožný, jelikož mnoho účastníků bylo i v postranních ulicích. "Ráno bylo na událost přihlášeno skoro 19 000 lidí," řekl Aktuálně.cz.

12:54

"Organizace probíhala samospádem, pracovalo na tom asi 20 lidí po dobu 14 dnů. Normálně jsme zašli na magistrát, kde vše proběhlo profesionálně. Kontaktovali jsme policii kvůli bezpečnosti. Už nevím, kdo vymyslel ty červené karty, ale byl to někdo v diskuzi na Facebooku," řekl Aktuálně.cz organizátor demonstrace na Národní třídě Martin Přikryl. "Bylo pro mě důležité dát najevo, že existuje velká skupina lidí, která nesouhlasí s politikou Miloše Zemana," dodal.

Foto: Ludvík Hradilek
12:37

Na protest proti prezidentu Miloši Zemanovi dorazilo dnes na pražskou Národní třídu odhadem několik tisíc lidí. Účastníci protestu drželi s transparenty s nápisy jako "Nechceme být ruská kolonie" nebo "Zeman sem, Zeman tam" v narážce na prezidentova slova z rozhlasového rozhovoru, v němž použil vulgární výraz. "Pane prezidente, Miloši Zemane, přestože jste dostal podporu nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zemi sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkce jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země," znělo z reproduktorů. 

Foto: Vojtěch Marek
12:01

Dav na Národní třídě se už rozptýlil. Z protestů se přešlo na oslavy a ulicí zní hudba.

11:56

Premiér Bohuslav Sobotka před polednem odletěl na čtyřdenní návštěvu Spojených států. Jejími vrcholy budou setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem v Bílém domě a odhalení busty bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v budově amerického Kongresu.

Foto: Úřad vlády ČR
11:49

Proti Zemanovi se demonstrovalo i v Brně. Podle České televize se tu sešlo kolem 500 lidí.

11:33

Zaplněná Národní třída v Praze.

11:15

Pořadatel demonstrace na Národní třídě vyzývá účastníky, aby poslali všechny červené karty na Hrad jako korespondenční lístky. Po zaznění píšťalky začíná číst manifest a lidé na povel zvedli červené karty nad hlavu. "V získané funkci jste se zpronevěřil. Nechráníte naši státnost ani naši čest. Zvažte prosím abdikaci," vzkazuje prezidentovi. Ve 14:00 se má průvod vydat z Betlémského náměstí na Pražský hrad.

Foto: Reuters
11:09

Položením věnců v Bratislavě dnes prezidenti Slovenska, Maďarska, Německa a Polska uctili oběti komunistického režimu v Československu. Pietní akce završila na Slovensku dvoudenní oficiální část připomínky 25. výročí pádu komunismu. Nejvyšší představitelé zmiňovaných států kladli věnce k památníku Brána svobody u soutoku řek Dunaj a Morava pod hradem Devín v okrajové části slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Odhalen byl v roce 2005, kromě jiného na památku čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa

11:01

Dav píská na píšťalky, mává červenými kartami. Mezi lidmi jsou ukrajinské vlajky, ale i výtisky románu Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna. Ozývá se skandování "Miloše do koše". Happening proti současnému prezidentovi začne v 11:10.

Foto: Aktuálně.cz
10:56

Na Národní třídě se už šikují lidé s červenými kartami a transparenty. Je tu překvapivě hodně seniorů, ale i dětí, hláší z místa reportérka Aktuálně.cz. Policisty v uniformách na místě moc vidět není. Na místo dorazil pochod lidí, kteří mají na transparentech přeškrtnuté portréty diktátorů, ale i prezidenta Miloše Zemana.

10.14

"Názory, že demonstracemi si český národ v roce 1939 vlastně uškodil, jsou mylné. Pocházejí ze stejného soudku jako kritika pozdějšího atentátu na protektora (Reinharda) Heydricha. Všechny tyto postoje jsou velmi krátkozraké, protože ignorují dlouhodobé likvidační úmysly nacistů s českým národem," připomněl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Milan Štěch
Milan Štěch | Foto: Aktuálně.cz
9.56

Položit květiny na Národní třídu přišel také premiér Bohuslav Sobotka, ministr školství Marcel Chládek nebo bývalý prezident Václav Klaus.

9.46

Výročí 17. listopadu se dotkne i pražské dopravy, od rána nejezdí přes Národní třídu tramvajové linky 1820 a 22. Mimořádně objíždí trasu přes Jiráskovo a Palackého náměstí. Až do zítřejšího rána také nejezdí metro na lince A v úseku Depo Hostivař – Náměstí Míru. Jako náhrada je zavedena tramvajová linka XA.

Foto: Jakub Plíhal
9.23

Už od rána si lidé listopadové události připomínají na Národní třídě v Praze, na místo nosí svíčky i květiny. Mezi prvními z politiků přišli zástupci hnutí ANO s předsedou a ministrem financí Andrejem Babišem. Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit. "Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům potom, co od památníku odcházel. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály.

Foto: Vojtěch Marek
9:09

Nedodržení ideálů Sametové revoluce nebo pozitivní vývoj? Na to se snaží odpovědět dva protichůdné texty komentátorů Aktuálně.cz. Ten optimistický si můžete přečíst ZDE, pesimistický zase TADY.

7.40

Na Sametovou revoluci se nevzpomíná jen v Česku. Ve speciální reportáži na ní upozorňuje i britská BBC. Ve videu, v němž hovoří například i Klausův kancléř Petr Hájek, televize především porovnává tehdejší nadšení a současnou politickou situaci.

7:16

Jen v centru Prahy se mají dnes uskutečnit celkem dvě desítky shromáždění. Otevřeno pro zájemce bude mít ministerstvo dopravy, v jeho budově mělo sídlo vedení předlistopadové komunistické strany.

Foto: Thinkstock
7:13

Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz. Happeningy, demonstrace i pietní akce pro Vás budeme celý den sledovat živě.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2014 23:33
 

Právě se děje

Další zprávy