Tajná akce "Balík". Inspekce šetří zásilky zbraní pro vězně

Marek Pokorný Karel Hrubeš Marek Pokorný, Karel Hrubeš
19. 11. 2014 18:55
Vyšetřování má odhalit, zda důstojníci GIBS neporušili zákon, když skrytě prověřovali bdělost dozorců ve věznicích. Kauzou se zabývá i poslanecká komise.
V balících pro vězně byly dohromady dva nože a několik žiletek. Dozorci naštěstí všechny odhalili
V balících pro vězně byly dohromady dva nože a několik žiletek. Dozorci naštěstí všechny odhalili | Foto: Thinkstock

Praha Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) tajně posílala vytipovaným vězňům balíčky se zbraněmi a zjišťovala, zda je bachaři odhalí.

Zkouška bdělosti dozorců vyšla a za mříže žádné zakázané předměty neprošly. Jenže neobvyklý test, na který před měsícem upozornil deník Aktuálně.cz, má nyní dohru. Pracovníci speciálního odboru GIBS zkoumají, zda jejich kolegové neporušili zákon.

Akci nazvanou "Balík" totiž pečlivě utajili a nedali o ní vědět ani špičkám Vězeňské služby nebo jejich nadřízeným z ministerstva spravedlnosti. Při případném selhání dozorců tak hrozilo, že se vězni ozbrojí noži či žiletkami.

Prověřování, zda důstojníci GIBS nechybovali, se vede v utajeném režimu. Detaily proto neznají ani poslanci sněmovní Komise pro kontrolu GIBS, kteří mají dohlížet na činnost inspekce. "Probíhá tam trestní řízení," uvedl bez podrobností předseda komise Václav Klučka (ČSSD).

Není tak jasné, kdo je podezřelý a kam konkrétně speciální útvar inspekce míří. Odmítá to sdělit i GIBS, která byla zřízená předloni a vyšetřuje trestnou činnost policistů, celníků a bachařů.

"Pokud předseda komise řekne, že více věc nebude komentovat, tak si k tomu netroufnu říct nic já ani nikdo jiný," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Zkoušku vedl náměstek

Zkoušku "Balík" vedl náměstek ředitele inspekce pro speciální služby Roman Ševčík. Potvrdil to jeho bývalý kolega Dušan Brunclík, který byl do letošního června rovněž náměstkem inspekce.

Brunclík se na prověrce rovněž podílel, na dokumentech je totiž jeho podpis. Brání se však, že veškerá odpovědnost ležela na Ševčíkovi.

"Podpis jsem dával ve fázi, kdy jsem neznal scénář předmětných zkoušek, obsah balíků ani další podrobnosti. Dal jsem jen souhlas, za vše ostatní odpovídal náměstek Ševčík," řekl už dříve Brunclík.

Vyzbrojili by vězně

Zvláštní test ve věznicích provedla Generální inspekce bezpečnostních sborů loni v létě. Tajná akce mohla ohrozit nejen dozorce, ale i samotné trestance. Pokud by u vězně našli nůž, těžko by vysvětloval, kdo mu ho poslal a že ho vlastně vůbec nechtěl.

Spornou akcí se proto tento týden zabývala i sněmovní komise, před kterou šéf GIBS Ivan Bílek „test spolehlivosti“ obhajoval. Komise se podle jejího předsedy Václava Klučky s ředitelem Bílkem shodla na tom, že podobné situace by se už neměly opakovat.

"Ředitel inspekce se dohodl s Vězeňskou službou a ministerstvem spravedlnosti na další budoucnosti provádění těchto zkoušek tak, aby nedocházelo zbytečně k různým extrémům," uvedl Klučka. "Dojde k posílení vzájemné informovanosti. Ale až v době, kdy už to neohrozí provedení zkoušky," dodal.

Spory v komisi

Sám Klučka je přitom přesvědčen, že akce inspekce byla v pořádku. Stejně jako další jiné akce, které komise v minulosti prověřovala a porušení zákona neodhalila. "Podle mého názoru zákon tentokrát nebyl porušen," řekl Klučka. Dodal, že blíže případ nemůže s ohledem na utajení komentovat.

Někteří Klučkovi kolegové z komise jsou ale v hodnocení akce opatrnější. Třeba místopředsedkyně komise a bývalá novinářka Jana Lorencová (ANO) tvrdí, že zákon mohl být porušen. Připouští ale, že nezná detaily.

"Já si myslím, že tam trestný čin byl. Ale vycházím jen z informací, které byly v médiích," říká s tím, že od samotné inspekce nemá dostatek potřebných informací. Proto si od ředitele Ivana Bílka vyžádala zodpovězení dalších otázek, a sněmovní komise se tak ke kauze vrátí na některém z dalších jednání.  

"Paní Lorencová se pořád jen na něco ptá," reagoval Václav Klučka. Potvrdil však, že projednávání bodu komise přerušila a žádné usnesení nepadlo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy