Benešovy dekrety prolomeny, rod Walderode získá majetek

Tomáš Fránek
1. 9. 2008 15:32
Šlechtic nebyl kolaborant spolupracující s Němci
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Je to průlomový verdikt - Nejvyšší soud rozhodl, že šlechtic Karel de Fours Walderode nebyl kolaborant spolupracující za války s Němci, ale loajální československý občan.

A na základě tohoto stanoviska, které potvrdilo rozsudek Krajského soudu v Liberci, musí obec Žďárek u Turnova vydat Johanně Kammerlanderové les o rozloze čtvrt hektaru. V případě lesa jde o zanedbatelný majetek.

Verdikt Nejvyššího soudu je ale podstatný i pro další případy týkající se tohoto rodu. Kammerlanderová v roce 2005 požádala o pozemky a budovy v hodnotě přibližně 120 milionů korun. Vlastníky jsou například město Turnov, Pozemkový fond, Lesy České republiky a Státní památkový ústav - vlastník zámku Hrubý Rohozec.

"Nebylo adekvátní zjištění, že se Karel de Fours Walderode provinil proti československému státu," uvedl senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Ludvíkem Davidem.

Šlechtice vyvlastnily Benešovy dekrety

Případ Walderode provázely od počátku spory o československé občanství hraběte a jeho spolupráci s nacisty.

Foto: Aktuálně.cz

Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek na základě Benešových dekretů bezprostředně po skončení druhé světové války.

V roce 1947 úřady Walderodemu československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel.

V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty.

To ale podle Nejvyššího soudu není pravda, dokumenty a svědectví hovoří ve prospěch Walderodeho. Walderode se o rodový majetek přihlásil v roce 1992 a o deset let později zemřel.

Počínání šlechtice podle soudu dosvědčují desítky svědectví lidí i úřadů, a to dokonce i těch komunistických, které majetek zabavily.

"Názory na osobnost a chování Karla Walderodeho za německé okupace, a to výrazně v jeho prospěch, vyslovily podle předložených listin takřka desítky lidí, několik institucí a organizací a v ještě daleko pozdější době roku 1956 dokonce i zpráva Okresního oddělení ministerstva vnitra. A to šlo o komunistický režim, jenž připravil jmenovaného o veškerý majetek," uvedli soudci.

Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že se v diskusi objevovaly urážlivé a vulgární příspěvky, redakce se rozhodla ji uzavřít. Omlouváme se všem slušným diskutujícím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy