Ťok je poctivý ministr, za kterého se "na úřadu nekrade", tvrdí Babiš

ČTK ČTK
3. 2. 2019 12:51
Premiér Andrej Babiš se opět postavil za ministra dopravy Dana Ťoka. Ministr má podle něj rezervy v komunikaci s veřejností. "Já jsem mu vyčítal hlavně to, že nekomunikuje pozitiva," řekl Babiš. Ministři z hnutí ANO mají teď do konce února předložit popis toho, co dosud udělali od svého nástupu do funkce. V nedělním pořadu deníku Blesk to při debatě o možných změnách ve vládě uvedl premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér uvedl, že ministři mají popis své dosavadní činnosti odevzdat do 28. února. "Většina z nich nastoupila 13. prosince (2017), chci s nimi mluvit o tom, co udělali, jaké mají plány. Aby měli cíl z hlediska legislativy, výkonu, jak budou šetřit," řekl premiér.

Při dotazech na budoucnost jednotlivých ministrů konkrétní být nechtěl. U ministrů školství Roberta Plagy (ANO) a spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ale vnímá podporu odborné veřejnosti.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který byl kritizován kvůli prosincovému kolapsu na D1, je podle Babiše poctivý ministr, za kterého se "na úřadu nekrade". Ťok má podle Babiše rezervy v komunikaci s veřejností. "Já jsem mu vyčítal hlavně to, že nekomunikuje pozitiva," konstatoval Babiš.

Premiér se nechtěl vracet k nedávným vyjádřením některých ministrů koaliční ČSSD, že kvůli kauze Čapí hnízdo by byla lepší vláda bez Babiše. "Já to vnímám, že jejich rétorika má souvislost s jejich sjezdem, beru to jako jejich osobní kampaň," uvedl Babiš.

Ministerstvo práce a sociálních věcí versus finance

Zmínil ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce Janu Maláčovou (oba ČSSD), kteří chtějí na začátku března usilovat o funkce místopředsedů ČSSD. Kdyby podle Babiše pokračovali ve své rétorice i po sjezdu, atmosféře ve vládě by to nepřidalo.

Právě střety Maláčové a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou podle Babiše nyní ve vládě nejvýraznější. Přou se ale také MPSV a ministerstvo pro místní rozvoj, dodal.

Koalice by zhruba do měsíce měla vyřešit otázku financování obědů ve školách. Podle Babiše je normální, že od původní myšlenky platit dětem obědy zdarma plošně dospěl k názoru, že by se měly rozšířit dosavadní projekty, díky nimž mohou školáci z chudších rodin už teď mít školní stravování bezplatně. "Všechno má nějaký vývoj. Když dochází k debatám, proč bych nemohl změnit názor," řekl Babiš.

Video: Kam by dojel Babiš nově postavenou dálnicí D1?

Je to úplně nová dálnice, neopravuje se, staví se nově, prohlásil premiér Andrej Babiš v České televizi. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy