Besser rezignoval, ve hře o jeho křeslo je sedm jmen

Domácí Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Domácí, Jan Němec (redaktor)
8. 12. 2011 12:25
Ministr kultury rezignoval pár dní poté, co vyšlo najevo jeho vlastnictví bytu na Floridě
Jiří Besser.
Jiří Besser. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) končí ve vládě. Necítí prý podporu ze strany svých kolegů. Rozhodl se tak několik dní poté, co deník Insider přišel s informacemi o ministrově bytu v golfovém resortu na Floridě.

Nedostal jsem prostor se obhájit, tvrdí ukřivděně. Kdo přijde na jeho místo, to se dozvíme nejdříve v pondělí. Hnutí Starostové mluví o sedmi možných kandidátech.

Kromě již od středy favorizované poslankyně Aleny Hanákové v kuloárech znějí jména jako Radek Zdráhal (náměstek ministra) či Zuzana Lapčíková (muzikantka).

Besserovu rezignaci už premiér Petr Nečas přijal. "Jeho demisi jsem očekával. Zároveň bych chtěl říct, že pan ministr odvedl velký kus práce na církevních restitucích," prohlásil premiér s tím, že demisi přiveze na Hrad až příští týden, protože odlétá na summit Evropské unie.

Odchod z vlády Besser nabídl už toto pondělí, tehdy jej ovšem podmínil tím, že mu někdo předloží důkazy, že se dopustil korupce. Zároveň rezolutně popřel, že by figuroval v "korupční aféře".

To ovšem netvrdí ani deník Insider, který na aféru upozornil, ani následně Aktuálně.cz.

Kdo po Besserovi?

Za žhavou kandidátku na uvolněné ministerské křeslo je považována Alena Hanáková, poslankyně za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí.

Šéf hnutí a také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík ale ve čtvrtek uvedl, že ve hře je až sedm jmen. Konkrétní však být nechtěl.

O Besserově nástupci se bude rozhodovat zřejmě až v pondělí, kdy se sejde celostátní výbor hnutí.

"Alena Hanáková je šaramantní dáma, umí řešit problémy. Myslím, že bude dobrá ministryně kultury," řekl Aktuálně.cz už ve středu zdroj z vedení strany.

Sama Hanákové ale podle zdrojů z nitra strany s kývnutím na nové angažmá váhá.

Podstatou aféry je fakt, že Jiří Besser ani jako starosta Berouna, ani jako poslanec a ministr nepřiznal svou účast ve firmě Comoros Group, založené v květnu 2009 a registrované na Floridě.

Firma vlastní nemovitost v tamějším golfovém resortu. Není také jasné, z jakých peněz Besserův společník splatil hypotéku na floridský byt.

Premiér Petr Nečas už po pondělním Besserově vystoupení ministra vyzval, aby doložil, z čeho firma byt na Floridě financovala.

Dokumenty o nepřiznané firmě a bytu ministra Bessera:

Gazdík: Politik se s odsouzenými stýkat nesmí

"Je to příspěvek ke zlepšení politické kultury v Česku," přivítal Besserův krok jeho stranický šéf Petr Gazdík.

Dodal, že Besser bude muset přes svou rezignaci vysvětlit kauzu stranickým kolegům. "Byť jsme zažili řadu mnohem horších kauz a ministr se korupce nedopustil, politik se s odsouzenými stýkat nesmí," míní.

Za nešťastné považuje Gazdík, že se do řešení kauzy připletla Besserova dlouho plánovaná návštěva Vatikánu, z níž se vrátil ve středu v podvečer. "Mediální tlak byl tak velký, že se nešlo nevyjadřovat," hájil Gazdík nekompromisní postup STAN.

S exministrem, který je také poslancem, se chce sejít ve čtvrtek odpoledne. Také Nečas se s končícím členem vlády hodlá osobně sejít, aby vyslechl jeho pohled na kauzu. To však na faktu demise už nic nezmění.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Reuters

"S povděkem zaznamenal" Besserovu rezignaci i předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Vyvedl konsekvenci z toho, co se posledních týdnech stalo," řekl v Bruselu.

Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je Besserovo rozhodnutí krokem, kterého je třeba si vážit. "Jen zdůrazňuji, že pan ministr se nedopustil žádné korupce ani ničeho nečestného. Byl příliš neopatrný v tom, komu věří jako svému příteli," poznamenal.

"Jakkoliv je nepříjemné, že jednotlivé ministry této vlády stíhají skandály. Je ale velký posun, že je z toho vyvozována osobní odpovědnost," řekla vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV).

Podle opoziční ČSSD byl Besserův odchod z vlády jediným možným řešením. "Ministr ztratil důvěryhodnost, nebylo jiné řešení," podotkl šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.

Rekapitulace kauzy

Floridský byt.
Floridský byt. | Foto: www.floridarealestateinmls.com

Jiří Besser porušil zákon tím, že neuvedl svou účast ve firmě Comoros Group. To nepopírá a už prohlásil, že je připraven nést následky v přestupkovém řízení.

Dalším společníkem firmy je ovšem Pavel Hrách, pravomocně odsouzený za to, že uplácel vysokou úřednici České konsolidační agentury. Už předtím byl jednou odsouzen za podvod.

Firma Comoros Group splatila hypotéku za floridský byt ve výši 230 tisíc dolarů (asi 4,4 milionu korun) letos, tedy za dva roky.

Jiří Besser v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že vše platil Pavel Hrách. Hrách v rozhovoru pro Týden.cz vysvětloval, že měl peníze z prodeje své firmy, asi 15 milionů korun.

Zároveň ale Pavel Hrách vystupoval jako nemajetný - letos v listopadu protestoval u soudu proti pokutě 600 tisíc korun a předložil doklad, že mu byly v jiném, obchodněprávním sporu prominuty soudní poplatky.

 

Právě se děje

Další zprávy