Audit firem okolo Agrofertu je konečný, uvedl mluvčí Evropské komise

ČTK ČTK
2. 12. 2019 18:33
Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je konečný. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož musí české úřady do dvou měsíců Bruselu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě. Lhůta se začne počítat od chvíle, kdy do Prahy dorazí český překlad anglického originálu, který obdrželo české ministerstvo pro místní rozvoj v pátek.
Andrej Babiš na tiskové konferenci poté, co státní zástupce zastavil jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Andrej Babiš na tiskové konferenci poté, co státní zástupce zastavil jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. | Foto: ČTK

 Komise zároveň trvá na tom, že obsah zprávy je tajný. Podle české místopředsedkyně EK Věry Jourové bude možné požádat o zveřejnění zprávy po ukončení auditního procesu, o němž auditoři rozhodnou v závislosti na české reakci.

Premiér Babiš v pondělí prohlásil, že auditní zpráva Evropské komise zabývající se dotacemi pro firmy kolem Agrofertu není konečnou verzí dokumentu. Mluvčí komise ale sdělil, že zpráva je definitivní. Brusel podle něho musí doručit českým úřadům překlad anglického originálu zprávy.

Jde o evropské finance, oponuje opozice tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že Evropská komise nemá v případě auditu jeho střetu zájmů autoritu pro výklad českého práva. Na společném postupu se opoziční strany domluví v úterý ráno na společné schůzce, kterou svolali Piráti. "EU je kompetentní, neboť jsou to evropské peníze - v opačném případě by to znamenalo milá EU plať, my si to tu rozdělíme (rozkrademe), jak nás napadne," řekl ČTK předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa má premiér pravdu, protože rozhodnutí je možné přezkoumat soudy.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se úterního jednání nezůčastní. "Dokud nebudu znát obsah zprávy a návrh dalšího postupu ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, nebudu se žádných jednání mimo vládu účastnit," napsal dnes Hamáček ČTK. 

 České úřady podle komise nemohou zprávu rozporovat, jak tvrdí Babiš, ale pouze reagovat na jednotlivá její doporučení. "Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlily, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení," řekl novinářům mluvčí komise Eric Mamer.

Obsah dokumentu nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, Evropská komise konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že zákon neporušil. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Veřejnost se podrobnosti auditní zprávy může podle Jourové dozvědět nejdříve poté, co česká strana dodá Bruselu svou reakci.

Eurokomisařka Věra Jourová.
Eurokomisařka Věra Jourová. | Foto: Lukáš Bíba

"Zda bude po skončení auditního procesu zpráva zveřejněna, to bude záležet na auditním orgánu," podotkla Věra Jourová. Na auditní zprávě se podle ní nic měnit nebude a délka samotného procesu bude záležet na české reakci.

Zpráva, kterou dostalo české ministerstvo, se týká dotací ze strukturálních fondů EU. Evropská komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy