O Babišův střet zájmů se už spor nevede, Česko nyní čekají dohady s EU o stamiliony

Jan Horák Jan Horák
2. 12. 2019 19:48
Asi ještě nikdy čeští politici tak horlivě nedebatovali o tom, jaký je význam slova konečný. Valnou část pondělí probíhal spor, jestli lze tento přívlastek přiřadit auditní zprávě z Evropské komise. Report mluví o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Zjištění evropských auditorů navzdory tvrzení premiéra konečné opravdu je. Česko už bude hrát jen o to, kolik za jeho konflikt zájmů zaplatí.
Otázka, zda je český premiér ve střetu zájmů, je tak již Evropskou komisí zodpovězena.
Otázka, zda je český premiér ve střetu zájmů, je tak již Evropskou komisí zodpovězena. | Foto: ČTK/Deml Ondřej

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a tiskový odbor jejího resortu při komunikaci s novináři věnovali veškerou energii tomu, aby o čerstvé auditní zprávě nepsali coby o finální. Snažili se vzbudit zdání, že Česká republika má účinné prostředky k obraně. Tedy že ještě může Evropskou komisi přesvědčit, že premiér Babiš se ve střetu zájmů nenachází.

"V každém případě není pravda, že je to konečná podoba auditní zprávy," uvedl premiér Babiš, který byl v pondělí na klimatické konferenci v Madridu. Později vzkázal, že to z pohledu EU "asi konečný audit" je, ale že ho česká strana určitě nepřijme.

"Je jasně zřejmé, že nejde o finální rozhodnutí," psala i ministryně Dostálová v esemeskách novinářům. Odpoledne ale nakonec sama v rozhovoru pro Deník N připustila, že auditní zjištění finální je. Zbývá ale ještě určit, kolik Česká republika za špatnou správu dotací zaplatí.

Otázku, zda je český premiér ve střetu zájmů, už Evropská komise zodpověděla. Zásadní nyní bude, jak na ni Česko zareaguje. "Evropská komise zaslala českým úřadům finální verzi auditní zprávy. Za dva měsíce má Česká republika poslat komisi informace o tom, jak implementuje doporučení v auditní zprávě," uvedla pro HN a Aktuálně.cz mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Magdaléna Frouzová.

Babiš kontroluje Agrofert

Na klíčový závěr prověrky v neděli večer upozornil týdeník Respekt, podle jeho zdrojů je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Babišova neudržitelná pozice spočívá v tom, že se coby předseda vlády podílí na podobě dotační politiky, z níž do značné míry těží holding Agrofert. Babiš přitom v holdingu uplatňuje vliv. Auditní zpráva se sice na veřejnost nedostala, zjištění Respektu však žádná z evropských či tuzemských autorit nerozporovala.

Finální report zopakoval to, na co upozornila předběžná zjištění prověrky z letošního května. Přestože Babiš uložil Agrofert do dvou svěřenských fondů, coby konečný uživatel jeho výhod má zájem na prosperitě koncernu. Do řídících pozic fondů navíc instaloval svou ženu či profesní kolegy, kteří nemohou holding prodat. "Pan Babiš tyto dva svěřenské fondy kontroluje a skrze ně kontroluje i skupinu Agrofert," uváděl předběžný audit.

Proč je Babiš ve střetu zájmů

Evropská komise se při svých zjištěních opírá o dva základní předpisy. Prvním je český zákon o střetu zájmů (zákon č. 159/2006 ve znění platném od února 2017). Jeho jádrem je omezení, podle kterého "je zakázáno poskytnout dotaci (…) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář (…) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 %."
Druhým je evropské nařízení z 18. července 2018, podle něhož je ve střetu zájmů každý, "je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací (…)."

Na tahu je nyní Česko. Nicméně nemá situaci v rukou, jak naznačuje ministryně Dostálová. "Česká republika nemá dva měsíce na to, aby se k tomu vyjádřila. Česká republika má dva měsíce na to, aby napravila situaci," upozorňuje Milan Eibl, analytik neziskové organizace Transparency International, která Evropskou komisi na Babišův možný střet zájmů upozornila a na jejíž podnět komise audit spustila.

Česko musí přijmout opatření

Co má nyní Česko udělat, je součástí auditní zprávy. Přestože její obsah není veřejný, doporučení lze v základních rysech odvodit. Premiér bude muset svůj vztah s Agrofertem narovnat tak, aby se zbavil svého vlivu na koncern. České úřady odpovídající za proplácení a správu dotací, ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí, zase nastaví taková kontrolní opatření, aby vyloučila proplácení subvencí neoprávněným subjektům.

"Nám celou dobu šlo o to, aby Andrej Babiš vyřešil střet zájmů. Buď tím, že se Agrofertu zbaví, ať už ho prodá, nebo nastaví takový mechanismus, který ho úplně odstřihne od jakéhokoliv vlivu nad touto firmou," podotkl pro Aktuálně.cz ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka.

David Ondráčka
David Ondráčka | Foto: DVTV

Smyslem požadované nápravy je, aby na evropské peníze v tuzemsku dosáhl jen ten, kdo se na podobě dotační politiky či procesu schvalování subvencí nepodílí. Tedy aby se stávající situace neopakovala. Do dvou měsíců musí Česko Bruselu vyjmenovat, jaké konkrétní kroky v tomto duchu podniklo. Navzdory tvrzení premiéra není v pozici, že si může dovolit doporučení Evropské komise přehlížet.

"Komise by v takovém případě přistoupila k tvrdšímu řešení. Jedná se tu o peníze evropských daňových poplatníků, které komise musí hájit. V extrémním případě se můžeme dostat k tomu, že by se pozastavovaly platby nejen pro Agrofert, ale pro celou Českou republiku," upozorňuje analytik Transparency International Eibl.

Česká republika za Babiše zaplatí na každý pád

Už teď je však jisté, že Česká republika za Babišův střet zájmů zaplatí, jde o trest za porušení dotačních pravidel. Součástí závěrečné zprávy je i návrh na takzvanou korekci, tedy finanční opravu. To znamená, o kolik peněz Česko přijde. V praxi Evropská komise o danou částku pokrátí balík peněz určený dané zemi pro nadcházející programové období, přičemž rozdílový obnos dotyčný stát doplatí ze svého.

V tomto smyslu má ministryně Dostálová pravdu, že nejde o finální rozhodnutí. O výši částky se obě strany začnou přít v takzvaném dohadovacím řízení. Tento proces může trvat i několik měsíců. K návrhu finanční opravy ze strany Bruselu vznese česká strana připomínky. Komise je vezme v úvahu, aby vypracovala finální rozhodnutí. Pokud se česká strana bude chtít postavit i proti němu, následuje veřejné slyšení.

Návrh korekce lze v tuto chvíli opět jen hádat. V předběžné auditní zprávě z května letošního roku se psalo o 451 milionech korun. Jde o dotace na celkem sedmnáct projektů, které Agrofert v rozporu s předpisy inkasoval. Jedná se třeba o subvence na inovaci výrobních postupů pro Lovochemii nebo novou linku na toastový chléb Penam v pekárně Zelená louka u Prahy.

Proti výši korekce má Česká republika ještě jeden, krajní případ obrany, pokud vyjednávací proces selže. Mohla by Evropskou komisi žalovat u Evropského soudního dvora, jako žalobce by figuroval stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj. "Paní ministryně má ale obhajovat zájmy českého státu a ty jsou vymoct peníze od Agrofertu co nejdříve zpátky," řekl Aktuálně.cz senátor Lukáš Wagenknecht, který se audity zabývá profesně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy