Colloredo-Mansfeldové musejí oželet dobříšský mobiliář

Tomáš Fránek
24. 7. 2008 18:25
Ústavní soud potvrdil zamítavé verdikty
Foto: www.czechtourism.cz

Brno - Šlechtický rod Colloredo-Mansfeld definitivně prohrál soudní spory, v nichž usiloval o navrácení předmětů, které tvořily mobiliář zámku v Dobříši.

Zamítavé verdikty nyní potvrdil Ústavní soud.

Samotný zámek, který v době totalitního Československa proslul jako objekt Svazu spisovatelů, se do majetku rodu vrátil už v roce 1998 po šesti letech sporů.

Byl proces spravedlivý?

Se stížností u Ústavního soudu neuspěl Jerome Colloredo-Mansfeld.

Chtěl od Národního památkového ústavu získat tisíce předmětů, které tvořily původní mobiliář. Podle stěžovatele se převod věcí ze zámku uskutečnil v roce 1950 formou "okupace Státní kulturní komisí".

Soudy jeho nárok zamítly, podle nich usiloval o vydání mobiliáře pozdě.

Šlechtic ve stížnosti k nejvyšší soudní instanci uvedl, že nižší soudy porušily jeho právo na spravedlivý proces. "Soudy postupovaly formalisticky a příliš restriktivně, v rozporu se smyslem a účelem zákona," uvedl v ústavní stížnosti.

Všechno řeší zámek

Senát Ústavního soudu vedený Jiřím Muchou ale stížnost jako návrh zjevně neopodstatněný odmítl.

Příčina toho, že předměty nebyly vydány, je podle něj už v předchozím restitučním řízení, kdy byl vydán samotný zámek. Náprava tohoto stavu už není možná.

"Důvody pro zásah do nezávislé rozhodovací činnosti obecných soudů tak ze strany Ústavního soudu zjištěny nebyly," rozhodli ústavní soudci.

Slib šlechtice Jeronýma

Rod Colloredo-Mansfeldů na zámku v Dobříši pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší. O tři roky později ho zkonfiskoval stát a byl využíván jako Domov spisovatelů. Pro veřejnost byl zámek po desetiletí uzavřen.

Majitel zámku Jeroným Colloredo-Mansfeld musel po nástupu komunistů k moci a znárodnění rodového majetku opustit zemi. Vrátil se až po listopadu 1989, zemřel v roce 1998.

Před svou smrtí dal místní radnici veřejný příslib, že anglický park u zámku o rozloze téměř 30 hektarů zůstane až do 31. ledna 2046 bezplatně přístupný veřejnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy