reklama
 
 

Policie musí smazat odposlechy z kauzy Kinský

17. 10. 2007 11:12
Právníka sledovali jen proto, že hájil klienta

Brno - Ústavní soudci dnes nařídili zničit záznamy telefonních hovorů speciálního policejního týmu Majetek určeného na sledování členů šlechtických rodů, ve kterých policisté "napíchli" právníka Jaroslava Čapka.

Čapek zastupuje Františka Oldřicha Kinského - jednoho z potomků významných šlechtických rodin žádajících v Česku o vydání majetku.

Chybovala policie i soud

Podle ústavních soudců neměla být možnost zaznamenávat telefonní hovory vůbec soudem povolena. Soud se totiž vůbec nezabýval otázkou, zda bylo trestní řízení s Čapkem řádně zahájeno nebo k čemu získání záznamů hovorů sloužilo.

"Soud před vydáním povolení ani nezabýval důvodnosti trestního řízení, ani konkrétním účelem vyžadovaných informací o uskutečněném telekomunikačním provozu," uvedl soudce Jiří Nykodým. Celý spis o Čapkovi měl přes čtyři tisíce stránek a obsahuje i údaje zpravodajských služeb.

Nykodým zdůraznil, že celé řízení bylo zbytečné. Podle něj to bylo zřejmé již v samotném počátku rozsáhlého vyšetřování.

Soudci také uvedli, že policie musí zničit záznamy o telefonních hovorech, které jsou stále zaneseny ve spise.

Čapek po rozhodnutí soudu uvedl, že není vyloučeno, že bude po státu požadovat omluvu a také odškodnění. "Je to velké vítězství," uvedl.

V roce 2004 nechala policie - se souhlasem státního zástupce i soudu - sledovat telefonní hovory nejenom Kinského, ale i jeho advokáta. K povolení odposlechů ovšem využili kriminalisté nestandardní kličky.

Čapka totiž obvinili, že zamlčoval důležité důkazy a používal jen ty, které se hodily k obhajobě Kinského. Tedy používal postup běžný při obhajobě zájmů svého klienta.

Zastavené trestní řízení

Policie ze seznamu uskutečněných hovorů například zjistila, že si advokát volal s novináři z České tiskové kanceláře či s aktivistou a předsedou spolku Šalamoun Johnem Bokem.

Po dvou letech bylo Čapkovo trestní řízení zastaveno.

Proti odposlouchávání Čapka také ostře protestovala Česká advokátní komora.

"Česká advokátní komora důrazně protestuje proti takovým praktikám policie i proti tomu, že soudy zcela benevolentně takové odposlechy povolují. Přitom se tak děje zejména v případech, v nichž je nakonec věc odložena nebo trestní stíhání zastaveno," uvedla Česká advokátní komora v prohlášení.

Ústavní soudci dnes dali Čapkovi zapravdu, advokát má povinnost chránit práva svého klienta a pokud by postupoval jinak, dostal by se do rozporu se zákonem.

Tým majetek

"Při výkonu advokacie je povinen využívat důsledně všechny zákonné prostředky a v jejich zájmu uplatnit v zájmu klienta vše, co podle svého přesvědčení pokládá za prospěšné," uvedli soudci.

V roce 2004 začal na základě rozkazu náměstka policejního prezidenta Jaroslava Macháněho fungovat v celé republice policejní tým "Majetek".

Policisté měli za úkol prověřovat restituční nároky šlechtických rodů. O týmu věděl i tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross.

autor: Tomáš Fránek | 17. 10. 2007 11:12

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama